Latvijā pirmā krimināllieta par personas apzinātu inficēšanu ar HIV nebūt nav noslēgusies, lai gan nesen dzirdējām par tiesas piemēroto sodu. “360TV ZIŅneši” pētīja, cik piņķerīga izvērtās taisnas tiesas, soda prasīšana par sievietes apzinātu inficēšanu ar HIV tikai tādēļ, ka partneris nevēlējās šķirties.

Tikai un vienīgi ar ieslodzījumu cietumā būtu mierā prokurore, kas nav apmierināta ar tiesas piespriesto sodu vīrietim, kurš apzināti inficēja savu partneri ar HIV.

Sieviete nejauši atklāja dokumentus, kas vēstīja – viņas dzīvesdraugam ir HIV, bet partneris šo faktu noklusējis. Tātad apzināti draudzeni inficējis un viņai dzīvi sabojājis, jo, lūk, mīlot sievieti, un šā iemesla dēļ bijis bail viņu pazaudēt.

Herta Miķelsone, Rīgas Pārdaugavas prokuratūras prokurore stāsta: “Sods tika prasīts brīvības atņemšana uz 2–6 gadiem nosacīti, jo mums bija jāņem vērā saprātīgie termiņi, ņemot vērā, ka šis noziedzīgais nodarījums tika izdarīts 2014. gadā.”

Izrādās, lietai draudēja noilgums – bija pagājuši jau turpat desmit gadi pēc noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas. Prokurore lietu bija pārņēmusi no kolēģes, kas bija devusies pensijā. Tad arī secināts, ka šī lieta ir novilcināta. Tūdaļ tika darīts viss iespējamais, lai tā no plaukta policijā, kur iestrēgusi, nonāktu tiesā.

Par tīšu noziedzīgu nodarījumu – partneres inficēšanu ar HIV, tiesa vīrieti sodīja ar sabiedrisko darbu uz 90 stundām. Šobrīd lieta pārsūdzēta apelācijas instancē. To gan darījušas abas puses, arīdzan apsūdzētais.

Apsūdzētais iepriekš nav sodīts – viņš strādā, tāpēc tiesa nepiesprieda visbargāko sodu – argumentē tiesnese. Tāpat tiesa piesprieda apsūdzētajam maksāt cietušajai morālā kaitējuma kompensāciju – 50 tūkstošus eiro. Savukārt cietušajai noteikts visu mūžu vērot savu veselību un rūpēties, lai netiktu inficēti citi cilvēki.

Izrādās, ka ik gadu par HIV diagnozi uzzina aptuveni 200 cilvēku. Kopumā Latvijā ir vairāk nekā 8,5 tūkstoši HIV inficētu personu, kas ierindo Latviju līderu pozīcijā Eiropā. Taču noskaidrot diagnozi var pat veicot ātros testus HIV profilakses punktos bez maskas un anonīmi.

Plašāk skaties video:

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.