Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.
- 26., 27., 28.05. ir nelabvēlīgās dienas, kuru spēku lietderīgi izmantot ravēšanai.
- Ziedu dienās (29., 30.05.) sēj un stāda puķes. Stāda brokoļus un ziedkāpostus. Sēj nektāraugus.
- Lapu dienā (31.05.) stāda kāpostus. Sēj zālājus. Košumdārzā stāda hostas, dekoratīvās stiebrzāles un citus augus ar krāšņām lapām. Sēj skābenes un izstāda pastāvīgā vietā rabarberu dēstus. Laista augus.
- Augļu dienā (1.06.) izstāda pastāvīgā vietā tomātu, ķirbju, kabaču, gurķu, arbūzu, pupiņu dēstus. Sēj zirņus vēlākai ražai.
Pārdomas
Maija beigās un jūnija sākumā, kad zied zemenes, lielākais drauds ir pavasara salnas. Būs vai nebūs šajā pavasarī, kas to lai zina? Tomēr tāda iespējamība pastāv. Līdzīgi salnām zemeņu ražu apdraud aveņu ziedu smecernieks (Anthonomus rubi ), tautā saukts par ziedu dūrēju, jo bojā ziedpumpurus. Maija otrajā pusē vabole iedēj pa olai ziedpumpurā un aizgrauž kātiņu. Mierinājumam – kāpurs attīstās nobirušajā ziedā un gadā attīstās tikai viena paaudze. Tā kā vaboles mēdz iekūņoties un ziemot augsnes virskārtā, tad stādījumu ravēšana un rušināšana pēc ražas novākšanas un pavasarī, aprīļa beigās un maija sākumā, palīdzēs to ierobežot. Ja zemeņu dobīte neliela, tad nokritušos ziedpumpurus salasa un iznīcina, tā ierobežojot vaboļu savairošanos. Dabiskās saimniekošanas piekritēji iesaka zemeņu un aveņu stādījumu tuvumā pasaudzēt vībotnes un biškrēsliņus, jo tie smecerniekam nepatīkot. Biškrēsliņi vēlami arī plūmju un ābeļu stādījumos, to smarža dezorientē potenciālos kaitēkļus.