Light sleet 1.5 °C
T. 18.12
Klinta, Kristaps, Kristofers, Krists
SEKO MUMS
Reklāma
Pētniece Renāte Teterovska kopā ar studentiem strādā pie zāļu šķīšanas pētīšanas. Tādējādi saprotot, kā zāles iedarbosies dažādos organismos, piemēram, cilvēka un dzīvnieka organismos.
Pētniece Renāte Teterovska kopā ar studentiem strādā pie zāļu šķīšanas pētīšanas. Tādējādi saprotot, kā zāles iedarbosies dažādos organismos, piemēram, cilvēka un dzīvnieka organismos.
Foto: Anatolijs Subhankulovs / Latvijas Mediji

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) jaunajā farmācijas studiju un pētniecības centrā rit otrais mācību gads. Šī ir tehniski sarežģītākā un apjomīgākā ēka, kas uzcelta universitātes 70 gadu pastāvēšanas laikā. Ne velti to 2022. gadā atzina par gada labāko jaunbūvi. Ar ERAF finansējumu universitātē ir izveidots Farmācijas centrs ar Gatavo zāļu formu pētnieciskā laboratoriju, kas nostiprina Latvijas līderību šajā nozarē.

Reklāma

"Sabiedrības priekšstats par farmāciju nereti aprobežojas ar darbu aptiekās, tomēr farmācijas studiju absolventi strādā arī kriminālistikā, tiesu medicīnā, onkoloģijas un mikrobioloģijas institūtos. Farmaceiti ir multidisciplināri speciālisti ar plašām laboratorisko metožu zināšanām, kas noder dažādās nozarēs, tostarp materiālzinātnē, inženierzinātnē, ķīmijā un medicīnā. Salīdzinot ar pārējām Baltijas valstīm, Latvijā ir spēcīgākas un attīstītākas ķīmijas un farmācijas nozares. Tomēr ir svarīgi ne tikai strādāt šajā nozarē, bet arī tai sagatavot speciālistus, tādējādi veicinot Latvijas attīstību un konkurētspēju Eiropā," norāda Farmācijas fakultātes dekāne asoc. prof. Dace Bandere.

Farmācijas centra izveides stratēģiskais mērķis bijis farmācijas jomas attīstīšana universitātē. 

Mācību procesam un zinātnes infrastruktūrai nepieciešamos uzlabojumus centra attīstītāji skatījuši kā savstarpēji papildinošas sastāvdaļas.

"Izstrādājot projektu, veicām izmaksu ieguvumu analīzi, lai noskaidrotu, kādi būs ieguvumi no šāda centra izveides. 2017. gadā veicām priekšizpēti, lai saprastu, kā varam pilnīgot farmācijas pētniecību, un secinājām, ka nepieciešami uzlabojumi arī studiju programmām. Daļu programmu saturu varējām pilnveidot jau iepriekš. Tomēr saturs un tehniskais nodrošinājums ir savstarpēji saistīti – kvalitatīvi un efektīvi uzlabojumi programmām nebija iespējami bez kardinālas infrastruktūras pilnveidošanas," stāsta RSU Attīstības un projektu departamenta direktora vietnieks Mārtiņš Menniks.

RSU Attīstības un projektu departamenta direktora vietnieks Mārtiņš Menniks uzsver, ka STEM studiju programmu pilnveidošana nebūtu iespējama bez kardinālas infrastruktūras uzlabošanas – tādēļ tapis RSU farmācijas studiju un pētniecības centrs.

Farmācijas centra pirmajos trīs stāvos ir izvietotas Farmācijas fakultātes Farmakoloģijas, Farmācijas ķīmijas un Lietišķās farmācijas katedras. Ceturtajā stāvā atrodas Gatavo zāļu formu pētnieciskā laboratorija, kas aizpildījusi robu Latvijā pastāvošajā cieto zāļu – tablešu un kapsulu – izpētē un izstrādē. M. Menniks uzsver, ka centra izveide būtiski uzlabojusi farmācijas studiju kvalitāti un sniegusi Latvijai modernu pasaules līmeņa zinātnes centru. Jaunais centrs ir ieguvums vairākām RSU studiju programmām – augstākās izglītības programmām "Farmācija", "Rūpnieciskā farmācija" un "Medicīna", maģistra programmai "Klīniskā farmācija", kā arī doktora studiju programmai "Farmācija".

