"Esmu mēģinājusi rakstīt pasakas arī par citiem tēliem, bet tas nav izdevies, jo Meikuleņš ir uzstājīgs lācēns, kurš pavēro – ā, tev ir viena pasaka bez manis, nu nekas, nākamajās divās es būšu klāt," stāsta literāte Meldra Gailāne, kurai tikko latgaliešu valodā iznākusi grāmata bērniem "Kai palikt par eistynu luoci".
M. Gailāne dzīvo Rēzeknes novada Bērzgales pagastā, strādā Rēzeknes pilsētas Bērnu bibliotēkā par vecāko bibliotekāri. Raksta dzeju un prozu gan latviski, gan latgaliski. Darbi publicēti latgaliešu kultūras ziņu portālā "lakuga.lv", dažādos laikrakstos un dzejas kopkrājumos, piemēram, "Susātivs. Myusdīnu latgalīšu dzejis antologeja" (2008), Austrumlatvijas literārās akadēmijas dzejoļu krājumā "Sarunas" (2013), Rēzeknes Augstskolas literātu kopkrājumos "Pie-la-vī-ties" (2003) un "Pīturys punkti bez pīturu" (2013).
2012. gadā pasaku sērijā "Mīļumpasaciņas" Meldras uzrakstītā pasaka "Mikijs un viņa draugi" ieraudzīja dienasgaismu grāmatas formātā. 2018. gadā iznāca Meldras grāmata "Meikuleņš īpazeist omotus", kurā lācēna Mikija vārds jau skanēja latgaliski, pārtopot par Meikuleņu. Šogad pie lasītājiem nonākusi nākamā grāmata par lācēnu, kurā svarīga loma ir emociju pasaulei. Grāmatu izdevusi latgaliešu kultūras kustība "Volūda" ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma" finansiālu atbalstu (grāmatas māksliniece – Līga Munda, emociju darba lapu autore – Laura Mičule-Šuste).
Tu raksti dzeju, arī pasakas bērniem, bet pērn veiksmīgi debitēji dramaturģijas žanrā, piedaloties Pētera Jurciņa piemiņai veltītajā konkursā un ar lugu bērniem "Zīmyssvātku reits" iegūstot pirmo vietu. Kurā literatūras žanrā jūties vislabāk?
M. Gailāne: Uz šo jautājumu nav viegli atbildēt, jo mani teksti top ļoti dažādi. Dzeja ir mirkļa impulsi, kas rodas no visapkārt redzētā un dzirdētā. Citreiz kādas dzejas rindas nosapņoju, – pamostos no sapņa un domāju – bija dzejolis, bet atceros vien trešo daļu no tā! Dienu, divas vai trīs tās rindas dzīvo galvā, un nedēļas beigās jau ir kaut kas tapis. Apmēram tā rodas mani dzejoļi.
Pasakās atspoguļojas atgadījumi no manu bērnu dzīves. Tā kā man ir pieci bērni, un, viņiem augot, daudz kas pieredzēts, tad jau palēnām tie stāsti sakrājas.
Runājot par debiju dramaturģijā, tā man bija 8. klasē, kad rakstīju Ziemassvētku uzvedumu skolā. To uzveda, bija ļoti emocionāli, jo es biju gan autore, gan līdzrežisore latviešu valodas skolotājai, gan arī aktrise uzvedumā. Kad Ziemassvētku pasākumā skolotāja pateicībā man uzdāvināja grāmatu, es lūdzu viņai piedošanu par visiem tiem strīdiem, kas bija, jo uzskatīju, ka nedrīkst atkāpties ne no burta, kā rakstīts, bet skolotāja skatuvi tomēr redzēja labāk... Šķiet, ka jau tobrīd parādījās tā emociju tēma, kas nāk man visu laiku līdzi.
Pirmajā grāmatā par Meikuleņu lasītāji tika iepazīstināti ar senajiem amatiem, savukārt šajā reizē pasakās atklāsies dažādu emociju pasaule.