Zviedrijas Karaliskā institūta vadības pārstāvis Mati Sēlbergs apstiprinājis, ka vairāk nekā 30 gadu garumā šajā medicīnas augstskolā un citās Zviedrijas medicīnas institūcijās vāktie pētnieciskie materiāli un paraugi neglābjami zuduši, kad pagājušā gada Ziemassvētku brīvdienās starp 22. un 23. decembri radās kļūme institūta saldēšanas iekārtā (attēlā aina no institūta laboratorijas).

Paraugi glabājās 16 kriogēniskajos konteineros, kuros ar šķidro slāpekli pastāvīgi uzturēja –190 grādu pēc Celsija temperatūru. Kādā brīdī slāpekļa padeve tika traucēta. Parastos apstākļos konteiners uztur temperatūru četras dienas, taču kļūmi pamanīja tikai pēc piecām. Mediji lēš, ka zaudējumi ir ap 500 miljonu kronu (ap 44 miljoni eiro). Daudzi no materiāliem jau atradās pētījumu procesā, daudzus vēl gatavojās izmantot. Īpaši skarti paraugi, kas attiecas uz leikēmiju. Kaut aizdomu par sabotāžu nebija, incidentu tomēr rūpīgi izmeklēja Zviedrijas policija, kas konstatēja, ka ārēja iejaukšanās nav notikusi. Zviedrijas Karaliskais institūts ir iestāde, kas atbild par Nobela prēmijas laureāta izraudzīšanu medicīnā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.