Šveices pilsētā Davosā svētdien vairāk nekā 80 valstu pārstāvji tiekas jau ceturtajā konferencē, kurā tiek apspriests Ukrainas miera plāns kara ar Krieviju izbeigšanai.

Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska 2022. gada beigās piedāvātais plāns, kuram Kijiva devusi nosaukumu "Miera formula", paredz pilnībā izvest Krievijas karaspēku no okupētajām teritorijām, atjaunot Ukrainas suverenitāti pār šīm teritorijām, tostarp Krimu, un izveidot starptautisku tribunālu, lai tiesātu par Krievijas kara noziegumiem atbildīgos.

Aptauja

Kāds ir Volodimira Zelenska vizītes mērķis un vēstījums Baltijā?

Plānā arī teikts, ka jānodrošina, lai Ukraina varētu netraucēti eksportēt labību,  lai Ukrainas atomelektrostacijas varētu droši darboties, kā arī lai karagūstekņi un uz Krieviju izvestie bērni varētu atgriezties Ukrainā. 

Krievija šo plānu noraida, un tā netika uzaicināta ne uz šo,  ne iepriekšējām sanāksmēm, kas notika pagājušajā gadā Dānijā, Saūda Arābijā un Maltā.

Konferences par šo miera plānu galvenokārt kalpo Ukrainas atbalstītāju regulārai mobilizēšanai. 

Tā kā konference nenotiek augstākajā līmenī, tajā nepiedalīsies Zelenskis, lai gan gaidāms, ka viņš ieradīsies uz ikgadējo Pasaules ekonomikas forumu, kas Davosā notiks nākamnedēļ.

Ukraina: Krievijas dzīvā spēka zaudējumi sasniedz 370 000

Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz svētdienas rītam sasnieguši 370 000 karavīrus, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs.

Saskaņā ar ģenerālštāba datiem diennakts laikā iznīcināti 840 iebrucēji.

Iznīcināts Krievijas armijas tanks Ukrainā.

Kopš atkārtotā iebrukuma sākuma 2022. gada 24. februārī Krievija zaudējusi 6075 tankus, 11 302 bruņutransportierus, 8747 lielgabalus, 957 daudzlādiņu reaktīvās iekārtas, 648 zenītartilērijas iekārtas, 329 lidmašīnas, 324 helikopterus, 6861 bezpilota lidaparātu, 1814 spārnotās raķetes, 23 kuģus un ātrlaivas, vienu zemūdeni, 11 667 automobiļus un autocisternas, kā arī 1353 specializētās tehnikas vienības.

Krievijas zaudējumu apmērs tiek precizēts, jo informācijas ieguvi traucē karadarbība.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.