Izmantojot šo seno adīšanas tehniku, adāmadatu vietā tiek lietots adīšanas rāmis ar tapām un katra dzijas cilpa mesta ap šīm tapām. Konsultē Laila Luzere.

Grābekli var uzskatīt par pirmo adāmmašīnu, jo mūsu priekšteces to lietojušas, lai uzadītu dažādus apģērba gabalus. Uztapot iespējams ne tikai šalles, pledus un sedziņas, bet arī cepures, tašiņas un pat brošas.

Kas nepieciešams tapošanai

Šo lietu nav daudz: dzija, tapošanas rāmis, tapošanas āķis, tamboradata, lāpāmadata un šķēres.

Ja izvēlas smalku dziju, adījums līdzināsies mežģīnei, savukārt no rupjas dzijas veidosies blīvs tapojums.

Tapošanai var izmantot apaļu vai taisnstūra rāmi. Tas var būt no koka vai plastmasas, tapošanai der arī grābeklis bez kāta. Dažiem rāmjiem ir viena tapiņu rinda, citiem – divas. Rīka izmērs ietekmē gatavā adījuma izmēru, savukārt attālums starp tapiņām nosaka valdziņu lielumu un to, cik rupju dziju iespējams izmantot.

Vienrindas tapošanas rīki veido adījumu, kam ir izteikta labā un kreisā puse. Dubultrindu rīki pārsvarā tiek lietoti, lai adītu dubultu adījumu, kur abas puses ir labās.

Tapošana uz taisnstūra rāmja

1. Uztamborē pīnīti.

Uztamborē pīnīti.

2. Tad katru cilpu liek uz savas tapas. Kad pirmā rinda uzmesta, uzmet nākamo rindu, lai varētu adīt labiski. To dara, apmetot cilpu ap katru tapu.

Katru cilpu - uz savas tapiņas.

3. Kad otra rinda uzmesta, notiek labiskā valdziņa adīšana. Ar pirkstiem vai tapošanas āķi ņem pirmo valdziņu no pirmās rindas un ceļ pāri otrās rindas valdziņam, kas uzmests uz tapas. Pavedienam jāatrodas tapai priekšpusē.

Valdziņu adīšana.

4. Cilpu rindu iztapo līdz galam. Tad tapo atpakaļ no kreisās uz labo pusi.

5. Lai turpinātu tapojumu jeb adījumu, apakšējo cilpiņu ceļ pāri augšējai.

6. Šādi turpina tapot, līdz izstrādājums ir pabeigts.

7. Tapojumu norauc, izmantojot tamboradatu. Pirmās tapas valdziņam ar tamboradatu izvelk pirmo cilpu. To pavelk garāku, lai aizstiepjas līdz nākamajai tapai. Tad cilpu izvelk nākamajai tapai, un abas satamborē. Tā turpina, līdz iztamborētas visas tapas līdz beigām.

8. Adījumu noņem no tapām. Nostiprina pēdējo cilpu, lai adījums neizirtu.

Adījums tapošanas tehnikā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.