Ukrainas armija virs Azovas jūras notriekusi Krievijas izlūkošanas lidmašīnu A-50 un sašāvusi krievu gaisa spēku bumbvedēju Il-22M, pirmdien pavēstīja Ukrainas amatpersonas.

Lidmašīnas notriekšanu apstiprināja Ukrainas parlamenta deputāts Jurijs Misjagins un netieši arī Ukrainas Gaisa spēku komandieris Mikola Oleščuks.

"Ukrainas Bruņoto spēku Gaisa spēku karavīri iznīcināja ienaidnieka tālās radiolokācijas novērošanas lidmašīnu A-50 un ienaidnieka vadības gaisa punktu Il-22," platformā "Telegram" pavēstīja Ukrainas armijas virspavēlnieks Valērijs Zalužnijs.

"Pateicos Gaisa spēkiem par Pieazovas reģionā lieliski izplānoto un īstenoto operāciju. Slava Ukrainai!" 

pauda Zalužnijs.

Lidmašīnas notriekšanu apstiprināja Ukrainas parlamenta deputāts Jurijs Misjagins un netieši arī Ukrainas Gaisa spēku komandieris Mikola Oleščuks.

"A-50 tika notriekta un Il-22 tika sašauts. Pēdējais palika gaisā un mēģināja sasniegt tuvāko lidlauku, bet pazuda no radara pēc tam, kad sāka nolaisties Kerčas rajonā," pavēstīja Ukrainas parlamenta Aizsardzības komitejas priekšsēdētāja vietnieks Misjagins.

Kā uzskata militārais eksperts Jurijs Fedorovs, A-50 lidmašīnas vērtība ir vismaz 300 miljoni dolāru un Krievijas flotē šādu lidaparātu ir bijuši deviņi.

To, ka Ukrainai izdevies notriekt Krievijas lidmašīnu, netieši apstiprināja arī Oleščuks un izdevuma "Ukrainska Pravda" avoti.

Tajā pašā laikā sociālajos tīklos izskanējusi versija, ka Krievijas lidmašīnas netīšām notriekuši paši iebrucēji.

Sociālajos tīklos krievu militāro blogeru lapās publicēta pirmā virs Azovas jūras sašautās lidmašīnas Il-22 fotogrāfija.

Attēlā redzams, ka lidmašīnas korpusa astes daļā izsisti vairāki caurumi - stipri cietis ķīlis, stabilizators, lieli caurumi redzami virziena un augstuma stūrēs, mazāki - fizelāžas aizmugures daļā.

Neraugoties uz to, ka Il-22 sašauta, to izdevies veiksmīgi nosēdināt, vēsta Krievijas armijai tuvie avoti.

Krievijas Aizsardzības ministrija par lidmašīnu likteni neko nav komentējusi.

Militārā eksperta Jurija Fedorova komentārs (krievu val.).

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.