Kopš 1961. gada saistībā ar starptautisku vienošanos Antarktīda pasludināta par “absolūtu tīrības teritoriju”. Tas ir svarīgi ne tikai zinātniskajiem pētījumiem, bet arī tāpēc, ka antarktiskajos ledājos sakoncentrēti vismaz 80% planētas saldūdens krājumu.

Reklāma

Un tāpēc tur ieradušies kuģi nedrīkst izmest atkritumus, savukārt visiem, kuri nokāpj krastā, pastiprināti jāseko sava apģērba tīrībai un regulāri jāveic vispārēja dezinfekcija, ieskaitot apavus. Jebkādi cietie un šķidrie atkritumi Antarktīdā vai nu jāsadedzina īpašās krāsnīs (insineratori), vai arī jāizlaiž cauri īpašiem filtriem. Tieši to noteic iepriekš minētais Līgums par Antarktiku. Vēstīts gan, ka antarktiskajās stacijās šīs normas lielākā vai mazākā mērā arī ievēro, taču tālākos pārgājienos polārpētnieki, protams, nevar vadāt sev līdzi salīdzinoši lielos insineratorus, un tad tajos mirkļos, kad nepieciešams nokārtot savas dabiskās vajadzības, neviens šīs normas neievēro, proti, neviens šos atkritumus nenovāc...

Vārdu sakot, pilnībā droši un atklāti Antarktīdā čurāt sniegā drīkst tikai pingvīni. Un to tur ir daudz. Nesalīdzināmi vairāk par polārpētniekiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.