Cietumā mirušā Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija atraitne Jūlija apsūdzējusi Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu melos un solījumu laušanā viņa "inaugurācijas" dienā.

Reklāma

Šodien Maskavā notika Putina kārtējā "inaugurācija" uz piekto pilnvaru termiņu pēc tā sauktajām prezidenta vēlēšanām.

71 gadu vecais Kremļa saimnieks Krievijā valda kopš tūkstošgades sākuma. Martā notikušā vēlēšanu imitācijā viņš tika "pārvēlēts" uz vēl vienu sešu gadu pilnvaru termiņu.

Jūlija Navaļnaja otrdien izplatītā video uzsvēra, ka Putina solījumi nav vienkārši tukši, bet tie ir klaji meli. Video iekļauti fragmenti no Putina runas viņa ceturtā prezidenta pilnvaru termiņa sākumā 2018. gadā. Tajā Putins apgalvoja, ka viņa mērķis ir miers un pārticība Krievijā nākotnē. Kontrastam video iekļauti attēli no Krievijas asiņainā kara Ukrainā.

Navaļnaja kritizēja Putinu arī par pensionēšanās vecuma palielināšanu, disidentu vajāšanu un Krievijas izolēšanu uz starptautiskās skatuves. Pārkāptas ir arī pilsoņu drošības garantijas, norādīja Navaļnaja, atsaucoties uz teroristu uzbrukumu, kurā martā Piemaskavā tika nogalināti vairāk nekā 140 cilvēki.

KONTEKSTS

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs tika aizturēts 2021. gada janvārī, atgriežoties no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) aģentu organizētā noindēšanas mēģinājuma. Tā paša gada februārī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu šķietamu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā. Nākamā gada martā viņam piesprieda vēl deviņus gadus ieslodzījumā par "krāpšanu" un "necieņu pret tiesu". Navaļnijs bija apsūdzēts arī ekstrēmismā. 2024. gada 15. vai 16. februārī Navaļnijs miris kolonijā Harpas ciematā.

Aleksejs Navaļnijs.