Saeima vakar nodeva izskatīšanai komisijās iedzīvotāju iniciatīvu, kas aicina noteikt drošu attālumu no atkritumu dedzināšanas rūpnīcām.

Reklāma

Iepriekš Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē iniciatīvas pārstāvis Artūrs Klēbahs, kurš ir Dreiliņu iedzīvotājs, stāstīja par pērn iedzīvotāju uzzināto, ka top projekts par atkritumu dedzināšanas rūpnīcu. Iedzīvotāji cēluši iebildumus, bet, pēc Klēbaha vārdiem, "masveidā ir sajūta, ka iedzīvotāju viedoklis netiek sadzirdēts un nav izšķirīgs". Netiekot ņemts vērā, ka arī iedzīvotāji ir ieguldījuši sava īpašuma attīstībā, un pēkšņi viņi kļūst neaizsargāti un atkarīgi no pašvaldību deputātu labvēlības, pauda iniciatīvas pārstāvis.

Iniciatīvas autore Sigita Veide aicināja noteikt, ka, izbūvējot atkritumu dedzināšanas rūpnīcas, tai skaitā jebkādas ar atkritumu dedzināšanu saistītas iekārtas ar enerģijas ieguves funkciju, ir jānodrošina šādu iekārtu izvietošana drošā attālumā no apdzīvotām un publiskām vietām. 

S. Veide rosina noteikt, ka drošs attālums ir vismaz pieci kilometri no apdzīvotām vietām, kurās dzīvo vismaz 1000 iedzīvotāju.

Iniciatīvas pārstāvji akcentēja, ka līdzīgas bažas par atkritumu dedzināšanas rūpnīcām ir saņemtas arī no citiem Latvijas novadiem.

Ropažu novadā plānotas reģenerācijas stacijas projekta virzītājs SIA "Vides resursu centrs" valdes loceklis Guntars Levics sēdē pauda, ka bažas par kaitīgo ietekmi balstoties novecojošos un neatbilstošos datos. Eiropas Savienības prasības nodrošinot nekaitīgumu videi. "Mēs esam par to, lai lēmumi tiek pieņemti, balstoties zinātnē un mērījumos, nevis viedokļos," izteicās Levics. "Mūsdienu reģenerācijas stacijas ir klimatneitrālas, to darbība rada mazāk dioksīnu un furīnu nekā šķeldas katlumāja, tās atrodas pilsētu centros Kopenhāgenā, Parīzē, Monako un sabiedrībai un videi nekaitīgā veidā atgūst enerģiju, no atkritumiem ražojot gaismu un siltumu."

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārā sekretāre Ilze Dambīte-Damberga atzīmēja, ka jautājums ir ļoti aktuāls sabiedrībā, tāpēc aicināja iniciatīvu vērtēt Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā. 

Patlaban Latvijā ir aktuāli vairāki šādi projekti, piemēram, pavisam drīz Ventspilī pašvaldība būs realizējusi atkritumu dedzināšanas rūpnīcas būvniecību, 

kas nodrošinās ar siltumenerģiju pilsētu.

Arī Valsts vides dienests un Veselības inspekcijas pārstāvji atbalstīja iniciatīvas turpmāku virzību.

Deputāte Mairita Lūse aicināja turpmākai iniciatīvas vērtēšanai pieaicināt arī Sabiedrības veselības apakškomisijas deputātus, jo jautājums skar arī veselības jautājumus.

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.