Sarežģītākā RSU celtne

"Laboratorijas iekārtas nav kā mēbeles, kuras var uzstādīt bez īpašas plānošanas. Tās ir izstrādātas konkrētajām vajadzībām. Piemēram, galdu augstums pielāgots tam, vai darboties vajadzēs sēdus vai stāvus. Sintēzes veikšanai nepieciešamās instalācijas, piemēram, dzesētāji un kondensatori, aizņem daudz vietas uz galda, tāpēc organiskās ķīmijas laboratorija ir vienīgā, kas aprīkota ar zemākiem galdiem. 

Turklāt galdu virsmas ir izgatavotas no akmens, jo iepriekš izmantotais risinājums – flīzes – ir novecojis un nenodrošina nepieciešamos sanitāros apstākļus. 

Flīžu savienojumu vietas bieži kļūst netīras, savukārt akmens virsma bez salaiduma vietām nodrošina augstāku tīrības līmeni un vieglāku kopšanu," skaidro Gatavo zāļu formu laboratorijas vadītājs Konstantīns Logviss.

Liels uzsvars esot likts uz drošību, jo ikdienā nākas strādāt ar dažādām bīstamām vielām, kas ir ātri gaistošas, viegli uzliesmojošas un sprāgstošas. "Šajā kontekstā Latvijā pirmo reizi pievērsta tik liela uzmanība drošības aspektiem. Gaiteņos ir ierīkotas avārijas dušas, katrā laboratorijā, papildus centralizētajai sistēmai, ierīkota lokāla dūmu nosūce un laminārskapji," informē M. Menniks. Eksperimenti ar agresīvām vielām jāveic velkmes skapjos, kuros ir integrēta ventilācijas sistēma, garantējot drošu darba vidi un samazinot risku saskarties ar ķīmisko vielu izgarojumiem.

Turklāt laboratorijā ierīkoti metāla skapji, kuros glabājas viegli uzliesmojošas vielas, piemēram, etanols un metanols. Šie skapji esot izstrādāti tā, lai tie ugunsgrēka gadījumā izturētu 90 minūtes atklātā liesmā. "Esam izveidojuši centralizētu attīrītā ūdens sistēmu, kas savienota ar visām laboratorijām, nodrošinot vienotu piekļuvi augstas kvalitātes ūdenim. Farmācijas centrā ir centralizēta gāzes sistēma, kas piegādā gāzi arī mācību laboratorijām. Vienota sistēma palīdz nodrošināt nepieciešamos standartus visā ēkā un efektīvu sistēmu uzraudzīšanu," turpina projekta vadītājs Menniks.

Reklāma
Reklāma
Farmācijas fakultātes telpas izmanto ne tikai farmācijas programmu studenti, bet arī topošie ārsti un mediķi. Turklāt pusi no vairāku simtu lielās studentu plūsmas farmācijas centra pirmajā stāvā veido ārzemju studenti.

Pirmajā stāvā – Farmakoloģijas katedrā – atrodas četras auditorijas un 11 mācību telpas. Šeit esot vislielākā studentu plūsma, jo telpas izmantojot arī topošie mediķi un zobārsti. Turklāt aptuveni puse no vairākiem simtiem apmeklētāju esot ārvalstu studenti, kas liecina, ka citu valstu studenti atzīst Latvijā piedāvātās studiju programmas. Otrajā un trešajā stāvā izveidotas desmit studiju laboratorijas. Otrajā stāvā atrodas Farmācijas ķīmijas katedra, kur studenti var apgūt dažādus kursus, piemēram, "Ķīmija un kosmētika", "Medicīnas ķīmija", "Toksikoloģiskā ķīmija". Šajā stāvā ierīkotas ķīmiskās laboratorijas, tostarp organiskās ķīmijas laboratorija, kas esot lielākā pēc velkmes skapju skaita. M. Menniks uzsver, ka vecajā ēkā šis aprīkojums esot bijis ierobežotā skaitā. 

Agrāk diviem studentiem bijis jādala viens skapis, kas apgrūtināja mācību procesu un palielināja drošības riskus, tādēļ telpā bijusi nepieciešama pasniedzēja klātbūtne. 

Savukārt trešais stāvs paredzēts Lietišķās farmācijas katedrai, un te notiek ārstniecības augu izpēte un farmaceitiskās aprūpes attīstība. Kā norāda K. Logviss, pēdējos gados novērots augu izcelsmes zāļu un uztura bagātinātāju pieprasījuma pieaugums, tādēļ arī farmācijas centrs pielāgojas tendencei un pievēršas šādu medikamentu izpētei un izstrādei.

