Šķiet, ka tāds ārvalstīs populārs, bet Latvijā vēl relatīvi maz izplatīts pakalpojums kā mantu glabāšana tuvā nākotnē iegūs daudz lielākus apjomus, jo šajā biznesā Latvijas investīciju uzņēmums "Merito Partners" ("Merito") ir plānojis ieguldīt 80 miljonus eiro.

Reklāma

"Merito" ir izveidojis 30 miljonu eiro kapitāla specializēto nekustamo īpašumu fondu "Merito Self Storage Fund" un plāno tam pakāpeniski piesaistīt vēl ap 50 miljoniem eiro banku līdzfinansējuma ar mērķi piecu gadu laikā Baltijas valstīs attīstīt vērienīgu mantu glabātavu tīklu. To veidos 15 līdz 20 dažāda izmēra mantu glabātavu kompleksi ar kopējo iznomājamo platību vismaz 50 000 kvadrātmetru.

Šobrīd fondā investēti teju pieci miljoni eiro vairāk nekā desmit Latvijas privāto investoru kapitāla un aktīvi turpinās jaunu investoru piesaiste – tuvāko mēnešu laikā kopējais fonda apjoms sasniegs vismaz desmit miljonus eiro. Plānots, ka pirmos nekustamos īpašumus, kuri tiks pārveidoti par mantu glabātavām, "Merito" iegādāsies tuvāko mēnešu laikā. Pašlaik notiekot pārrunas par vairāk nekā piecu atsevišķu nekustamo īpašumu iegādi Baltijā, taču "Merito" sadarbībā ar nekustamā īpašuma tirgus uzņēmumiem izvērtē vairākus desmitus potenciālo īpašumu. 

Projekta īstenošanai tiek paredzēts fokusēties uz jau uzbūvētu, bet pašlaik neizmantotu ēku iegādi un to pārveidi par specializētām mantu glabātavām. 

Šim nolūkam "Merito Self Storage Fund" kopā ar šajā nozarē pieredzējušo uzņēmēju Augustu Iesalnieku ir izveidojuši uzņēmumu SIA "Safe Storage Group", Iesalnieks ir arī šā uzņēmuma valdes priekšsēdētājs. "Merito" mantu glabātavu tīkls tiks attīstīts Rīgā, Viļņā, Kauņā un Tallinā, kā arī potenciāli citās lielākajās Baltijas valstu pilsētās.

"Merito" partneris Mārtiņš Baumanis teic, ka "Eiropā mantu glabātavu nozare pēdējo gadu laikā piedzīvojusi strauju izaugsmi – specializētu mantu glabātavu skaits tuvojas 6000, un to attīstība turpinās. Pašlaik Latvijā, Lietuvā un Igaunijā šādu telpu platība sasniedz apmēram četrus kvadrātmetrus uz 1000 iedzīvotājiem, krietni atpaliekot no citām Eiropas valstīm, kur šis rādītājs ir vairāk nekā desmit reižu lielāks un noliktavu telpu noslodze ir stabili augsta. Ņemot vērā tirgus situāciju, saskatām būtisku biznesa attīstības un investīciju atdeves potenciālu Baltijas mērogā."

Savukārt A. Iesalnieks stāsta, ka pēdējo gadu laikā pieprasījums pēc telpām mantu uzglabāšanai privātpersonu un uzņēmēju vidū strauji aug. Iemesli, kādēļ klienti izvēloties mantu glabātavas, esot dažādi, piemēram, nepieciešamas drošas telpas uzņēmuma arhīvam vai tirdzniecībai paredzēto preču uzglabāšanai vai vajadzīga personīgo mantu ilgtermiņa noliktava. Tāpat var būt nepieciešamība īslaicīgi novietot mantas dzīvesvietas maiņas vai remonta laikā, kā arī sezonālā inventāra glabāšanai. 

Lai optimizētu izmaksas, mantu glabātavas aktīvi izmanto mazie un vidējie uzņēmumi, jo īpaši e-komercijas uzņēmumi. 

Tas esot ilgtspējīgs biznesa modelis, kas sniedzot iespēju pilsētvidē esošus, neizmantotus īpašumus attīstīt par funkcionālām un iedzīvotājiem nepieciešamām telpām.

Katras paredzētās mantu glabātavas vidējā platība būs četri līdz seši kvadrātmetri, kopumā plānots izveidot tīklu ar vismaz 10 000 šādas platības mazo noliktavu. Visās pārveidotajās noliktavu ēkās tiks izmantoti energoefektīvi būvniecības risinājumi, kā arī klientiem būs pieejamas ērti izmantojamas mūsdienu tehnoloģiju iespējas – mobilā lietotne, kas nodrošina tūlītēju piekļuvi telpām ar vienu pieskārienu, kā arī attālinātu darījuma noslēgšanu tīmekļa vietnē un automātisku pakalpojumu apmaksu. Klientiem mantu glabātavas būs pieejamas katru dienu visas diennakts laikā.

Jāpiebilst, ka šajā tirgū Latvijā jau darbojas virkne uzņēmumu, piemēram, "Selfstorage", "Keepp", "Safe Box". Mantu glabātavu cenas svārstās no apmēram 9,5 eiro par triju kvadrātmetru glabātavi līdz vairāk nekā 18 eiro par 7,5 kvadrātmetru glabātavi nedēļā. Tomēr tik vērienīga spēlētāja kā "Self Storage Group" ienākšana tirgū strauji saasinās konkurenci šajā pakalpojumu segmentā, kā arī, visticamākais, samazinās pakalpojumu cenas.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.