Noslēdzoties Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) rektora amata konkursa atlases otrā kārtai, kurā tika vērtēts viens pretendents, vēlēšanām tiek virzīts profesors Dāvis Sīmanis, informē LKA Komunikācijas departamenta vadītāja Aija Lūse.

Sīmanis ir viens no starptautiski pazīstamākajiem latviešu kinorežisoriem, kurš uzņēmis virkni dokumentālo un mākslas filmu. Viņa darbi piedalījušies daudzos prestižos starptautiskos kino festivālos visā pasaulē, tostarp Berlīnes, Venēcijas, Roterdamas un citos festivālos, kā arī saņēmuši dažādus apbalvojumus. Viņa veidoto filmu starpā ir "Marijas klusums", "Tēvs Nakts", kas tikusi arī izvirzīta ASV Kinoakadēmijas Oskara balvai ārzemju filmu kategorijā, "Gads pirms kara", "Mūris", "Pelnu sanatorija", "Pēdējā tempļa hronikas", un citas.

Sīmanis ir saņēmis vairākus "Lielā Kristapa" apbalvojumus, starp tiem arī 2018. gadā par filmu "Tēvs nakts" (nominācija "Labākais spēlfilmas režisors") un par labāko gada filmu "Gads pirms kara" 2021. gadā.

Kopš 2015. gada viņš ir LKA mākslas zinātņu doktors, kino teorijas, montāžas un režijas profesors. Nodarbojas ar kino pētniecību LKA Kultūras un mākslu institūta ietvaros, pētnieciskās intereses saistās ar kino vēsturi un teoriju. Kopš 2015. gada Valsts Filmu padomes loceklis. Ilgstoši darbojies eksperta statusā dažādās Latvijas kultūras institūcijās. Šobrīd ir Valsts kultūrkapitāla fonda filmu nozares komisijas eksperts un komisijas priekšsēdētājs.

Sīmaņa vērtējumā, LKA turpmākajos piecos gados jātop par mākslu un kultūras universitāti, kas vienmēr ir soli priekšā visaktuālāko māksliniecisko, akadēmisko un zinātnisko tendenču pārstāvēšanā Latvijas kultūrā. Viņš uzsver, ka pārliecinoši jāiekļaujas starptautiskajā kultūras izglītības sistēmā, piedāvājot unikālas un konkurētspējīgas starpdisciplināras studijas, kā arī jānodrošina visaugstvērtīgākā kultūras pētniecība un vienlaikus dziļi jāintegrē zinātne ar praktiskajām mākslu studijām.

"Tā būs visaptveroša radoša "laboratorija" un neatņemams pamats laikmetīgas jaunrades pastāvēšanai Latvijas kino mākslā, teātra mākslā un laikmetīgajā dejā. 

Respektējot LKA līdzšinējās darbības kontinuitāti un atbalstot augstskolas stratēģiju, par LKA četriem galvenajiem pamatkonceptiem, kurus stingri aizstāvēšu, kļūs holistiskums, izcilība, līdzdalība un internacionalizācija," pauž Sīmanis.

Līdz rektora vēlēšanām LKA Satversmes sapulcē aprīlī LKA akadēmiskajam un vispārējam personālam un studējošajiem būs iespēja tikties ar rektora amata kandidātu un iepazīties ar viņa redzējumu par akadēmijas turpmākās izaugsmes iespējām un nepieciešamajām darbībām LKA attīstības stratēģijā izvirzīto mērķu sasniegšanā.

Pašreizējai LKA rektorei Rūtai Muktupāvelai šis ir jau otrais izpildes termiņš, kas tuvojas noslēgumam. Augstskolu likums nosaka, ka viena persona nevar pretendēt uz rektora amatu vairāk par diviem izpildes termiņiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.