Ukrainas sabiedrotie savākuši teju visu summu, lai īstenotu Čehijas iniciatīvu un Ukrainas vajadzībām iegādātos 800 000 artilērijas šāviņu, vēsta aģentūra "Bloomberg".

Šāviņus iegādāties trešajās valstīs un piegādāt Ukrainai varētu dažu nedēļu laikā, vēsta aģentūra, atsaucoties uz savu avotu.

Februārī Minhenes drošības konferencē Čehijas prezidents Petrs Pavels pavēstīja, ka Čehija ārpus Eiropas Savienības (ES) apzinājusi 800 000 šāviņu, ko valstis, kuru rīcībā ir šie šāviņi, ir gatavas nekavējoties pārdot.

Čehija paziņoja par līdzekļu vākšanu un koordinē šo operāciju.

Aptuveni 15 valstis jau atbalstījušas šo plānu. Tā Nīderlande iecerei jau apsolījusi 100 miljonus eiro.

Jau šajā nedēļā šīs operācijas valstu aizsardzības un ārlietu ministri varētu spriest par iepirkuma un piegāžu detaļām, vēsta "Bloomberg".

ES nav spējusi pildīt pērn pausto apņemšanos līdz šā gada martam piegādāt Ukrainai miljonu artilērijas šāviņu.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.