1934. gada 12. jūnijā. Pirms 90 gadiem laikraksts "Jaunākās Ziņas" publicēja latviešu strēlnieku bataljonu dibināšanas iniciatora Jāņa Goldmaņa rakstu "Arī "varoņi"" par necienīgu attieksmi pret 1924. gadā Nāvessalā atklāto pieminekli Pirmajā pasaules karā tur kritušo latviešu strēlnieku piemiņai.

Reklāma

Arhitekta Eižena Laubes projektēto 14 metrus augsto dzelzsbetona monumentu asiņaino kauju vietā Daugmalē iepretī Ikšķilei bija uzcēlusi Latvijas Kara ministrija, un to 1924. gada 27. jūlijā atklāja Valsts prezidents Jānis Čakste. Tobrīd tuvojās pieminekļa desmitgade, un raksts ilustrē tā laika pūliņus cīņā pret šādu piemiņas vietu vandalismu: "Ikviens, kas tuvāk ieskatās šī pieminekļa plāksnēs, ir dziļa sašutuma pilns: nav trūcis tādu cilvēku, kuri ieskrāpēdami pieminekļa plāksnēs savus vārdus, bojājuši pieminekli. 

Vienīgais līdzeklis, kā šiem ļaudīm apmierināt viņu "godkārības" tieksmes, ir publicēt viņu vārdus presē. 

Ir neskaitāmi daudz pirmo burtu un monogrammu iekasījumu, bet "varoņi", kam nav trūcis dūšas savu vārdu pilnīgi uzrakstīt, ir šādi." Tālāk sekoja vairāki desmiti vārdu pirmo burtu un uzvārdu saraksts, kur dažos gadījumos skrāpētājs bija norādījis arī vietu, no kuras nācis. Piemēram, "J. Maide Iecavā". Noslēgumā Goldmanis uzsvēra: "Jau agrāk presē bija aizrādījumi no Latviešu veco strēlnieku biedrības valdes puses, lai šādi "gravieri" atturas no nedarbiem, ja negrib, lai to vārdus publicētu. Acīmredzot tas vien pilnā mērā nav atturējis dažus ļaudis no cenšanās pēc "slavas" atklātībā. Lai pieminekļa plāksnes tiktu nogludinātas no šiem traipiem – par to vajadzētu gādāt Kara ministrijai." Mūsdienās piemineklis Nāvessalā ir grūtāk pieejams, līdz ar to retāk apmeklēts, jo pēc Rīgas HES uzcelšanas patiešām atrodas uz salas Daugavā.

Strādnieku Avīze, 1924. gada 12.jūnijā

Nāve pirtē. Sestdien pēc pusdienas Alejas ielā nr. 26 bija aizgājis pirtē mazgāties namsaimnieks Kārlis Grīnfelds no Alejas ielas nr. 27. Tā kā G. numurā palicis ilgāk par stundu, tad pirts īpašnieks gājis lūkoties, kas ar to noticies. Atvēris durvis, tas ieraudzījis Grīnfeldu vannā, viņa galva atradusies zem ūdens. Ataicinātais ārsts izsacījās, ka nelaimīgais sataisījis ūdeni par karstu, un sirdsvājības dēļ tas noģībis un noslīcis. Viņa līķi ievietoja uz Veciem kapiem līķu sekcijas namiņā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.