Kā katru pavasari, arī šogad pirms Nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas dienas, ko atzīmējam 8. maijā, Rīgas Brāļu kapos pie Gaisa spēku palīgu kapu kopiņām puslokā tiek stādīti ziedi. Šogad tās ir samtenes, un tam ir simboliska nozīme – ziedu dzeltenais tonis atgādina par vienu no Ukrainas karogā redzamajām krāsām, bet tumši sarkanie akcenti uzsver Latvijas karogā iekļauto karmīnsarkano krāsu.

Rīgas Brāļu kapos ik gadu 8. maijā ziedus noliek gan Latvijas augstākās amatpersonas, Rīgas domes pārstāvji, karavīri, vēstnieki un ārvalstu viesi. Nereti sapulcējas līdz 100 cilvēku.

Rīgas Brāļu kapi ir izcilākais un nozīmīgākais Latvijas memoriālais ansamblis. Tas veltīts I Pasaules karā un Latvijas brīvības cīņās (1915-1920) kritušajiem karavīriem. Kapos guldīti aptuveni 3000 varoņi, to skaitā ap 300 nezināmie. Memoriālais ansamblis izveidots deviņu hektāru platībā, izmantojot Latvijas ainavai, lauku sētai un folklorai raksturīgos elementus – liepas, ozolu, bērzu, mežrozīti u.c. Īpaši tiek aprūpēti un glabāti senās šķirnes baltie flokši, jo mūsdienās tos tikpat kā vairs nevar iegādāties.

Lai strādātu videi draudzīgāk, Rīgas Brāļu kapu darbinieki izmanto ar akumulatoriem darbināmus dārza instrumentus un augus mēslo tikai ar dabīgiem mēslojumiem. To novērtējuši arī zaķi un lapsa, kuri regulāri atstāj pēdas uzirdinātajās dobēs.

Brāļu kapos zied samtenes Latvijas un Ukrainas karogu krāsās.

Plašo teritoriju kopj deviņi darbinieki, kuru darba diena sākas pulksten septiņos, pusastoņos no rīta. Rīgas Brāļu kapu pārzine, dārzniece Inta Putniņa atklāj, kādi darbi tiek veikti šajās dienās: “Pašreiz notiek dobju sakopšana, ravēšana un pļaušana. Regulāri mazgājam kapavietu plāksnītes, atjaunojam krūmu un koku stādījumus. Krūmu vien ir trīsarpus kilometru. Astotajā maijā viss būs pilnīgā kārtībā. Mums ir ļoti atbildīgi darbinieki, laba komanda.” Inta Putniņa uzteic memoriālā ansambļa apmeklētājus – vandalisma gadījumu nav bijis.

Šogad rudenī tiks atjaunoti krūmi, kā arī veco koku, kuri te aug kopš 1936. gada, kad memoriālu oficiāli atklāja, vietā stādīs jaunus. Zināms, ka vieni no tādiem kokiem būs gobas. Tiks veikta priežu un ozolu vainagu kopšana, bīstamo koku izcelšana, Veco strēlnieku apbedījumu nodalījumā vajadzēs pārstādīt ozolus.

Brāļu kapos zied samtenes Latvijas un Ukrainas karogu krāsās. Dārza instrumenti.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.