Polijas un Vācijas valdības veidos koalīciju, lai piegādātu bruņutehniku Ukrainai, otrdien pavēstīja Polijas un Vācijas aizsardzības ministri Vladislavs Kosiņaks-Kamišs un Boriss Pistoriuss. Ministri Polijā tikās drīz pēc tā dēvētā Veimāras trijstūra – Francijas, Polijas un Vācijas – tikšanās.

Bruņutehnikas piegāžu koalīcijas darbs sāksies 26. martā, un tai pievienosies citas valstis, arī Lielbritānija, Zviedrija un Itālija. 

"Tā ir viena no svarīgākajām koalīcijām, kas ir izveidota," žurnālistiem sacīja Kosiņaks-Kamišs. Koalīcijas mērķis ir gādāt par Ukrainas drošību nākotnē, sacīja Pistoriuss. "Runa ir par kopīgām raķešu un ieroču piegādēm [Ukrainai]. No vienas puses, mēs to darām jau tagad, un, no otras, tā ir daļa no centieniem, lai radītu jaunu potenciālu, kas ir paredzēts nākotnei, laika posmam, kas sagaida Ukrainu dažu nākamo gadu laikā," norādīja Vācijas ministrs. 

Pēdējo divu gadu laikā Berlīne un Varšava piegādājušas Ukrainai daudz bruņumašīnu, arī tankus un kājnieku kaujas mašīnu. Tomēr Ukrainas armijas neveiksmīgā vasaras pretuzbrukuma gaitā daļa šīs tehnikas zaudēta. 

Ministri arī pavēstīja, ka abas valstis piedalīsies ātrās reaģēšanas militārā grupējuma izveidē. Grupējuma mērķis ir atvairīt iespējamus uzbrukumus Eiropas Savienības valstīm. Kā sacīja ministri, sākot ar jūliju, Polijas un Vācijas karaspēka grupējumi, kuros no katras valsts būs 2500 vīru, nepieciešamības gadījumā būs gatavi nekavējoties pildīt uzdevumus.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.