VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ), atsaucoties žurnāla "Rīgas laiks" atbalsta biedrības un sabiedriskā labuma organizācijas "Artsound" aicinājumam, nodevusi ēku Elizabetes ielā 2 radošo profesiju pārstāvjiem lietošanā līdz 15.novembrim, informē VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Telpās, sadarbojoties radošo profesiju pārstāvjiem - māksliniekiem, arhitektiem, mūziķiem kopā ar Rīgas Tehniskās universitātes, Latvijas Universitātes, Latvijas Mākslas akadēmijas, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas mācībspēkiem, pētniekiem un studentiem, - tiks īstenoti starpdisciplināri pasākumi sasaistē ar ēkas kultūrvēsturisko mantojumu.

Žurnāla "Rīgas laiks" atbalsta biedrība vērsās pie VNĪ un Finanšu ministrijas ar aicinājumu nodot ēku Elizabetes ielā 2 īstermiņa lietošanā, lai īstenotu sociālo kampaņu "Latvijas nākotnes laboratorija".

Projekta laikā plānots organizēt dažādus starpdisciplinārus pasākumus, lai  veidotu pozitīvu un noturīgu izpratni par ēkas vēsturi un saistošajiem jautājumiem, tās kultūrvēsturisko mantojumu, nākotnes izmantošanas veidiem, kā arī veicinātu dažādu iedzīvotāju grupu savstarpējo komunikācijas spēju uzlabošanu un attīstību.

Griškevičs skaidro, ka ēka Elizabetes ielā 2 ir nozīmīga modernisma arhitektūras būve, tādēļ VNĪ atbalsta žurnāla "Rīgas laiks" biedrības iniciatīvu par kultūras pasākumu rīkošanu. Biedrība ir iepazinusies ar ēkas tehnisko stāvokli, un projekta īstenošanas laikā apņemas veikt obligātos drošības pasākumus.

"Šī būs unikāla iespēja ikvienam interesantam iepazīties vairāk ar ēkas vēsturi, kamēr aktīvi tiek strādāts pie nākotnes attīstības ieceres," 

norāda Griškevičs.

SIA "Firma L4" 2020. gadā ēkai veica tehnisko apsekošanu, konstatējot virkni ar neatbilstībām ēkas nolietojuma dēļ. Īpašuma ekspluatācija kopumā nav apdraudēta, tomēr nepieciešama ugunsdrošības sistēmas izbūve, vismaz 700 000 eiro apmērā. 2020. gadā vairāk nekā puse ēkas platību netika izmantotas, tādēļ pēc izvērtējuma secināts, ka valstij izdevīgāk ir ēku atbrīvot uz trim gadiem, kamēr tiek izskatītas īpašuma nākotnes izmantošanas iespējas.

Ministru kabinetā 2022. gada nogalē tika skatīts informatīvais ziņojums "Par tiešās valsts pārvaldes iestāžu biroja telpu optimizācijas iespējām Rīgā", ar kuru tika uzdots Finanšu ministrijai, tostarp VNĪ, kā arī Valsts kancelejai līdz 2023. gada 1. oktobrim izstrādāt konceptuālo ziņojumu par valsts tiešās pārvaldes iestāžu biroja telpu optimizācijas iespējām, iekļaujot risinājumu par vairākiem īpašumiem, tostarp Elizabetes ielā 2.

Jūnija sākumā tika organizēta vietrades darbnīca ar mērķi vienuviet aicināt starpdisciplināru grupu ar mākslas, dizaina, arhitektūras, pilsētplānošanas un valsts pārvaldes profesionāļiem, lai efektīvi izstrādātu dizaina principus un priekšlikumus valsts iestāžu biroju centralizācijai. 

Pasākumā četras iesaistīto ekspertu grupas prezentēja ēku nākotnes attīstības scenārijus, uzsverot, ka ēka Elizabetes ielā 2 ir saglabājama valsts iestāžu biroju centralizācijai un tās apjoms saudzējams no lieka uzslāņojuma jeb piebūvēm. Savukārt ēka Kronvalda bulvārī 6 ir arhitektūras vērtība, kurā būtu ieteicams atgriezt izglītības funkciju. Teritorijas publiskā ārtelpa ir integrējama Kronvalda parka ainavā, likvidējot telpiskās robežas un funkciju zaudējušas būves. Ekspertu ieteikumi tiek ietverti konceptuālajā ziņojumā, kas tiks izskatīts šogad oktobrī.

VNĪ izveidota 1996. gadā, un tās vienīgā īpašniece ir Finanšu ministrija.

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.