Ukrainas bruņotie spēki aizvadītajās dienās veikuši sekmīgus uzbrukumus Krievijas okupētajā Krimā. Trešdien Ukraina raķešu triecienos Sevastopolē sabojāja lielu Krievijas desanta kuģi un zemūdeni, bet ceturtdien pie Eipatorijas iznīcināja Krievijas pretraķešu aizsardzības kompleksus 1,2 miljardu dolāru vērtībā. Šie uzbrukumi apliecina, ka Ukrainas rīcībā nonākušas jaudīgākas raķetes.

Reklāma

Vērtīgā pretgaisa aizsardzība

Ukrainas drošības dienesta (SBU) un karaflotes kopīgajā operācijā ceturtdienas rītā tika iznīcināta Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēma S-400 jeb "Triumf". "No rīta Ukrainas bruņotie spēki deva triecienu ienaidnieka raķešu kompleksu "zeme-gaiss" atrašanās vietai pie Eipatorijas uz laiku okupētajā Krimā," platformā "Telegram" paziņoja Ukrainas bruņotie spēki. Krievijai šajā uzbrukumā esot nodarīti zaudējumi apmēram 1,2 miljardu dolāru vērtībā. Šis uzbrukums tika sarīkots ar droniem un spārnotajām raķetēm "Neptune". Uzbrukuma pirmajā fāzē SBU vadītie droni iznīcināja Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmas radarus un antenas, tā padarot to "aklu". Pēc tam divas karaflotes raķetes "Neptune" trāpīja "S-400" palaišanas iekārtām, portālam "Ukrainska Pravda" atklāja informēts avots SBU, solot Krievijas okupācijas spēkiem jaunus "pārsteigumus". 

Maskava tikmēr paziņojusi, ka tās pretgaisa aizsardzības sistēma virs okupētās pussalas notriekusi 11 dronus. 

Ukrainas bruņoto spēku pavēlniecības "Dienvidi" preses centra vadītāja Natālija Humeņuka norādīja, ka Eipatorijā atrodas Krievijas militārās bāzes, tostarp lidlauks, tāpēc šī vieta ir leģitīms mērķis.

Krievijas flotes bāze

Savukārt trešdienas rītā Ukrainas bruņotie spēki sarīkoja uzbrukumu kuģu remonta rūpnīcai Sevastopolē, kur atrodas Krievijas Melnās jūras karaflotes štābs. Krievija paziņojusi, ka uzbrukumā nogalināti divi cilvēki, bet vēl 24 ievainoti. Aizdegušies arī divi kuģi, kas tika remontēti. Zināms, ka aizdedzies desanta kuģis "Minsk" un zemūdene "Rostov na Donu". No šā tipa zemūdenēm var izšaut spārnotās raķetes "Kalibr", ar kurām Krievija ir apšaudījusi Ukrainu. Sergo Ordžonikidzes vārdā nosauktajā rūpnīcā tiek būvēti kuģi, kā arī remontēti Krievijas Melnās jūras karaflotes kuģi.

Britu telekanāls "Sky News" vēstījis, ka Ukraina šajā uzbrukumā izmantojusi Lielbritānijas piegādātās spārnotās raķetes "Storm Shadow". To telekanālam atklājuši gan Ukrainas, gan rietumvalstu informācijas avoti. Maskava paziņojusi, ka uzbrukums sarīkots ar desmit spārnotajām raķetēm un trim jūras droniem. Maskava apgalvoja, ka notriekusi septiņas Ukrainas raķetes, apturēti arī visi jūras droni. Ukraina ir apstiprinājusi, ka veikusi uzbrukumu Sevastopolē. 

"Ir nodarīti ievērojami bojājumi, tagad mēs varam pateikt, ka kuģi visdrīzāk nav saremontējami," 

paziņojis Ukrainas militārās izlūkošanas pārstāvis Andrijs Jusovs. Krievijas Aizsardzības ministrija tikmēr solīja bojātos kuģus atjaunot. "Krievijas Melnās jūras flotes demilitarizācija dos ilgtermiņa garantijas reģionālo tirdzniecības ceļu un "graudu koridora" drošībai," pēc triecieniem Sevastopolē paziņoja Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska padomnieks Mihailo Podoļaks. Ukrainas karaflote augustā paziņoja, ka kopš pilna mēroga kara sākuma Ukrainai izdevies no ierindas izsist piecus Krievijas desanta kuģus.

Pirmdien Ukraina paziņoja, ka Melnajā jūrā atguvusi stratēģiski nozīmīgas dabasgāzes ieguves platformas, kuras Krievija bija sagrābusi pēc Krimas aneksijas 2014. gadā. Krievija šajās platformās bija izvietojusi elektroniskās izlūkošanas aprīkojumu. Melnajā jūrā pastiprinājusies karadarbība pēc tam, kad Krievija vienpusēji aizgāja no tā sauktās labības vienošanās, kas garantēja Ukrainas graudiem drošu transportēšanu Melnajā jūrā. Pēc aiziešanas no labības vienošanās Krievija sāka apšaudīt Ukrainas ostu infrastruktūru.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.