"Latvija saprot, ko nozīmē drošība un tās zaudēšana. Tamdēļ ielūgums stāties aliansē, kura nodrošinās mūsu drošību, ir ļoti nozīmīgs brīdis, kas mūsu tautas vēstures lappusēs tiks rakstīts lieliem burtiem," sacīja jūsu prezidente Vaira Vīķe-Freiberga dienā, kad Latvija saņēma uzaicinājumu iestāties NATO.

Šogad ASV pievienojas Latvijas iedzīvotājiem, lai kopīgi nosvinētu 20. gadskārtu kopš Latvijas iestāšanās NATO un NATO alianses 75. gadadienu.

Latvijas apdraudējums šodien ir daudz augstāks nekā 2004. gadā. Taču prezidentei Vīķei-Freibergai bija taisnība: Latvijas dalība NATO nozīmē, ka jūsu drošība ir garantēta.

Es saprotu uztraukumu, ko rada Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā, īpaši ņemot vērā to, ka padomju okupācija daudziem vēl ir dzīvā atmiņā. Bet jūs varat pilnībā paļauties uz Ziemeļatlantijas līguma 5. pantu, kurā teikts, ka uzbrukums vienam NATO sabiedrotajam tiks uzskatīts par uzbrukumu visiem.

Tieši šis kolektīvās aizsardzības princips, ko atbalsta 32 NATO sabiedroto militārais spēks, attur Krieviju no uzbrukumiem sabiedroto teritorijai. 

Kopš NATO dibināšanas 1949. gadā Amerikas prezidenti no abām politiskajām partijām ir skaidri pateikuši, ka 5. pants ir dzelžaina apņemšanās. Gan es pats, gan mani kolēģi ASV vēstniecībā Latvijā katru dienu strādājam ar mūsu Latvijas partneriem, lai izpildītu šo apņemšanos. Kopā mēs nodrošinām to, ka varam aizstāvēt katru Latvijas un NATO teritorijas centimetru.

Pateicoties Latvijas valdības gudrajām izvēlēm un Latvijas cilvēku gatavībai nest upurus, Latvija aizsardzībā tagad iegulda 2,37 procentus no IKP. Jums vajadzētu lepoties, ka esat paraugs visai aliansei. Latvija sniedz arī savu ieguldījumu aliansē, uzņemot NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centru un kalpojot par uzņemošo valsti ASV bruņotajiem spēkiem, kā arī Kanādas vadītā NATO paplašinātās klātbūtnes bataljona karavīriem. 

Latvija ir arī morālās skaidrības balss, kas atgādina visiem sabiedrotajiem, kas ir likts uz spēles.

Kā vēstnieks es rūpēšos, lai mēs turpinām stiprināt Latvijas un ASV drošības partnerību. Pēdējos mēnešos Latvija ir parakstījusi līgumus ar ASV par krasta aizsardzības un HIMARS sistēmu iegādi, kas ievērojami uzlabos Latvijas militārās spējas. Tagad debesīs virs Lielvārdes patrulē helikopteri "Black Hawk". ASV sadarbojas arī ar Latvijas Valsts robežsardzi, lai stiprinātu Latvijas robežu ar Krieviju un Baltkrieviju. Abas mūsu valstis viena no otras mācās, kā cīnīties pret dezinformāciju un kiberuzbrukumiem.

Aptauja

Kurš būs nākamais ASV prezidents?

Vašingtonas samitā jūlijā NATO virzīs uz priekšu alianses spēcīgāko aizsardzības plānu īstenošanu kopš aukstā kara beigām, tādējādi stiprinot mūsu kolektīvo atturēšanu un aizsardzību.

Tas ir tas, ko NATO vienmēr ir darījusi – pielāgojusies, lai risinātu pasaules mainīgos izaicinājumus, tā demonstrējot savu spēku, inovācijas un ilgstošu noturību.

2024. gadā NATO ir lielāka, spēcīgāka un vienotāka nekā jebkad agrāk. 

Vladimirs Putins domāja, ka varētu sadalīt NATO, bet vēsturiskā alianses paplašināšanās ar Somiju un Zviedriju tikai stiprina mūsu kolektīvās spējas atturēt uzbrukumu un aizstāvēties. Tagad mēs esam vēl gatavāki gūt virsroku pār jebkuru militāru izaicinājumu.

Papildus militārajiem plāniem un ieroču sistēmām mūsu alianses spēks galu galā ir atkarīgs no formās tērptajiem vīriešiem un sievietēm, kuri aizstāv mūsu valstu drošību. Esmu aizkustināts, kad redzu, ka ASV armijas karavīrs no Mičiganas un zemessargs no Madonas kopā iziet mācības. Tas ir sabiedroto īstais spēks, un mūsu pretinieki šim spēkam nevar līdzināties.

Es atminos, ka tajā pašā nedēļā, kad NATO sabiedrotie aicināja Baltijas valstis pievienoties aliansei, ASV prezidents Džordžs Bušs Viļņā teica runu. 

Viņš solīja, ka līdz ar dalību NATO Latvijas, Lietuvas un Igaunijas "drosmīgie cilvēki agresijas priekšā nekad vairs nepaliks vieni".

Latvija nav viena. Latvijas 20. gadadienā NATO jūs varat paļauties uz to, ka ASV un citi sabiedrotie atbalstīs mūsu kolektīvo drošību pret jebkādiem draudiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.