Antarktīdas ledāja ezerā Vostok, kas atrodas līdzās tāda paša nosaukuma Krievijas polārajai stacijai, no 3,5 kilometrus dziļa urbuma iegūts unikāls ledus paraugs, kura vecums varētu būt vismaz viens miljons gadu.

Reklāma

Tas īstenots ezera Vostok un Zemes paleoklimata kompleksā pētījuma ietvaros, kurā Sanktpēterburgas Kalnu universitātes speciālistu vadībā darbojas starptautiska pētnieku komanda. Pētnieki skaidrojuši, ka tieši šāda vecuma ledus pētniekiem šķiet visinteresantākais. Runa nav tikai par skaitļa maģiju, bet gan par to, ka aptuveni tajā tālīnajā periodā planētas atmosfērā varēja būt ievērojami paaugstināta ogļskābās gāzes koncentrācija, kas izraisījusi klimata sistēmas pārveidi. Iegūstot apliecinošus datus par šādām klimata izmaiņām tajā laikā, pētnieki varēs nākt klajā ar virkni hipotēžu par šo izmaiņu rašanās iemesliem un īstenošanās ātrumu, kā arī par to, kā daba pārcietusi tik strauju ogļskābās gāzes līmeņa paaugstināšanos.

Katrā ziņā pētnieki uzskata, ka pagātnē globālās klimatiskās izmaiņas bijušas ievērojami nopietnākas nekā tas, ko mēs pieredzam patlaban, un tās katrā ziņā izraisījuši gluži dabiski iemesli. Cita starpā piebilsts, ka patlabanējām cilvēces paaudzēm pat ir ļoti paveicies, jo tās dzīvo salīdzinoši siltā tā dēvētajā starpledāju periodā. Bet jārēķinās, ka tā tas nebūs mūžīgi, jo kaut kad atkal atnāks ledus laikmets. Tiesa, tas gan nebūs drīz, jo aprēķināts, ka katra šāda perioda ilgums vidēji ilgst aptuveni 100 000 gadu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.