Clear -2.9 °C
S. 24.11
Velda, Velta
SEKO MUMS
Reklāma
Latvijas valsts karoga likums neierobežo karogu uzšūt pašiem.
Latvijas valsts karoga likums neierobežo karogu uzšūt pašiem.
Foto: Shutterstock / Latvijas Mediji


Ikviens, kura ģimenē ir vecvecmāmiņas austs vai šūts karogs, kas tiek nodots no paaudzes paaudzē, zina, ka pašu darinātam karogam ir īpaša pievienotā emocionālā vērtība. 
Arī mūsdienās Latvijas valsts karoga likums neierobežo karogu uzšūt pašiem. Šujot karogu mājās, svarīgākais ievērot likumā noteiktās prasības par karoga izmēra un krāsu attiecībām, kā arī iespējami izvēlēties audumu, kas atbilst likumā noteiktajām krāsu tonim.

Reklāma

Atbilstīgas krāsu un izmēra proporcijas


Karoga platuma un garuma attiecība ir 1:2. 

“Svarīgi atcerēties, ka karogs ir taisnstūris. Tas nozīmē – ja īsākā karoga mala ir, piemēram, 100 centimetru gara, garākajai jābūt 200 centimetru,” skaidro zīmola Latvijas Tekstils dibinātājs un vadītājs Oskars Polmanis.  “Nākamā lieta ir krāsu proporcija – Latvijas valsts karoga sarkanbaltsarkano svītru attiecība ir 2:1:2. 

Karoga īsāko malu dala it kā piecās vienādās daļās. Piemēram, ja karoga īsākā mala ir 100 cm, tad viena karoga daļa ir 20 cm. Attiecīgi karmīnsarkanā daļa ir divas iedaļas, kas sanāktu 40 cm, tad seko baltā daļa – viena iedaļa jeb 20 cm, un atkal karmīnsarkanā daļa ar divām iedaļām jeb 40 centimetru.”


Nav jāuztraucas, ja, pirmo reizi šujot karogu mājās, sanāk kļūdīties ar kādu centimetru. Neviens nenāks uz jūsu mājokli pārbaudīt, vai ievēroti visi centimetri, mierina Oskars Polmanis. Svarīgākais – karogs ir valsts simbols, un pret to pienācīgi jāizturas.


Nebūs pareizi pie mājas lietot šķībi sašūtu karogu. To var uzskatīt par necieņas izrādīšanu.


Būtiski izvēlēties karoga audumam pareizo krāsas toni. Latvijas karogam tas ir karmīnsarkanais, tam jāatbilst krāsas kodam Pantone Textile Colour System 19-1629 TPX vai 19-1629 TC

Oskars Polmanis gan iesaka vadīties ne tikai pēc precīzi noteiktās krāsas, bet arī sirds sajūtas. “Ja šķiet, ka krāsa ir īstā, tā noteikti arī ir. Latvijas karoga krāsa ir rubīnkrāsas vīna tonis. Tas nebūs spilgti sarkans un arī nebūs ļoti tumšsarkans kā biešu krāsa.”  

Padoms


Pirms šuj karogu, kā paraugu var rūpīgi izpētīt kādu kvalitatīvi uzšūtu rūpnieciski ražotu karogu.


Cik lielu šūt


Nav noteikts karoga izmēra standarts. Tas nozīmē, ka jebkurš Latvijas karogs, kas atbilst noteiktajai karoga garuma/platuma proporcijai un krāsu joslu attiecībai ir lietošanai derīgs. To der atcerēties, gan karogu iegādājoties veikalā, gan šujot mājās. “Pēc pieredzes varu teikt, ka klientu vidū iecienītākie ir divu veidu karogi: 75 x 150 cm un 100 x 200 cm,” teic "Latvijas Tekstila" vadītājs. Abi izmēri ir piemēroti gan lietošanai pie ēkas, gan mastā.  

Ja karogu lieto pie fasādes, jāatceras, ka tā apakšējais stūris nedrīkst būt zemāk par 2,5 metriem no zemes (šis noteikums attiecas arī uz karogiem mastā).  

Reklāma
Reklāma

Savukārt mastā iesaka lietot karogu, kas nepārsniedz trešdaļu no masta garuma. Attiecīgi, ja masta garums ir 6 metri, piemērots būs 100 x 200 cm vai mazāks karogs. Lielāks karogs izskatīsies neproporcionāli un vēja ietekmē tīsies ap mastu.  

Kādu audumu izvēlēties


Lai karogs būtu izturīgs dažādos laik­apstākļos: saulē, lietū, sniegā un vējā, praktiskāk izvēlēties vieglu, taču izturīgu audumu, piemēram, poliestera vai neilona audumu. Šāda auduma karogi ir salīdzinoši viegli kopjami, samirkstot lietū tie nekļūst smagi un ātri izžūst. Taču nebūtu cienīgi karogu šūt no elastīgiem vai trikotāžas audumiem, ko izmanto ikdienas apģērba šūšanai.  

