Noplūdināta Krievijas ārējā izlūkdienesta sarakste devusi dziļāku ieskatu informatīvajā karā, ko Krievija veic pret Rietumiem un kura mērķis ir sēt paniku, bailes un šausmas Rietumos.

Reklāma

Krievijas ārējā izlūkdienesta darbinieku e-pasta vēstules un dokumenti, kas nonākuši krievu neatkarīgās pētnieciskās žurnālistu organizācijas "The Insider" un Vācijas laikraksta "Der Spiegel" rīcībā, atklāj sarežģītu plānu, kas tika izstrādāts 2022. gadā un nodēvēts par "Projektu Kailo". Krievijas ārējā izlūkdienesta darbinieki 2022. gada maijā prezentēja operāciju privātā diskusijā Krievijas Senātā. 

Noplūdinātā sarakste liecina, ka Maskava centās Rietumos īstenot dezinformācijas kampaņas par Ukrainu, "uzkurināt eksistenciālas bailes un radīt naidīgumu pret [ukraiņu] bēgļiem". Saskaņā ar mediju veikto izmeklēšanu priekšlikums, ko ierosināja Krievijas ārējā izlūkdienesta virsnieks Mihails Koļesovs, tika izstrādāts, lai "Kremļa propagandas pieejā ieviestu jaunu shēmu", kas būtu "sistemātiska, mērķtiecīga un aktīva, ar uzbrukuma raksturu". Koļesovs ierosināja, ka tā vietā, lai izplatītu tipiskus prokrieviskus argumentus par karu, operācijai vajadzētu "padziļināt iekšējās pretrunas starp valdošajām elitēm" Rietumos, tostarp ASV.

Operācijas ietvaros tika radītas viltus nevalstiskās organizācijas un tīmekļa vietnes, publicēts manipulatīvs saturs sociālajos tīklos un algotas personas, lai tās piedalītos protestos Rietumos ar mērķi tos filmēt un izplatīt saturu tiešsaistē. Laikā, kad daži Rietumu politiķi izteica pieņēmumu, ka ukraiņu bēgļi kļūst par slogu valsts resursiem, Krievijas ārējā izlūkdienesta aģenti mēģināja izmantot situāciju, izveidojot viltus ziņu vietnes un publicējot rakstus ar virsrakstiem "Ukraiņi nolaupa Vācijai ekonomisko labklājību". Un simtiem tūkstošu sociālo tīklu kontu un viltus reklāmu centās novirzīt interneta lietotājus uz šīm vietnēm, kas tēloja situāciju Rietumos drūmu un vainoja tajā ukraiņu bēgļus.

Aptauja

Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.