Pagājušajā ceturtdienā AS "Latvenergo" svinīgā ceremonijā lika pamatakmeni "Laflora Energy" vēja parkam, kas ir pirmais un lielākais Latvijas uzņēmumu veidotais paraugs ilgtspējai, enerģētiskajai drošībai un zaļajai enerģijai Latvijā, veidojot inovatīvu vietējā kapitāla un nozaru sinerģiju.
Pirmo reizi, izmantojot vietējus risinājumus, Latvijā uzsākta 16 vēja enerģijas turbīnu būvniecība bijušajos kūdras ieguves laukos SIA "Laflora" Kaigu purvā Jelgavas novadā. Paredzēts, ka elektroenerģijas ražošana sāksies jau 2026. gada vasarā, un tas būs līdz šim lielākais vēja parks Latvijā ar 108,8 MW uzstādīto jaudu. Puse no projekta realizācijai plānotajām investīcijām – apmēram 95 miljoni eiro – būvniecības laikā būs ieguldīta Latvijas tautsaimniecībā ar pasūtījumiem nacionāliem uzņēmumiem.
Zīmīgā dienā un datumā
"Šodien liekam pamatus ļoti svarīgam virzienam Latvijas enerģētikā – vēja enerģijai. Kaigu purvā top mūsu valstī šobrīd lielākais un modernākais vēja parks "Laflora Energy". Šī diena un arī datums ir dziļi simboliski, jo tieši 22. maijā mūsu pirmās brīvvalsts laikā likts pamatakmens Ķeguma spēkstacijai, kas arī bija mūsu nacionālās pašapziņas un varēšanas simbols. Attīstība, inovācijas un saskaņa ar dabu – tas joprojām ir "Latvenergo" dzinējspēks, attīstot Latvijai neaizstājamas elektroenerģijas ražotnes," svinīgajā pasākumā uzsvēra Mārtiņš Čakste, AS "Latvenergo" valdes priekšsēdētājs.
Zīmīgi, ka tieši 22. maijā arī mūsu Saeimā deputāti kaismīgi diskutēja par to, vai un kādos apmēros Latvijā nepieciešami vēja parki, skatot iedzīvotāju iesniegtās protestu iniciatīvas.
Sabiedrībā un arī Saeimas deputātu vidū domas dalās par to, kādas tad īsti ir mūsu valsts nacionālās intereses šajā jautājumā. Ar vairākuma balsojumu pieņemts lēmums, ka iniciatīva par Latviju bez vēja parkiem nav atbalstāma, bet diskusiju rezultātā sasniegtais kompromiss raksturojams šādi: nacionālajās interesēs nav vēja parku būvēšana "visās malās", tajā pašā laikā nacionālajās interesēs nav arī protestēt pret pilnīgi visu, kas saistīts ar valsts energoneatkarību.
Izteikti atšķirīgs vēja parks
Pirms būvniecības uzsākšanas veikts vēja parka ieceres ietekmes uz vidi novērtējums – saņemti pozitīvi atzinumi no ornitologa, biotopu, sikspārņu, ainavu, kultūrvēsturiskā mantojuma speciālistiem, ģeologiem, hidrologiem un citiem ekspertiem. "Laflora Energy" parkam tuvākā viensēta atrodas 1,2 km attālumā. Konstatēts, ka dzīves kvalitāte nevienā no tuvējām mājām nepasliktināsies, pacietīga skaidrojošā darba rezultātā saņemts arī vienbalsīgs apkaimes iedzīvotāju atbalsts projekta realizācijai.
Latvijai unikālo un stratēģiski nozīmīgo iniciatīvu veido nacionālie uzņēmumi AS "Latvenergo" un SIA "Laflora". Šobrīd tas ir lielākais projekts enerģētikas jomā kopš Daugavas HES izbūves, turklāt realizēts ar ilgtspējīgiem, inovatīviem un aprites ekonomikas risinājumiem. Bijušos "Laflora" kūdras ieguves laukus 760 ha platībā Kaigu purvā izmantos atkārtoti, uzstādot 16 Baltijā modernākās vācu ražotāja "Nordex" vēja turbīnas ar kopējo jaudu 108,8 MW. Tās ik gadu nodrošinās elektroenerģiju, ekvivalentu vairāk nekā 160 000 mājsaimniecību gada patēriņam, radīs darba vietas, samazinās elektroenerģijas importu un veicinās vietējo ekonomiku, tostarp ļaus izveidot un attīstīt zaļo industriālo zonu arī turpat Kaigu purva teritorijā.
Kopš pagājušā gada vēja parks pieder AS "Latvenergo" meitasuzņēmumam SIA "Laflora Energy", kas arī vada vēja parka būvniecību sadarbībā ar SIA "Windy" un SIA "Forma 2". Būvniecību veic SIA "UPB Nams". Vēja turbīnu un rotora spārnu ražotājs "Nordex" kā projekta piegādātājs konkursa kārtībā izvēlēts arī tādēļ, ka tas bijis atvērts inovācijām ģeneratora torņu būvniecībā.
Kaigu purvā uzstādīs ne tikai Baltijā modernākās vēja turbīnas – tās būvēs kombinētā, dzelzsbetona un metāla izpildījumā, un dzelzsbetona torņa posmus izgatavos tepat uz vietas Latvijā.
Līdz ar to šā projekta realizācijā iesaistīti vēl vairāki vietējie uzņēmēji. Divas trešdaļas no torņa, uz kura būs novietots vēja ģenerators, ražos SIA "Consolis", kas atrodas Ropažu novadā. Salīdzinot ar līdz šim plaši praktizētajiem tērauda torņiem, hibrīdā tehnoloģija līdz pat 40% samazinās oglekļa pēdas nospiedumu būvniecības perioda laikā. Turklāt vietējais betona konstrukciju ražotājs būs ieguvis vērtīgu pieredzi un praksi, lai ar šo savu pakalpojumu startētu arī līdzīgos projektos ārvalstīs.