Jaunajā podkāstā aktrise Alisone Viljamsa izpētījusi slepkavību, kuras apšaubāmā iztiesāšana kļuva par vienu no iemesliem, lai taptu Konstitūcija.

22 gadus vecās Elmas Sandsas rētām klāto līķi atrada 1800. gada 2. janvārī kādā akā Manhetenā – viņa bija pazudusi pirms 11 dienām un māsīcai Ketrīnai Ringai pačukstējusi, ka ir slepeni saderinājusies un viņai un galdniekam Levijam Vīkam, tobrīd jau labi pazīstamā būvnieka Ezras Vīka jaunākajam brālim, ir kopīgi nākotnes plāni. L. Vīku apsūdzēja slepkavībā, un savā runā viņš noliedza, ka būtu saderinājies ar mirušo. Tiesa notika tikai divas dienas – 31. martā un 1. aprīlī, un, pateicoties E. Vīka finansiālajām iespējām un sakariem, Leviju aizstāvēja tobrīd trīs slavenākie Ņujorkas advokāti: Henrijs Brokholsts Livingstons, Ārons Bars, kurš drīz tika apstiprināts ASV viceprezidenta amatā, un valstsvīrs Aleksandrs Hamiltons.

Tas bija pirmais tiesas process ASV vēsturē, kas transkribēts. Tiesneša lēmums šokēja ne vienu vien, un saniknotā sabiedrība L. Vīku izraidīja no Ņujorkas. Viņš pārcēlās uz Misisipi pavalsti, kur kļuva par cienītu arhitektu un būvnieku, apprecējās ar Annu Grīnlīfu, un šajā laulībā piedzima četri bērni. L. Vīks nomira 43 gadu vecumā, un viņa būvētais nams "Auburn Mansion" iekļauts Nacionālo vēstures pieminekļu sarakstā.

E. Sandsas noslepkavošanu atklāj sešu daļu podkāsts "Erased: The Murder of Elma Sands", kuru ierunājusi un producējusi Alisone Viljamsa. Podkāsta idejas autore Alisone Floma par E. Sandsu uzzināja, kad kā gide vadīja tūres pa Ņujorku, un slepkavības vieta atrodas Soho apkaimē kāda luksusa apģērbu veikala pagrabā.

E. Sandsas slepkavības attēlošana ieņēmusi stabilu vietu popkultūrā. Tā, piemēram, Gors Vidāls 1973. gadā izdeva romānu "Bars", bet piecus gadus vēlāk tai veltīta viena sērija "CBS" radio iestudējumu "Noslēpumu teātrī". Estelle Foksa Kleigere 1989. gadā uzrakstīja "Levija Vīka tiesas prāva vai Manhetenas akas noslēpums", un pagaidām jaunākā grāmata "Duelis ar sātanu" (2013) ir rakstnieka un vēsturnieka Pola Kolinsa pētījumu rezultāts. Protams, Sensas slepkavība pieminēta arī Lina-Manuela Mirandas godalgotajā Brod­vejas mūziklā "Hamiltons".

TV3 7. janvārī plkst. 2.40, "Horizonta līnija".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.