Pirms 90 gadiem LU rektors Mārtiņš Bīmanis LU padomes sēdes laikā saņēma un pirmo reizi uzlika rektora ķēdi – amata simbolu. Pēc tam Bīmanis deva solījumu godam to valkāt. Ķēdi no apzeltīta 90,48 procentu sudraba izgatavoja Stefana Berca metālmākslas darbnīcā Rīgā, kur tolaik tapa arī Latvijas valsts apbalvojumi un armijas pulku nozīmes. Tā izmaksāja ap 1000 latu, ko šim mērķim jau gada sākumā atvēlēja LU padome.

Reklāma

1933. gada 10. maijā. Rektora amata zīme 

Arī doma par tādas nepieciešamību tika pausta 1933. gada sākumā. LU bija pirmā Latvijas augstskola, kuras vadītājs varēja lepoties ar šādu ķēdi. Pirmajai ķēdei bija 13 posmu "lapas", no kurām 11 katra simbolizēja vienu fakultāti. Aversā uz posma redzams fakultātes simbols, reversā nosaukums. Uz divām "lapām" attiecīgi atveidoja burtus "LU" un "RM" ("Rector Magnificus"). Ķēdes galā atradās lielais medaljons ar augstskolu simbolizējošo ozolu un uzrakstu "Latvijas Universitāte dibināta 1919. gada 28. septembrī". 

Ķēdi rektors drīkstēja uzlikt īpaši svinīgos gadījumos, LU padomes sēdēs.

 Jau mūsdienās apstiprinātie LU Akadēmisko amata tērpu valkāšanas noteikumi paredz, ka rektora amata tērps ir garš melns talārs ar melna samta aprocēm un apkakli: "Pie tā valkājama melna samta berete un rektora ķēde." Par pirmās rektora amata ķēdes likteni padomju okupācijas gados ziņu trūkst. Lēmumu par tās un citu universitātes aksesuāru atjaunošanu Latvijas Valsts universitātes padome pieņēma 1988. gada 28. novembra sēdē. Jaunu ķēdi pēc fotogrāfijās redzētā parauga 1991. gadā izgatavoja metālmākslas vecmeistars Ēvalds Veidemanis. Gatavo amata zīmi pirmais atjaunotajā Latvijas valstī 1991. gada 30. septembrī svinīgi saņēma rektors Juris Zaķis.

Sociāldemokrāts, 1923. gada 10. maijā

Neganta atriebība. Pagājušā nedēļā kādā vakarā ap pulksten 10 nezināmi ļaundari aizdedzinājuši Jura Šultes dzīvojamo ēku Preiļu pagastā, bet uguns laikā pamanīta un nodzēsta. Uguni dzēšot, ļaundari apšaudījuši mājniekus, ievainojuši kājā saimnieci un aizdedzinājuši soļus 30 atstato riju, apšaudot dzīvojamo ēku, lai mājnieki nevarētu iet dzēst, un tā arī rija nodegusi līdz ar labību. Zaudējums 116 000 rubļu. Noziegums esot izdarīts aiz atriebības.