Pētnieki rūpīgi izpētījuši jau šķietami labi izpētīta silīcija struktūru un raksturojumus, negaidīti tajā atklājot tā dēvētā “piektā spēka” pazīmes. Un tas jau nozīmējot to, ka patlaban spēkā esošais uzskats, ka mūsu pasauli veido trīs telpas dimensijas (ziemeļi – dienvidi, austrumi – rietumi un augšup – lejup) un viena laika dimensija (pagātne – nākotne), sācis jau ļoti nopietni šķobīties, jo jau Alberts Einšteins savulaik izvirzīja pieņēmumu, ka masa izkropļo telpu un laiku, un mūsdienās pamazām sāk rasties gluži konkrēti un zinātniski pamatojami apliecinājumi šai hipotēzei.

Reklāma

Jau pagājušā gadsimta 20. gados nolūkā izskaidrot dabas spēkus pētnieki Oskars Kleins un Teodors Kaluza līdztekus vienīgajam zināmajam elektromagnētiskajam spēkam gravitācijai piedāvāja piecu dimensiju hipotēzi. Kad vēlāk fiziķi izlēma gravitācijas vājuma iemeslu izskaidrošanai ņemt talkā kosmisko stīgu teoriju, faktiski vienlaikus atkal parādījās ideja par piekto dimensiju, kas varētu izskaidrot tumšās matērijas klātbūtni.

Lai iespējami labāk izprastu silīcija kristālisko struktūru, pētnieki to bombardēja ar neitroniem un tad mērīja to intensitāti. Izrādās – kad neitroni iet cauri kristāliskajai struktūrai, tie starp atomu rindām ģenerē pastāvīgus viļņus. Kad šie viļņi saskaras, tie savukārt ģenerē smalkus rakstus jeb tā dēvētās Pendelesunga svārstības, kas dod informāciju par spēku, kas piemīt tiem neitroniem, ar kuriem neitroni saduras struktūras iekšienē. Katru spēku vēl apstrādā savdabīgi starpnieki jeb nesējdaļiņas, kuru darbības rādiuss ir apgriezti proporcionāls to masai. Tā visa rezultātā daļiņai, kurai nepiemīt masa, piemēram, fotonam, piemīt bezgalīgs darbības rādiuss, un otrādi. Vārdu sakot, ierobežojot spēka diapazonu, ir iespējams ierobežot arī tā spēku.

Stīgu teorija.

Pieminētie jaunākie pētījumi devuši iespēju zinātniekiem ierobežot hipotētiskā piektā spēka spēku 0,02–10 nanometru skalas garumā, nosakot diapazonu, kurā var meklēt piekto dimensiju, kurā šis spēks tātad darbojas. Pētnieki piebilduši, ka katrā ziņā turpinās darbu šajā virzienā, un tas, visdrīzāk, tad arī novedīšot pie piektās dimensijas atklāšanas.