Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumiem Latvijas pašvaldībām būs pieejams Eiropas Savienības struktūrfondu finansējums.

Reklāma

Apstiprināti jauni Ministru kabineta noteikumi, kas paredz kārtību, kādā Latvijas pašvaldības varēs izmantot Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu 12,5 miljonu eiro apmērā veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumu īstenošanai. 

Kopējais finansējums šīm aktivitātēm līdz 2029. gadam paredzēts 14,7 miljonu apmērā, no tā 2,2 miljoni – valsts līdzfinansējums. 

43 Latvijas pašvaldībām būs pieejams finansējums dažādu veselību veicinošu pasākumu īstenošanai. Pašvaldībām pieejamais finansējuma apjoms noteikts, pamatojoties uz pašvaldībā reģistrēto iedzīvotāju skaitu.

Saskaņā ar jaunākajiem "Eurostat" datiem Latvijas sabiedrības veselības rādītāji būtiski atpaliek no citām ES dalībvalstīm. Latvijas iedzīvotāju paredzamais veselīgi nodzīvotā mūža ilgums ir viszemākais – 2021. gadā sievietēm 55,4, vīriešiem – 52,2 gadi. Salīdzinājumam: citās ES valstīs, piemēram, Maltā un Zviedrijā, veselīgi nodzīvoto mūža gadu rādītājs tuvojas septiņdesmit gadiem. Arī jaundzimušo vidējais paredzamais mūža ilgums, kas raksturo sabiedrības veselību un valsts veselības sistēmas attīstību, Latvijā ir trešais mazākais pēc Rumānijas un Bulgārijas un par septiņiem gadiem mazāks nekā ES vidēji (80,1 gads). Savukārt priekšlaicīga mirstība, kas raksturo novēršamus nāves cēloņus, Latvijā ir viena no augstākajām ES (galvenie iemesli ir sirds un asinsvadu sistēmas slimības – 2022. gadā vairāk nekā 15 tūkstoši mirušo un ļaundabīgie audzēji – 2022. gadā 5674 mirušie).

Izglītojot mūsu valsts iedzīvotājus par iespējām saglabāt veselību, tiktu nodrošināti priekšnoteikumi veselības saglabāšanai un uzlabošanai, nodrošinot Latvijas iedzīvotāju dzīves ilguma tuvināšanos vidējam rādītājam citās dalībvalstīs.

Aptauja

Kam būtu jālemj par Eiropas Savienības nākotni?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.