1929. gada 9. maijā. Pirms 95 gadiem Daugavpils pasta ierēdņa ģimenē piedzima pirmā latviešu estrādes mūzikas zvaigzne, pirmā Raimonda Paula dziesmu izpildītāja Valentīna Butāne.

Reklāma

Viņas vecāki bija muzikāli apdāvināti, un arī Valentīnas brālis Pēteris Butāns ir atzīts komponists.

Meitene ar dziedāšanu un klavierspēli aizrāvās jau vidusskolas laikā Daugavpilī, bet īstais brīdis pienāca pēc iestāšanās konservatorijā Rīgā 1952. gadā.

Kā atzīmē latviešu mūzikas vēsturniece Daiga Mazvērsīte, studiju gados piepelnoties, Butāne dziedājusi pirms filmu seansiem kinoteātros, uzstājusies ar latviešu un krievu solodziesmām arī koncertos Ļeņingradā un Maskavā, bet būtiskākais, ka viņa 1956. gadā paslepen iesaistījās konservatorijas studentu – kontrabasista Egila Švarca un pianista Raimonda Paula – nodibinātajā vieglās mūzikas sekstetā, kas bija panācis atļauju ieskaņot estrādes mūziku Latvijas Radio vajadzībām.

Butāne togad iedziedāja pirmo Paula oriģināldziesmu “Neuzrakstītā vēstule”. Viņas 1957. gadā iedziedātie Elzas Īgenbergas “Rīgas bulvāri” kļuva par grāvēju, un tādējādi Butāne kļuva ne vien par Paula, bet arī šīs komponistes pirmo izpildītāju.

Kā nākamais hits sekoja duets ar Edgaru Zveju, dziedot Induļa Kalniņa “Silavas valsi”. Tomēr 1963. gadā Valentīna Butāne estrādes dziedātājas karjeru beidza, turpmāk pārsvarā pievēršoties pedagoģijai. Kopumā viņa radio iedziedājusi ap 70 dziesmu.

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.