Valsts valodas centrs (VVC) atbalsta vairāku Rīgas ielu pārdēvēšanu, tai skaitā apstiprinot biedrības "Publiskās atmiņas centrs" priekšlikumu pārdēvēt Mirdzas Ķempes ielu komponista Mārtiņa Brauna godam, noskaidroja aģentūra LETA.

Plānots, ka Mirdzas Ķempes iela varētu tikt dēvēta par Mārtiņa Brauna ielu. Sudrabu Edžus iela varētu tikt pārdēvēta par Emīlijas Plāteres ielu.

Mainīts tiktu arī Gustava Kluča ielas nosaukumus, nomainot to uz Riharda Zariņa ielu. Annas Sakses iela turpmāk varētu tikt dēvēta par Hermaņa Samsona ielu, bet Ilmeņa iela - par Melānijas Vanagas ielu.

Tāpat VVC piekrita Latgales ielu pārdēvēt par Jāņa Klīdzēja ielu, bet Maskavas ielu - par Latgales ielu.

Iepriekš "Publiskās atmiņas centrs" izveidoja pārdēvējamo ielu nosaukumu sarakstu. Biedrība piedāvā aizliegt tādus ielu un vietvārdu nosaukumus, kas slavina komunismu, totalitāro režīmu, Padomju Sociālistisko Republiku Savienības (PSRS) varu, ideoloģiju vai ar tiem saistītu notikumu, jēdzienu vai personu. Tāpat biedrība rosina aizliegt nosaukumus, kas radīti PSKP ideoloģijas vai propagandas mērķiem, vai arī radīti rusifikācijas politikas laikā.

Tāpat biedrība piedāvā pārdēvēt nosaukumus un aizliegt lietot nosaukumus, kuros iekļauti tādu personu antroponīmi, kas bijušas šādas PSKP varas amatpersonas: Centrālās Komitejas loceklis vai kandidāts, apgabala, apvidus, rajona vai pilsētas rajona sekretārs, Centrālās Komitejas administratīvo orgānu darbinieks, komjaunatnes Centrālās Komitejas biroja loceklis.

Tāpat pārdēvējamo nosaukumi un aizliegts lietot nosaukumus, kuros iekļauti tādu personu antroponīmi, kas līdz Latvijas okupācijai, nebūdami PSRS valsts varas pārstāvji, darbojās Latvijas teritorijā vai ārpus tās kā Komunistiskās internacionāles pārstāvji, kā arī PSRS izlūkdienestu, valsts drošības orgānu, Komunistiskās internacionāles vai to segorganizāciju jebkurā to formā ārštata darbinieki, aģenti, rezidenti, konspiratīvā vai tikšanās dzīvokļa turētāji vai uzticības personas ar mērķi popularizēt PSKP vai PSRS ideoloģiju vai iekļaut Latviju PSRS.

Biedrība piedāvā pārdēvēt nosaukumus un nosaukumos aizliegt lietot atvasinājumus no PSRS valsts svētku nosaukumiem, atvasinājumus no šajā likumā minēto PSRS vai Padomju Savienības Komunistiskā partijas (PSKP) institūciju nosaukumiem, antroponīmus, kā piešķiršana nepārprotami saistīta ar PSRS vai rusifikāciju, un nav konstatējama attiecīgās personas saikne ar Latviju vai ar attiecīgo apdzīvoto vietu.

Tāpat būtu pārdēvējami un aizliedzami lietot PSRS okupācijas laikā radītus nosaukumus, kas nepārprotami atvasināti no sugasvārdiem, kas pēc satura un piešķiršanas motivācijas skaidri pauž PSRS sasniegumu slavinājumu un tās ideoloģiskās nostādnes, oficiālos vietvārdus, kas veidojot ir atvasināti no Krievijas apdzīvoto vietu vai tikai Krievijā esošo ģeogrāfisko objektu nosaukumiem, izņemot gadījumus, kad tie nepārprotami ir saistīti tikai ar represiju un to upuru piemiņu.

Ratnieks: Rīgas dome nākamā gada sākumā varētu lemt par Maskavas un vairāku citu Rīgas ielu pārdēvēšanu

Edvards Ratnieks.

Rīgas dome nākamā gada sākumā varētu lemt par Maskavas un vairāku citu Rīgas ielu pārdēvēšanu, atzina Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks (NA/LRA).

Koalīcijā ir bijušas diskusijas par ielu nosaukumu maiņu, un esot kādas astoņas ielas, kurām prioritāri varētu tikt mainīti nosaukumi. Starp tām ir Ļermontova, Turgeņeva, Maskavas un citas ielas.

Rīgas domes koalīcijā panākta vienošanās, ka sākotnēji tiks pieņemts pašvaldības nākamā gada budžets. Līdz ar to pašvaldībai esot laiks, lai sagatavotu lēmumprojektus un veiktu nepieciešamos saskaņojumus.

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.