Kaut gan Mēness orbīta šķiet pat pārsteidzoši pareiza, patiesībā Zemes pavadonis pamazām attālinās no savas planētas. Ņemot vērā to, daudziem radies jautājums: vai patiešām kaut kad nākotnē mūsu planēta varētu palikt vispār bez sava dabiskā pavadoņa?

Reklāma

Pētnieki noskaidrojuši, ka šo savdabīgo dreifu izraisa Zemes un Mēness savstarpēji gravitācijas efekti. Mēness gravitācija ietekmē paisuma un bēguma ciklus Pasaules okeānā, savukārt Zemes gravitācija ietekmē Mēnesi. Pētīts arī ātrums, kādā Mēness attālinās no Zemes, un aprēķināts, ka tas attālinās ar ātrumu aptuveni 3,8 centimetri gadā, lai gan piebilsts, ka, neskatoties uz šo acīmredzamo dreifu, Mēnesim un Zemei varētu būt nepieciešams tikai laiks un telpa, lai varētu atrisināt problēmu. Atbilstoši jaunākajām atziņām aptuveni pēc 50 miljoniem gadu Mēness tomēr pārtraukšot dreifēt un ieņems stacionāru, stabilu orbītu. Un tad, kad tas tā būs noticis, Mēness un Zeme beidzot būs pilnībā viens pie otra piesaistīti objekti.

Taču aptuveni pēc pieciem miljardiem gadu sāks iet bojā Saule, kā rezultātā tā pamatīgi uzblīdīs un kļūs par milzīgu sarkano zvaigzni, kas, protams, izraisīs jebkādu Zemes un Mēness savstarpējo sistēmu sagrūšanu. Un, pat ja Mēness līdz tam laikam turpinās dreifēt un tas būs atvirzījies par aptuveni 190 000 kilometru, mirstošā Saule vienalga to aprīs. Kopā ar visu Zemi un vēl citiem Saules sistēmas objektiem, un būs pilnībā vienalga, cik tālu tajā brīdī tie viens no otra atradīsies.

Aptauja

Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.