Ja paredzēts karogu lietot kātā retu reizi vai tikai svētkos, var izraudzīties karmīnsarkanu gabardīna, vilnas vai pusvilnas audumu. No šādiem audumiem šūtiem karogiem ir elegants kritums, taču tie ir smagāki un mazāk noturīgi pret laikapstākļiem.  

Šujot karogu, jāizvēlas piemērotas krāsas izturīgi diegi.

Kā pareizi kopt karogu


Tuvojas valsts svētku nedēļa, kad pie ēku fasādēm un mastos māju pagalmos cēli plīvos Latvijas valsts karogi. Taču daudzi karogu pie mājas tur paceltu arī ikdienā. Kā pareizi to kopt, un kā zināt, ka pienācis laiks karogu nomainīt?  

Cik ilgi kalpo karogs


Ja karogs ik dienu tiek izmantots āra apstākļos, tas agrāk vai vēlāk nolietosies. Šis laika periods ir individuāls un atkarīgs no vietas un laika apstākļiem apkaimē. Proti, lielu pļavu, ūdenstilpju tuvumā, kur ir vējains, karogs nolietosies ātrāk nekā mežmalās vai ieplakās, kur ir aizvējš. Ir maldīgi uzskatīt, ka Latvijā nav nopietnu vēju. 

Protams, laika apstākļi nav ar izteikti biežām vētrām un vēja brāzmām, tomēr pilnīgs bezvējš ir reti. “Runājot par karoga dzīvildzi, jāatceras, ka karogi tiek šūti no auduma. Kā jebkurš audums arī karogs ar laiku saulē izbalo, kļūst netīrs vai vējš to saplēš,” teic zīmola "Latvijas Tekstils" dibinātājs un vadītājs Oskars Polmanis. “Rūpes par karogu nozīmē apzināties, ka tā lietošana ikdienā saistāma ar izmaksām.”


Ja karogs atrodas ārā katru dienu, tas nolietosies dažos mēne šos, pusgada laikā. Ieteicams karogu mainīt trīs četras reizes gadā.


Vai drīkst mazgāt un labot  

Neviens ražotājs neiesaka karogu mazgāt vai citādi kopt. Tam ir vairāki iemesli. 

Viens no būtiskākajiem – piesārņojums gaisā. Tajā ir putekļi, putekšņi, dūmi, sodrēji un citi dabas un cilvēku radīti blakusefekti, kas nosēžas uz karoga un ieēdas audumā. Ieēdušos netīrumus ar ikdienas veļaspulveri nevarēs iztīrīt, bet spēcīgāki traipu tīrīšanas līdzekļi var sabojāt karoga krāsu vai audumu. 

Ja karogs nav saplīsis vai nodilis, to var nodot tīrīšanai ķīmiskajā tīrītavā, kur iespējama saudzīgāka tīrīšana.  

“Ja karogu pie mājas lieto arī ikdienā, pareizāk būtu to nomainīt pret jaunu, līdzko redzami kādi vizuālie defekti,” ierosina Oskars Polmanis.  

Ja karogs tiek lietots ikdienā, var iegādāties divus karogus un ik pa laikam tos apmainīt.


Ja karogs nedaudz ieplīsis, to drīkst sašūt, taču ļoti neuzkrītoši. Savukārt, ja karoga gals vējā saplēsts, bet pats materiāls vēl izskatās labs, īsāko karoga malu var atšūt. Saprotams, karogs kļūs nedaudz īsāks, bet tas ir veids, kā ietaupīt. Protams, ar labošanu nevajadzētu aizrauties, jo karogs nedrīkst izskatīties pēc kvadrāta.


Kā uzglabāt karogu


Ja karogu lieto tikai svētku un atceres reizēs, tas, protams, kalpos ilgāku laiku. Kamēr karogs netiek lietots, to uzglabā sarullētu uz karoga kāta, gara kartona ruļļa vai koka kārts. To nevajadzētu uzglabāt salocītu, jo locījuma vietas iegulsies un būs grūti izgludināmas.

Pēc noņemšanas no masta vai karoga kāta, jāraugās, lai audums ir izžuvis – sarullējot un noglabājot mitru vai sasalušu, audums var sākt pelēt. Tāpēc svarīgi to rūpīgi izžāvēt un novietot tumšā vietā vai tādā, kur to neapspīd saules stari, lai audums neizbalētu.  

Vienmēr jārūpējas, lai karogs ir tīrs. Ja baltā auduma josla kļuvusi pelēcīga vai dzeltenīga, pleķaina, audums ir izdilis, izbalējis vai caurs, laiks lūkot pēc jauna karoga.


Reklāma
Reklāma
Tēmturi
Reklāma
PAR SVARĪGO
Reklāma