Zinātnes stāvs

Centra ceturtajā stāvā septiņās laboratorijās izveidota unikāla laboratoriskā infrastruktūra, kas ietver tablešu preses, kompakcijas (zāļu saspiešanai un formēšanai), kapsulēšanas iekārtas, ekstrūzijas sistēmas (uzlabo aktīvo vielu šķīdību) un mikronizācijas iekārtas (veicina aktīvo vielu uzsūkšanos organismā). Gatavo zāļu formu laboratorijā izstrādā ne tikai tabletes un kapsulas, bet arī mīksto zāļu formas – krēmus un gēlus.

Gatavo zāļu formu laboratorijas vadītājs Konstantīns Logviss organiskās ķīmijas laboratorijā, kas esot vislielāka mācību laboratorija pēc velkmes skapju skaita.

Dārgās un modernās iekārtas optimizē pētniecību, veidojot RSU farmācijas centru par mūsdienīgu un progresīvu zinātnisko institūciju. Piemēram, K. Logviss rāda "Orbitrap" masspektometru. Kas tas ir? Šis šķidruma hromatogrāfs darbojas kā detektors, un to izmanto dopinga, pesticīdu vai narkotisko vielu atlieku analīzei. Papildus tam laboratorijā atrodas vairāki detektori, piemēram, ultravioletie detektori (nosaka vielu absorbciju), fluorescences detektori (nosaka vielu klātbūtni un koncentrāciju) un bilžu matricu detektori (iegūst augstas izšķirtspējas attēlus no paraugiem). Tie būtiski paplašina pētniecības iespējas, jo atkarībā no vielu īpašībām tiek piemeklēts atbilstošākais detektors.

"Kolēģi nāk no Ukrainas, Ungārijas un Polijas, turklāt jaunajā gadā sastāvam pievienosies divas praktikantes no Portugāles. Projekta ietvaros notiek aktīva sadarbība ar partneriem no Šveices un Vācijas. 

Ja kādu procesu nav iespējams veikt RSU farmācijas centrā, tad kolēģi ārvalstīs var to izdarīt savās laboratorijās – un otrādi. Šāda sadarbība ir izdevīga visām iesaistītajām pusēm, 

jo tā novērš nepieciešamību katrai universitātei iegādāties dārgas iekārtas, kuras izmantos tikai retu reizi. Tā vietā institūcijas efektīvi dalās resursos un zināšanās, veidojot ciešākas saites starp vairākām zinātniskajām institūcijām," stāsta K. Logviss.

Ceturtajā stāvā ir izveidotas tīrtelpas, kas nodrošina absolūtu tīrību un novērš netīrumu vai putekļu iekļūšanu telpās. "Lai nodrošinātu atbilstošos tīrības standartus, esam izveidojuši speciālus pārspiediena kabinetus, kuros tiek uzturēts augstāks spiediens nekā citās telpās. Šī pieeja garantē to, ka pat mikroputekļi neiekļūst tīrtelpās," skaidro M. Menniks. Modernā ventilācijas sistēma garantējot tīra gaisa padevi un kontrolējot vides parametrus, piemēram, mitrumu, spiedienu un temperatūru. Lai iekļūtu tīrtelpā, personālam esot jāiziet cauri gaisa slūžām un gaisa dušām, kā arī jāuzvelk speciāls apģērbs, lai novērstu iespējamu piesārņojuma veidošanos.

RSU Gatavo vielu formu laboratorijā stundā var saražot aptuveni 16 tūkstoš tabletes, kamēr rūpnieciskās ražotnēs šajā laikā iespējams saražot pat vairākus simtus tūkstošus tablešu. Lai gan laboratorijas mērogs neļauj masveida ražošanu, nākotnē plānots izmēģināt zāļu pilotsērijas ražošanu, tomēr tas neesot galvenais mērķis, norāda projekta vadītājs. 

Pēc uzraudzības perioda beigām plānots aktīvi nodarboties ar tablešu izpēti un izstrādi, nosakot tabletēs esošo vielu sastāvdaļas un visefektīvākos veidus, kā iegūt vēlamās formas un izmērus.

