Ģertrūdes ielas teātrī pirmizrādi piedzīvoja britu autora Sema Steinera lugas iestudējums "Citroni, citroni, citroni, citroni, citroni" Jurģa Lūša režijā. Līdzīgi kā importēti augļi, kas gandrīz nesmaržo, izrāde atbilst nosaukumā ietvertajam paradoksālajam atkārtojuma motīvam, taču intelektuālas rotaļas divu cilvēku attiecībās nekairina visas uztveres maņas.
Intervijā Latvijas Radio 3 "Klasika" raidījumam "Atspere" režisors Jurģis Lūsis atzīst, ka dramaturģijas materiāls ir viņā rezonējis un tajā ietvertā fantāzijas situācija ar ierobežotu vārdu skaitu ir bijusi saprotama, visvairāk to attiecinot uz pandēmijas laiku.
Steinera luga tulkota un iestudēta vairākās valodās, pirmizrāde notika Vorvikas mākslas kompleksā Koventrijā, Anglijā 2015. gadā, iegūstot balvas Nacionālajā studentu drāmas festivālā. Turpmāk luga izrādīta Londonā un vairākas reizes Edinburgas festivālā "Fringe". Ar 2023. gada iestudējumu Harolda Pintera teātrī Londonas Vestendā un citur Lielbritānijā dramaturģijas pārstrādātais teksts tika publicēts, darbs guva atjaunotu plašu popularitāti.
Lai gan britu prese norāda, ka luga pretendē uz sabiedrības analītiski dziļāku saturu, priekšplānā risinās divu jaunu cilvēku – mūziķa Olivera un juristes Bernadetas – attiecību peripetijas sadzīviskās ainās. Atklājās dažādie materiālie ienākumi – viņa nopelna vairāk nekā viņš, dažādi ir viņu politiski ideoloģiskie uzskati – viņš dodas protesta mītiņā pret likumprojektu, kura izstrādāšanā piedalījusies viņa, dažādas ir viņu muzikālās gaumes. Kā intriģējoša līnija cauri vijas dramaturga izdomāts teatrāls spēles paņēmiens par ierobežotu vārdu skaitu, ko vienā dienā drīkst izteikt katrs cilvēks. Tikai simts četrdesmit vārdi, ko reģistrē individuāls rokas pulkstenis. Šāds īpašais "klusuma likums" tiek pieņemts lugas situācijā, un tas liek abiem varoņiem pārdomāt vārdu lietošanu, izšķiroties ne vien par prioritāri sakāmo tekstu, bet arī par dzīves prioritātēm vispār. Saderīgā pāra duets pārliecinoši turas kopā, lai gan attiecībās netrūkst klupšanas akmeņu un gadās arī sānsolis. Lugas tekstā atrasts līdzsvars attiecību stāstam ar mūsdienīgām tēmām – vārda brīvību, būt vai nebūt bērnam ģimenē, un tamlīdzīgām.
Arī režisora Jurģa Lūša skatījums uz notikumiem ir līdzsvarots un neakcentē kādu vienu tēmu. Tā kā luga neparedz ne pārlieku intimitāti, ne sarežģītus notikumu mezglojumus ar ārējiem apstākļiem vai citiem personāžiem un arī režisors neiejaucas ar savu emocionālo attieksmi, tēlu dzīve rada zināmu sterilitātes iespaidu. Arī Toma Auniņa muzikālais traktējums ar elektronisku skaņu plūdinājumu un vairākkārt atkārtotu teksta "es nācu tev piedot" motīvu pastiprina rāmu, mazliet melodramatisku un visumā harmoniski mierīgu iespaidu.
Īsie dialogi no vienas sadzīves situācijas nākamā atgādina pārlēcienus, gluži kā kadrējot filmas fragmentus. Režisors, šķiet, apzināti pazūd aktieru organiskā spēlē. Jāatzīmē, ka Bernadetas un Olivera lomām izvēlētie viens otram saskanīgie aktieri Ilva Centere un Klāvs Kristaps Košins pārliecina precīzā saspēlē, ko var saukt elpa elpā. Īpaši izteiksmīga un mūziķa impulsīvā rakstura atklāsmē nozīmīga ir Košinam raksturīgā organiskā klātesamības sajūta, kas lomai piešķir tai nepieciešamo patiesības izjūtu.
Dramatiskā darbība rit bez psiholoģiskiem kāpumiem un kritumiem, varoņi savas attiecības risina vārdos, tikai vienā ainā ieturot ilgu, saspringtu un piepildītu klusuma pauzi, visā pārējā laikā iespējamās pārdzīvojuma nianses atstājot skatītāju iztēlei.
Lietišķas romantikas vakars – tā varētu nosaukt izrādes apmeklējumu, jo viegli ironiskā komēdija patiks tiem, kas negaida dramatiskas kolīzijas vai intelektuālu sarežģītību, bet teātrī meklē ierosmi salīdzinājumam ar savas sadzīves situācijām.
Citiem varu ieteikt noskatīties citādas lugas interpretācijas, piemēram, "The Banham Theatre, Leeds 2, 8th November 2023" ierakstu "YouTube" kanālā. Šajā interpretācijā darbības kaitinoši monotonais ritms un atsvešinājums starp abiem varoņiem izaug absurda komēdijas līmenī ar britu humoram raksturīgo spēcīgu satīras devu.
Uzziņa
Sems Steiners, "Citroni, citroni, citroni, citroni, citroni": iestudējums Ģertrūdes ielas teātrī
- Režija Jurģis Lūsis, tulkojuma redaktors Arvis Viguls, māksliniece Marija Ulmane, komponists Toms Auniņš.
- Spēlē: Ilva Centere, Klāvs Kristaps Košins.
- Nākamā izrāde 12. februārī.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.