Starptautiskā Eirovīzijas dziesmu konkursa dienās pasaules medijos un jo īpaši sociālajos tīklos pret Izraēlas pārstāvi, 21 gadus veco Edenu Golanu, vērsās daudz negatīvisma – tostarp daudzi Latvijas sociālo tīklu lietotāji uzsvēra, ka viņa bērnībā dzīvojusi Maskavā, piedalījusies dziesmu konkursā okupētajā Krimā, uzstājusies Krievijas televīzijas Pirmajā kanālā, tātad ir promaskaviska.

Reklāma

Uzstāšanās laikā Malmē daļa palestīniešiem simpatizējošās publikas Edenu izsvilpa. No Ukrainas skatītājiem viņa kā prokrieviska principiāli saņēma nulle punktu. Edena Golana ir iekļauta Ukrainā bāzētās vietnes "Mirotvorec" sarakstos kā Ukrainas ienaidniece. Un tomēr Eirovīzijas finālā viņa ar savu dziesmu ieņēma 5. vietu, bet televīzijas skatītāju balsojumā ierindojās pat 2. vietā.

Uzstājusies Krimā

Neoficiālajā Ukrainas ienaidnieku un nedraugu sarakstā "Mirotvorec", kur saplūst informācija no dažādiem avotiem, Edena Golana nonāca vien dažus mēnešus pirms Eirovīzijas konkursa, brīdī, kad bija skaidrs, ka Izraēlu pārstāvēs viņa. Dziedātājai pārmet: "Apzināta Ukrainas valsts robežas pārkāpšana ar mērķi iekļūt Krievijas iebrucēju okupētajās teritorijās. Nelikumīga komercdarbība Krievijas iebrucēju okupētajās Ukrainas teritorijās. Līdzdalība mēģinājumos legalizēt Krievijas iebrucēju veikto Krimas okupāciju. Līdzdalība agresorvalsts Krievijas pret Ukrainu vērstajos antiukraiņu propagandas pasākumos." Pamatojums tādām apsūdzībām ir līdzdalība 2016. gadā krievu okupētajā Krimā rīkotajā bērnu dziesmu konkursā "Bērnu "Jaunais vilnis"" un 2018. gadā Krievijas valsts televīzijas šovā "Balss", kur izraudzīja Krievijas kandidatūru bērnu Eirovīzijai. Šajos pasākumos viņa dziedājusi kopā vai sadarbojusies ar tādām Krievijas popmūzikas zvaigznēm, kuras tagad pazīstamas kā Vladimira Putina atbalstītājas un iebrukuma Ukrainā attaisnotājas.

Edena Golana ir dzimusi 2003. gadā Izraēlā. Jāpiebilst, ka Krimas konkursa laikā viņai bija 13 gadu, bet šova "Balss" laikā – 15 gadu. 

Ukrainā uz to mēdz atbildēt apmēram šādi: "Jā, viņa bija bērns, taču Edenu droši vien uz šiem konkursiem virzīja vecāki, kas tad dzīvoja Maskavā, apzinājās, ko dara, tātad bija prokrieviski." 

Politiskā situācija tolaik gan nebija ne tuvu tik asa kā tagad.

"Latviešu saknes"

Edenas vecāki Edijs un Olga Golani no Izraēlas uz Maskavu darba apsvērumu dēļ pārcēlušies 2009. gadā, kad meitenei bija seši gadi. Golanam piedāvāta vieta ietekmīgās Krievijas bankas "Sovkombank" vadībā. Te būtu jāpiebilst par "latviešu saknēm". Publiski pieejamā informācija liecina, ka Edija tēvs, Edenas vectēvs Jurijs Golans pēc Maskavas Valsts universitātes beigšanas 60.–70. gados strādāja kā fotokorespondents Latvijas PSR krievu preses izdevumos "Sovetskaja molodjož" un "Sovetskaja Latvija". Toreiz viņa uzvārds bija Glagoļevs. 

Par Golaniem ģimene pārtapusi tikai pēc izceļošanas no PSRS uz Izraēlu 1976. gadā. 

Jurijs Golans – Glagoļevs vismaz nesenā pagātnē regulāri apciemojis Rīgu, tāpat viņa meita, pasaulslavenā pianiste Dorele Golana, koncertējusi Rīgā. Jurija Golana "Facebook" profilā netrūkst simpātiju izpausmju Ukrainai, kritikas un izsmejošu piezīmju Kremļa režīmam un skaidri redzams, kurā pusē viņš nostājies. Arī Edija Golana sociālajos tīklos nav nekā tāda, kas liecinātu par prokremliskām simpātijām.

Edenas Golanas uznāciens ar valsts karogu Eirovīzijas dziesmu konkursa finālā 11. maijā.

Krievijā neesot jutusies labi

Šā gada februārī sniegtajā intervijā populārajam Izraēlas interneta portālam "Mako" Edena Golana stāsta, ka, pat Maskavā dzīvojot, ģimenē mājās sarunu valoda bijusi ivrits un nekad nav bijis domu, ka Krievijā viņi ir uz palikšanu. Pēc pārcelšanās no Izraēlas Krievijā iedzīvoties nācies grūti, taču meitenei bija teicama balss, un no desmit gadu vecuma viņa pamazām sāka veidot dziedātājas karjeru Maskavā, kur kopumā pavadījusi 13 sava mūža gadus. Līdz 2022. gadam dziesmas viņa, protams, izpildīja krieviski. 

Golana intervijās uzsvērusi, ka Maskavā nekad īsti mājīgi nav jutusies un antisemītisms bijis klātesošs. 

Attieksme pret viņu kā svešo izjusta arī dziesmu konkursos, neraugoties uz zināmiem panākumiem. "Vienmēr gaidīju brīdi, kad atgriezīsimies. Domas par atgriešanos Izraēlā mūs nepameta. Līdz mūsu pēdējai dienai Maskavā, pat pēc 13 gadiem, es nevarēju pierast pie tās mentalitātes, atmosfēras un pelēcības. Maskava ir brīnumaina pilsēta, bet nevaru teikt, ka būtu tur jutusies labi, tādēļ atgriezos Izraēlā," intervijā "Mako" saka dziedātāja. "Es neesmu krieviete un neesmu piederīga viņiem," viņa piebildusi. Pilna mēroga kara sākums Ukrainā 2022. gada 24. februārī pasteidzinājis to, kas ģimenē jau sen apspriests, un atgriešanās Izraēlā notikusi dažus mēnešus pēc iebrukuma.

Jākonstatē, ka publiski pieejamajā informācijas telpā nudien nav nekā tāda, kas par šo Izraēlas dziedātāju liktu domāt kā prokrievisku vai Ukrainai nedraudzīgu. Tomēr viņas pavadītie gadi Krievijā netiek aizmirsti arī Izraēlā. E. Golanas etniskajā dzimtenē sociālajos tīklos dziedātājai tāpat netrūkst nīdēju jeb tā saukto heiteru. Viņai pārmests, ka nav gana izraēliska, ka ir krieviete. Tikmēr Krievijas masu informācijas līdzekļi Izraēlas pārstāves naidīgo uzņemšanu Malmes Eirovīzijā uztvēra pat ar ļaunu prieku – tā tai pārbēdzējai, kas nodevusi Krieviju, arī vajag!

Aptauja

Vai Dons spēs iekļūt Eirovīzijas finālā?
Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.