1973. gada 6. oktobrī. Pirms 50 gadiem PSRS apbruņotās un diplomātiski atbalstītās Ēģipte un Sīrija ebreju Salīdzināšanas svētku jeb Jomkipura laikā uzsāka saskaņotu uzbrukumu Rietumu atbalstītajai Izraēlai, precīzāk, tās karaspēka pozīcijām Sinajas pussalā un Golānas augstienēs. Abas izraēlieši bija ieņēmuši vēl 1967. gada kara gaitā. Jomkipura karš atstāja tālejošu iespaidu uz starptautisko stāvokli, jo bīstami pietuvināja ASV un PSRS bruņotai konfrontācijai Vidusjūrā un naidīgās pozīcijās vienu pret otru nostādīja arī Rietumus un arābu pasauli.

Reklāma

Tajā pašā laikā pretējās karojošās puses no Jomkipura kara, kas ilga līdz 25. oktobrim, bet atsevišķu sadursmju veidā līdz 1974. gada maijam, izdarīja secinājumus, kuri galu galā veicināja mieru reģionā. Kopš tā laika kara starp Izraēlu un arābu valstīm vairs nav bijis. Ēģiptes un Sīrijas karaspēki, izmantojot pārsteiguma momentu, ar sākotnējiem panākumiem gan sagrāva mītu par Izraēlas armijas neuzvaramību, taču izraēlieši drīz atguvās un 14. oktobrī atradās 30 km attālumā no Damaskas, bet Sinajas frontē dienu pirms pamiera noslēgšanas tiem līdz Kairai bija atlikuši 100 km. Kara beigu etapā ar savām vienībām cīņās iesaistījās arī Irāka, Jordānija, Maroka, Saūda Arābija, vēl citas arābu valstis. Vēsturē šis konflikts palicis arī ar to, ka naktī no 8. uz 9. oktobri, situācijai frontēs Izraēlai kļūstot īpaši smagai, premjere Golda Meira deva pavēli sagatavot raķetes ar kodolgalviņām. Ar tām dotu triecienu Kairai un Damaskai, ja stāvoklis kļūtu katastrofāls un būtu runa par Izraēlas valsts pastāvēšanu. Par laimi, līdz tam nenonāca, jo 

ASV, uzzinot par trauksmi un baidoties no kodolkonfrontācijas ar neparedzamām sekām, steigšus noorganizēja kara tehnikas piegādes, kas veicināja izraēliešu panākumus. 

Pārtraukt karadarbību piespieda ANO, kā arī PSRS un ASV diplomātiskā iedarbošanās uz saviem sabiedrotajiem. Maskava bija nikna un vīlusies, ka, par spīti tās modernāko ieroču piegādēm, ne Ēģipte, ne Sīrija nespēja gūt uzvaru. Ēģiptieši kara noslēgumā bija demoralizēti un masveidā padevās gūstā. Tas, ka 1979. gadā Ēģipte un Izraēla ar ASV starpniecību noslēdza mieru un Kaira pirmā arābu pasaulē atzina Izraēlas tiesības pastāvēt, lielā mērā bija minētā kara nopelns.

Sociāldemokrāts, 1923. gada 6. oktobrī

Vīrs ar divām sievām. Rīgas apgabaltiesa iztiesāja apsūdzību pret T. Bisenieku par divsievību. Bisenieks bij Padomju Krievijā caur dzimtsarakstu nodaļu salaulājies ar kādu krievieti, bet to atstājis un pārnācis uz Latviju, kur precējies otru reizi. Pirmā sieva Padomju Krievijā sadzirdējusi par Bisenieka neuzticību, apgādājusies ar vajadzīgiem dokumentiem un apliecībām, ka tā patiesi ir Bisenieka likumīga sieva, un pārnākusi slepeni pār robežu še ķert savu vīru. Neskatoties uz to, ka dokumenti bij neapšaubāmi, Bisenieks tiesas priekšā tos mēģināja apstrīdēt, noliegdams viņu patiesību un apgalvodams, ka pārnācēja nekad nav bijusi viņa sieva. Tiesā noskaidrojās, ka divsievnieks Padomju Krievijā pabeidzis čekistu sagatavošanas kursus un pēc tam dienējis čekā, par ko esot ziņots attiecīgām iestādēm. Par divsievību tiesa piesprieda Biseniekam 5 mēnešus cietumā, norēķinot 4 mēnešus izmeklēšanas cietumā pavadīto laiku.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.