"Pētnieciskā laboratorija ir veicinājusi sadarbības iespējas un piesaistījusi ārvalstu profesionāļus, kuri aktīvi piedalās arī studiju procesā. Laboratorijās arī zāļu ražotāji veic komercpētījumus, jo mūsu kvalitāte un aparatūra atbilst Eiropas standartiem. Turklāt pašmāju pētījumu centri, piemēram, Baltijas Biomateriālu ekselences centrs, raduši savu mājvietu farmācijas centrā," izceļ M. Menniks.

Kāds man no tā labums?

Asoc. Prof. Dace Bandere, Farmācijas fakultātes dekāne.

Asoc. Prof. Dace Bandere, Farmācijas fakultātes dekāne: Pirms farmācijas centra izveides sadarbība ar industriju nebija tik aktīva, jo iespējas bija ierobežotas. Pašlaik sadarbojamies ar lielākajiem Latvijas zāļu ražotājiem, piemēram, "Grindex" un "Olainfarm". Lai gan iepriekš sadarbojāmies ar ražotājiem, studentiem bija nepieciešams veikt zinātniskos darbus un praksi uz vietas pie ražotājiem. Tagad, pateicoties jaunajām telpām, viņi šīs aktivitātes var veikt tepat uz vietas, samazinot fakultātes nepieciešamību pēc ārējiem resursiem. Turklāt uzņēmumi un citas universitātes var izmantot mūsu aparatūru un iekārtas. Tomēr primārais mērķis ir mācību procesa un zinātniskās darbības nodrošināšana. Šāda centra izveide palīdzējusi celt universitātes reitingus pasaulē, veicinot starptautiskumu un piesaistot ārējo finansējumu. Turklāt RSU virzās uz pētnieciskās universitātes statusa iegūšanu un farmācijas centrs vedina tuvāk šim mērķim."

Austris Mazurs, ķīmiķis un analītiķis.

Austris Mazurs, ķīmiķis un analītiķis, studiju laikā zināšanas apguva vecajā farmācijas fakultātē, bet šeit viņš sāka darbu kā laborants. Pēc nepilna gada viņš tika paaugstināts amatā par ķīmiķi un pārcēlās uz zinātnes stāvu. A. Mazura ikdienas darbi ietver vielu paraugu analīzes iegūšanu – paraugu sagatavošanu, analīzes veikšanu un iegūto datu apstrādi. Nākotnē viņš farmācijas centrā plāno uzsākt doktorantūras studijas. "Man patīk darbs farmācijas centra laboratorijā, jo šeit varu darboties ar modernām ierīcēm un izmantot dažādas inovatīvas metodes, kuras jau iepriekš vēlējos apgūt, piemēram, hromatogrāfiju un masspektometriju. Šīs ierīces ļauj veikt detalizētākas un efektīvākas analīzes, un tās bieži izmanto pētnieciskajā procesā zinātniskajām publikācijām. Lai gan Latvijā ir citas vietas, kur es varētu strādāt ar šīm ierīcēm, manuprāt, RSU farmācijas centrā ir vislielākās izaugsmes un karjeras iespējas – šeit varu strādāt ar zinātni. Turklāt man bija vieglāka iekļaušanās darba vidē – viss, ko vajadzēja, bija nomainīt stāvu."

Antoņinu Kovzu, farmācijas programmas piektā kursa studente.

Antoņinu Kovzu, farmācijas programmas piektā kursa studente, darbojas ar hidrogēliem, izstrādājot bumbiņas, kurās var ievietot dažādas vielas, piemēram, antibiotikas, bet principā jebkādas aktīvās sastāvdaļas. "Kā lielāko ieguvumu no farmācijas centra izveides vērtēju tieši labi organizēto un tīro darba vidi un modernās iekārtas. Iepriekšējā ēkā laboratorijas telpas bija mazākas, tādēļ studentu skaits bija ierobežots, bet šeit vairāki studentui var darboties vienlaikus. Turklāt radusies iespēja iesaistīties dažādos sadarbības projektos un pētnieciskajos darbos. Lai gan tas ir izaicinoši un prasa lielu atdevi, jo jāvelta papildu laiks ārpus mācībām, tas sniedz iespēju attīstīt savas prasmes un iegūt jaunas zināšanas."

Ieguldījums izaugsmei.

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija nenes atbildību par paustajiem uzskatiem. #ieguldījumsizaugsmē

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT
MĀJA ĢIMENE
Reklāma