Pēc tam kad 24. februārī – otrajā gadadienā kopš pilna mēroga kara sākuma Ukrainā – sabiedriskā medija portāls "lsm.lv" publicēja komiksu, kurā ukraiņu karavīrs attēlots kā cūka, viena no atziņām bija, ka tā diemžēl var izrādīties ļoti laba dāvana Kremļa propagandai.

Tieši tā tas arī noticis. Turklāt šajā gadījumā ieguvums Maskavai izrādījies dubults, jo vienlaikus bijusi iespēja izsmejošā veidā parādīt Ukrainas neatkarības aizstāvjus, saukājot viņus par "cūkkareivjiem", gan dot mājienus, ka Latvijā ieviesta cenzūra, māksliniekiem te neļauj brīvi izpausties un pat izsaka viņiem draudus.

Kā jau vēstīts, sabiedriskā medija portāla veidotā "cūku komiksa" zīmējums vispirms izsauca neizpratni un sašutumu sociālajos tīklos, tajā skaitā Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča repliku tviterī: "Jokot var un vajag, bet svarīgs ir arī konteksts, @lsmlv." 

Portāls gan sākotnēji reaģēja ar skaidrojumu, ka "komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda" un tajā "cūka var būt gan iedomāts būvnieks, gan nebraucošu vilcienu pasažieris, gan sporta spēļu dalībnieks, 

ikvienam no mums līdzīgs un atšķirīgs", tomēr vēlāk, tās pašas dienas laikā, zīmējums tika izņemts, un "lsm.lv" galvenā redaktore Marta Cerava publiski atvainojās.

Krievijas medijos ziņa par skandalozo komiksu guvusi plašu publicitāti – tā nokļuvusi gandrīz vai visos lielākajos interneta portālos. Kas zīmīgi, šoreiz tajos stāsts pat nav īpaši izpušķots, kā tas nereti notiek citos gadījumos, acīmredzot, uzskatot, ka vēlamais efekts tiks panākts tāpat. Dažviet pārpublicēts arī pats komikss, citur tas tikai pārstāstīts. Toties ļoti centīgi šo pateicīgo sižetu steidzis apstrādāt televīzijas kanāls "Rossija 24", kas ne vien izplūdis uzjautrinošā atstāstā, bet arī aptaujājis vairākus pašu izvēlētus "ekspertus", piemēram, Latvijā iepriekš tiesāto prokrievisko aktīvistu Juriju Aleksejevu, no Rīgas uz Krieviju aizbraukušo propagandistu Alekseju Stefanovu un citus. Vispirms sižeta autore izsmejoši apgalvo – ja nebūtu pašas autores un "lsm.lv" redaktores atzīšanās, latvieši droši vien notikušajā vainotu Kremļa hakerus, kas "šajā Latvijai tik skumjajā dienā" publicējuši tādu zīmējumu. 

Tikmēr A. Stefanovs steidz uzsvērt: "Ja šo komiksu būtu zīmējis cilvēks ar krievisku vārdu un uzvārdu, pie viņa noteikti ierastos Valsts drošības dienests. 

Viņš tiktu apvainots naida kurināšanā, dzimtenes nodevība un agresijas attaisnošanā. Taču, tā kā tā bija māksliniece ar latvisku uzvārdu, tad viss aprobežojās ar uzbrukumiem soctīklos." Kāds Trofims Tatarinovs, kas TV pieteikts kā "Telegram" kanāla veidotājs, spriež: "Ja jau viņi joko par šo tēmu, tad saprot situācijas bezcerību, saprot, ka Ukraina ir nolemta. Iepriekš viņi par to īpaši nejokoja, izturējās diezgan nopietni, runāja par palīdzību." J. Aleksejevs piemetina, ka arī attieksme pret ukraiņu bēgļiem Latvijā vairs neesot tik labvēlīga un Ukrainas karogu, viņaprāt, kļūstot mazāk. Visbeidzot šo stāstu par cūkām "Rossija 24" centies sapīt ar citu pēdējā laikā Kremļa propagandas mērķtiecīgi izplatītu vēstījumu, kas paredzēts jaunā Ukrainas bruņoto spēku komandiera Oleksandra Sirska nomelnošanai, regulāri dēvējot viņu par "miesnieku". Raidījuma vadītāja izsmejoši iesaka Sirskim pielikt komiksu pie sienas savā kabinetā, jo tas labi atbilstot viņa attieksmei pret karavīriem.

Kā redzams, Kremļa propaganda ļoti kāri izmanto šāda veida kļūdas un muļķības, kas nevērīgi palaistas informatīvajā laukā. Tikmēr Latvijā sabiedrisko mediju ombude Anda Rožukalne saistībā ar "cūku komiksu" uzsvērusi šādas problēmas – neatbilstošu publikācijas laiku, nepietiekamu vēstījuma skaidrību un iespējamo ietekmi uz "ievainojamu sabiedrības grupu". Zīmējumu izņemšanu no "lsm.lv" viņa vērtē pozitīvi. 

"Es pozitīvi vērtēju medija lēmumu. Redakcija ir atzinusi, ka nepietiekoši novērtēja to, ka var aizvainot ukraiņus kā kara kontekstā ievainojamu grupu. 

Tas bija atbildīgs un pamatots lēmums," Rožukalni citē ziņu aģentūra LETA. Viņasprāt, "lsm.lv" tā nerīkojās tikai tāpēc, ka uz to norādījis arī Valsts prezidents, lai gan laika skalā tā varbūt izskatījies. Sabiedriskā medija redakcija solījusi pārskatīt komiksu un karikatūru veidošanas un publicēšanas praksi. "Cūku komiksa" vairs nebūšot, bet sadarbība ar tā autori Gundegu Eveloni turpināšoties.

Atmaskots

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".