Katram Zemesardzes kājnieku bataljonam vajadzētu būt apgādātam ar tādiem uguns atbalsta ieročiem kā mīnmetēji, bez šāda nodrošinājuma ir pagrūti veikt sekmīgas operācijas gan aizsardzībā, gan arī uzbrukumā.

Šobrīd mūsu zemessargu rīcībā ir divu kalibru mīnmetēji – 81 mm un 120 mm, ko uzskata par tuvā atbalsta ieročiem. Pirmie ļauj sekmīgi uzbrukt mērķiem 4–5 kilometru attālumā, bet otrie var sasniegt pretinieka spēkus, tehniku vai dažādus nocietinājumus 8–12 kilometru distancēs. 

Arī mīnmetējs prasa uzmanību un regulāru tīrīšanu.

Var teikt, ka šie ieroči simt gadu laikā ieņēmuši stabilu vietu armiju apgādē un kļuvuši par visai nozīmīgu spēku. Tie tika lietoti jau Pirmajā pasaules karā, taču pa īstam ieņēma savu vietu jau Otrā pasaules kara cīņu laukos. Zināmā mērā var teikt, ka tie ir universāls bruņojums, jo tas nav zaudējis savu lomu vesela gadsimta garumā.

Mīnmetēju vienības var palīdzēt saviem kājniekiem pretinieka uzbrukuma gadījumā, kad tiek lietotas mīnas ar mazāku sprāgstvielas daudzumu, bet lielāku šķembu apjomu. Ja nepieciešams trāpīt pretinieka transporta līdzekļiem vai fortifikācijas objektiem, lietojami jaudīgāki lādiņi. Arī veicot uzbrukumu, iespējams izdarīt triecienus pa pretinieka pozīcijām. Ar šiem ieročiem var izšaut arī dūmu lādiņus – tādos gadījumos, kad nepieciešams slēpt savu spēku pārvietošanos. Laba un vajadzīga lieta ir arī mīnas, kas paredzētas kaujas arēnas apgaismošanai. Izšaujot šādu lādiņu, tas var pietiekami ilgi karāties gaisā, sniedzot samērā labu pārskatu pār apkārtni.

Pirms katrām mācībām ar reālu šaušanu visi atkārto drošības instrukcijas.

Tāpat ļoti svarīgi ir laikus pēc izšautas zalves ar mērķa iznīcināšanu ātri būt gataviem atstāt līdzšinējās pozīcijas, lai nesaņemtu atbildes uguni no pretinieka. Liela nozīme ir arī prasmīgai apvidus izmantošanai, lai slēptu savu atrašanos.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.