Krievijas prezidents Vladimirs Putins un Ziemeļkorejas vadonis Kims Čenuns trešdien aizvadīja tikšanos kosmodromā "Vostočnij", kas atrodas Krievijas Tālajos Austrumos. Par iespējamu Ziemeļkorejas vadoņa došanos uz Krieviju jau pagājušajā nedēļā ziņoja laikraksts "The New York Times" un ASV amatpersonas.

Reklāma

Attiecības ar Maskavu esot prioritāte

Kremlis līdz pēdējam brīdim neatklāja tikšanās vietu, un daudzi apskatnieki prognozēja, ka tā noritēs Vladivostokā, kur Putins pirms sarunas ar Kimu apmeklēja Austrumu ekonomikas forumu. Vladivostokā 2019. gadā notika abu autoritāro līderu iepriekšējā tikšanās. Par sarunu vietu tomēr tika izraudzīts kosmodroms "Vostočnij", kas atrodas Amūras apgabalā. Krievijā Kims ieradās jau otrdien savā bruņuvilcienā, bet uz tikšanos ar Putinu devās limuzīnā, kas ar vilcienu tika atvests no Ziemeļkorejas. Tikšanās sākumā abi līderi apmēram 40 sekundes sarokojās, bet pēc tam turpināja draudzīgu sarunu. Pirms oficiālajām sarunām Putins un Kims apskatīja kosmodroma teritoriju, tostarp nesējraķetes "Sojuz-2" palaišanas vietu. Pēc tam notika Krievijas un Ziemeļkorejas delegāciju sarunas, kurām sekoja Putina un Kima tikšanās divatā, pavēstījis Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs. Pēc sarunām Kimam par godu sarīkotas oficiālas pusdienas. Putins vēl pirms sarunām paziņoja, ka tiks apspriesta ekonomiskā sadarbība, humānie jautājumi un "situāciju reģionā".

Tikšanās laikā Kims Putinam solīja Ziemeļkorejas "pilnīgu un beznosacījuma atbalstu", uzsverot, ka attiecības ar Maskavu esot Phenjanas "pirmā prioritāte". 

"Krievija ir iesaistīta svētā cīņā, lai aizstāvētu savu suverenitāti, drošības intereses un taisnību," paziņoja Ziemeļkorejas vadonis. "Es izmantoju šo izdevību, lai apliecinātu, ka mēs vienmēr būsim kopā ar Krieviju antiimperiālisma frontē," sacīja Kims.

Tikšanās vieta atklāj sarunu saturu

Sarunu norise kosmodromā apliecina Kima vēlmi saņemt Krievijas tehnisko palīdzību militārās izlūkošanas satelītu izstrādē, secina aģentūra "Associated Press". Ziemeļkoreja šogad divas reizes nesekmīgi mēģināja palaist orbītā valsts pirmo militārās izlūkošanas satelītu, kas ļautu stiprināt tās kodolieroču un ballistisko raķešu programmu. Ziemeļkorejas delegācijā bija iekļauts arī valsts kosmosa centra vadītājs, paziņojušas Dienvidkorejas amatpersonas. Putinam kosmodromā tika uzdots jautājums par Krievijas iespējamo palīdzību Ziemeļkorejai. "Tādēļ mēs esam šeit ieradušies," atbildēja Putins, sakot, ka Kims "izrāda lielu interesi par raķešu tehnoloģijām".

Tikmēr Krieviju interesē Ziemeļkorejas plašais artilērijas šāviņu arsenāls. 

Vēl jūlijā Ziemeļkoreju apmeklēja Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu. Šī vizīte tiek saistīta ar Maskavas mēģinājumiem pārliecināt Phenjanu piegādāt Krievijai artilērijas šāviņus, kuru tai trūkst karā pret Ukrainu. Televīzijas kameru priekšā abi līderi par bruņojuma piegādēm tomēr nerunāja, lai arī Putins pirms sarunām atzina, ka tajās tiks apspriesti "visi jautājumi". Krievijas prezidents tomēr pieminēja "zināmus ierobežojumus" attiecībā uz militāro palīdzību Ziemeļkorejai. "Pastāv noteikti ierobežojumi, un Krievija ievēro visus šos ierobežojumus," Krievijas valsts telekanālam "Rossija 1" norādīja Putins. Tomēr ir "lietas, kuras mēs, protams, varam apspriest", piebilda Putins. Ziemeļkorejas bruņojuma pirkšana un raķešu tehnoloģiju nodošana Ziemeļkorejai pārkāptu Phenjanai noteiktās starptautiskās sankcijas, kurām Krievija ir pievienojusies, atgādina "Associated Press". Vašingtona ir apsūdzējusi Ziemeļkoreju par bruņojuma piegādēm Krievijai, tostarp artilērijas šāviņu piegādāšanu algotņu grupējumam "Vagner". Gan Maskava, gan arī Phenjana ir noliegusi šos pārmetumus. Vašingtona pagājušajā nedēļā paziņoja, ka bruņojuma piegāžu sarunas starp Maskavu un Phenjanu "aktīvi virzās uz priekšu". Par to liecina arī Šoigu vizīte Ziemeļkorejā. Jāpiebilst, ka Putina un Kima tikšanās notika tikai pāris stundu pēc tam, kad Ziemeļkoreja, veicot kārtējo raķešu izmēģinājumu, jūrā izšāva divas ballistiskās raķetes.

Putins pēc sarunām paziņoja, ka tās ir bijušas "ļoti produktīvas" un notikusi "atklāta viedokļu apmaiņa". 

Putins arī atklāja, ka Kims pēc "Vostočnij" apmeklējuma dosies uz Komsomoļsku pie Amūras un Vladivostoku. Turklāt uz šīm pilsētām viņš dosies ar lidmašīnu. Kims apmeklēšot rūpnīcas, kurās tiek ražota gan civilā, gan militārā produkcija, bet pēc tam Ziemeļkorejas delegācijai tikšot izrādītas Krievijas Klusā okeāna karaflotes militārās spējas, pavēstīja Putins.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.