Nākamnedēļ, 23. janvārī, pēc nejaušības principa tiks atlasīti valsts aizsardzības dienesta (VAD) trešā iesaukuma karavīri, Aizsardzības ministrija (AM) lūdz nelietot vārdu "izloze", lai nebūtu asociāciju ar azartspēlēm.

Vakar žurnālistus ministrijā informēja, kā atlase notiks. Kā paskaidroja AM VAD departamenta direktors Vitālijs Rakstiņš, Latvijas armijai no šā iesaukuma nepieciešami 480 karavīri. Pagaidām brīvprātīgi pieteikušies 515, no kuriem 320 atzīti par derīgiem. Kādi vēl nākšot klāt. Tas nozīmē, vajadzēs iesaukt 150. Lai šo skaitu sasniegtu, atlasīs 300 cilvēkus, jo tiek lēsts, ka aptuveni puse atbirs.

Šonedēļ dienestu uzsāka valsts aizsardzības dienesta otrā iesaukuma karavīri – vairāk nekā 120 Latvijas pilsoņi, kas dienestam pieteikušies brīvprātīgi. Šā gada janvāra iesaukumam būs iespēja pildīt dienestu Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljonā Rīgā, Gaisa spēkos Lielvārdē un Zemessardzes 2. Vidzemes brigādē.

Šie 300 cilvēki tiks atlasīti no Latvijā dzīvojošajiem pilsoņiem vīriešiem, kuri 23. janvārī būs sasnieguši 18 gadu vecumu un nav vecāki par 19 gadiem – pavisam no 3581 vīriešiem, kas atzīti par derīgiem dienestam armijā. Pavisam tik vecu vīriešu esot 22 539, bet atbirst tie, kas dzīvo ārzemēs (tos iesauks dienestā no 2027. gada), krimināli sodītie, ar veselības problēmām, kas vienīgie aizbildņi vai aprūpētāji, tie, kas vēl apgūst vidējo izglītību vai profesionālo izglītību. Šis 3581 cilvēks neesot informēts, ka piedalīsies šajā "izlozē". 

Atlase notiks Aizsardzības ministrijas telpās ar speciālu programmatūru uz datora, kas nebūs pieslēgts pie interneta, novērotāju klātbūtnē. 

Dators pēc nejaušības principa ģenerēšot ciparus, kas rezultēsies kārtas numuros, kas tiks piešķirti reāliem cilvēkiem. No katras pašvaldības atlasīs karavīrus proporcionāli iedzīvotāju skaitam. Piemēram, no Rīgas 107, Valmieras novada – 8, Rēzeknes – 4, Ventspils un Ķekavas novada – pa 5, Ventspils un Varakļānu novadiem – pa vienam.

Šonedēļ dienestu uzsāka valsts aizsardzības dienesta otrā iesaukuma karavīri – vairāk nekā 120 Latvijas pilsoņi, kas dienestam pieteikušies brīvprātīgi. Šā gada janvāra iesaukumam būs iespēja pildīt dienestu Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljonā Rīgā, Gaisa spēkos Lielvārdē un Zemessardzes 2. Vidzemes brigādē.

Datora atlasītie cilvēki līdz 1. februārim saņems pavēstes vai nu uz saviem e-pastiem, vai deklarētajām dzīvesvietas adresēm. Piecu darbadienu laikā būs jāaizpilda un jānosūta anketa. Līdz 28. martam būs jāiziet medicīniskā komisija. Līdz 12. aprīlim atlasītie saņems atbildi ar vienu no trijiem lēmumiem: iesaukt armijā, minot vietu un laiku; atlikt iesaukumu, minot iemeslu un termiņu; neiesaukt. Jebkuru lēmumu varēs apstrīdēt iesaukšanas kontroles komisijā vai pēc tam administratīvajā tiesā. Ja atlasītais vispār nereaģēs uz pavēsti, viņu sauks pie administratīvās atbildības. Darba devējam jāsaglabā iesaucamā darba vieta un amats.

Kā sacīja Latvijas armijas mehanizētās kājnieku brigādes galvenais virsseržants Lauris Krīgers, visi 480 jauniesaucamie nokļūs viņa brigādē Kadagā, kur tiks sadalīti piecās grupās pa vienībām. 

Pirmās divas nedēļas būs kazarmu režīms adaptācijas laikam no civilās uz militāro dzīvi bez brīvdienām. Pēc tam vecāku diena un pāris brīvdienu, kurām sekos desmit nedēļu pamatapmācības kurss ar kazarmu režīmu tikai darba dienās, bet sestdienas, svētdienas – brīvdienas. Tad sekos speciālistu kursi, kas ir no trijām nedēļām līdz pat trijiem mēnešiem, atkarībā no sarežģītības. Šo kursu laikā dienests ir darbadienu režīmā un plkst. 8.30 – līdz plkst. 17. Brīvdienas brīvas, ja vien nav mācību vai citu dienesta lietu. Ja ir vēlēšanas, pēc dienesta laika un brīvdienās var palikt kazarmās. Pēc kursiem – pamatdienests darbadienu režīmā. Dienests ilgs 11 mēnešus.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.