Partly cloudy 4 °C
P. 27.01
Ildze, Ilze, Izolde
SEKO MUMS
Reklāma
Aldis Gobzems.
Aldis Gobzems.
Foto: Zane Bitere/LETA

Bijušais Saeimas deputāts un ekscentriskais politiķis Aldis Gobzems nesen oficiāli nomainījis vārdu un uzvārdu un nu ir Arigo Toro.

Reklāma

Neraugoties uz to, ka viņš publiski paskaidrojis, ka tā ir patiesība un ka to darījis, lai, dzīvojot Spānijā, labāk iekļautos sabiedrībā, tomēr daudzi, zinot Gobzema dabu, šaubījās, vai tā ir tiesa. Tāpat izskanēja jautājumi, kā Latvijā var nomainīt uzvārdu.

Ka Alda Gobzema/ Arigo Toro gadījumā tas noticis oficiāli un Latvijas valsts iestādes to ņēmušas vērā, katrs var pārliecināties arī, piemēram, ieskatoties Valsts ieņēmumu dienesta publiskajā datubāzē par valsts amatpersonu deklarācijām. Žurnālam "Privātā Dzīve" bijušais politiķis sacījis: "Aktīvi dzīvojot Spānijā, sapratu – lai iekļautos sabiedrībā un atvieglotu sev dzīvi šajā valstī, šāds solis bija nepieciešams." 

Spāņiem latviešu vārdus esot grūti izrunāt, tāpēc viņi regulāri tos dokumentos rakstot ar kļūdām, un ar spāņu vārdu dzīve esot daudz vienkāršāka.

Kaut arī Latvijas Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departaments nav apkopojis informāciju, kurās valstīs ārvalstu pilsoņi var mainīt vārdu un uzvārdu, tādas valstis esot – ja vien to atļaujot to nacionālie tiesību akti. Cilvēks vēršas attiecīgās valsts attiecīgajā kompetentajā iestādē, kurai arī paskaidro savus nolūkus. Latvijā lēmumu par atļauju mainīt vārdu vai/un uzvārdu vai par atteikumu mainīt vārdu vai/un uzvārdu Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā pieņem Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta direktors pēc tam, kad departamentā saņemts iesniegums. To var darīt arī Latvijas valstspiederīgie, kuri atrodas ārzemēs. Statistika par pēdējo piecu gadu vārdu un uzvārdu maiņu liecina, ka atteikumu ir ļoti maz (skat. uzziņu).

Latvijā tiesisko pamatu personas vārda un uzvārda maiņai nosaka Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums. Vārdu vai uzvārdu, vai abus var mainīt persona, kura ir sasniegusi 15 gadu vecumu un ja pastāv kāds no likumā minētajiem iemesliem (skat. uzziņu). Pirmais iemesls – vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā – ir vispārīgs, uz to atsaucies ne tikai Gobzems. Piemēram, bijušais kamaniņu braucējs Kristens Putins pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gadā kļuva par Kristenu Rodi, pieņemot tēva uzvārdu, jo, kā viņš publiski paskaidroja, tad negribējis, lai viņa un nākotnē viņa bērnu uzvārds saistītos ar kara noziedznieku. Uzvārdu nomainīja arī Kristena sieva un arī mamma.

Savukārt kādreiz populārajam humora raidījumu vadītājam, producentam Viesturam Dūlem ar uzvārda maiņu neklājās tik vienkārši. Viņš bija nolēmis oficiāli dēvēties par Zuargusu Zarmasu 

un vairākus gadus par to tiesājās ar Tieslietu ministriju. Kā rakstīja mediji, viņš esot bijis saprotošs par to, ka Tieslietu ministrija sākumā nav ļāvusi viņam nomainīt vārdu, jo tas, viņaprāt, varētu radīt lieku jucekli, kad katrs, kuram tas ienāk prātā, pēkšņi izdomā mainīt vārdu. Lietu skatīja vairākās instancēs līdz pat Augstākajai tiesai (skat. uzziņā argumentāciju, kas izskanēja no procesa dalībniekiem).

Šī raksta autors uzvārdu nomainīja vēl PSRS laika pašās beigās, jo vēlējos tēva uzvārda Poikāns vietā nēsāt vectēva uzvārdu Drēziņš, kuram dzimtā nebija turpinājuma. To arī dzimtsarakstu nodaļā paskaidroju. Nekādu jautājumu nebija, viss notika ātri. Attēlā: uzvārda maiņas liecība darba grāmatiņā.

Pēc Dzimtsarakstu departamenta datiem, vārda maiņu personas visbiežāk vēlējušās veikt, kā iemeslu norādot, ka vārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā. Ir daudz piemēru ar nelabskanīgiem vārdiem, kurus vecāki izvēlējušies sev vien zināmu iemeslu dēļ, protams, daudz ir modes vārdu (aktieri, dziedātāji, sportisti, citas slavenības un filmu varoņi), no kuriem daži ar laiku iegūst negatīvu pieskaņu. Tāpat ir cittautiešu vārdi, kas latviski var skanēt slikti vai jocīgi. Attiecībā uz uzvārda maiņu personas visbiežāk norādījušas vairākus iemeslus: vēlmi atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu, vēlmi iegūt savu dzimtas uzvārdu, vēlmi iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu.

Pēdējos gados biežāk mainīti arī slāviskas cilmes uzvārdi, kā pamatojumu minot tieši uzvārda izcelsmi – piemēram, kauns asociēties ar Krieviju. Tomēr persona uzvārdu var mainīt arī citu iemeslu dēļ, tādējādi konkrētu skaitu gadījumu, kad persona ir vēlējusies distancēties no sava slāviskas cilmes uzvārda, Dzimtsarakstu departaments nav uzskaitījis.

Reklāma
Reklāma

Lēmums par atteikumu mainīt vārdu, uzvārdu pārsvarā pieņemts nesamaksātas valsts nodevas dēļ, tomēr ir atsevišķi gadījumi, kad uzvārda maiņu atsaka, jo uzvārda rakstība neatbilst latviešu valodas pareizrakstības noteikumiem.

Vēl līdz pagājušā gada 26. decembrim bija aizliegts mainīt vārdu, uzvārdu, ja persona bija sodīta par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu un sodāmība nebija dzēsta vai noņemta. Tad daudzi mēģinājuši slēpt savu pagātni, slēdzot fiktīvu laulību un pieņemot otras puses uzvārdu, kas bija atļauts, kaut arī ziņas par noslēgto laulību un personas veikto uzvārda maiņu tiek ievadītas Fizisko personu reģistrā, kas nozīmē, ka šī informācija nepieciešamības gadījumā ir pieejama arī kompetentajām valsts un pašvaldību iestādēm, tajā skaitā ļauj iegūt ziņas par personas sodāmību, respektīvi, personas identitātes pēctecība ir nodrošināta. Cita lieta, ka iepriekšējais vārds, uzvārds vairs netiek publiski eksponēts. Bet tagad jebkurš ieslodzītais, kā arī tāds, kas sodu izcietis, bet sodāmība vēl nav dzēsusies, var mainīt vārdu, uzvārdu.

Vārdu, uzvārdu maiņas iemesli

Vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) var mainīt, ja pastāv kāds no šiem iemesliem:

1) vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā (jāiesniedz argumentēts skaidrojums);

2) persona vēlas dzimšanas reģistrā ierakstītajam vārdam pievienot otru vārdu (vārds, kurš reģistrā ierakstīts pirmais, uzskatāms par pamatvārdu);

3) persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu;

4) persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;

5) persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu;

6) personai mainīts dzimums;

7) viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu;

8) persona vēlas iegūt mātes vai tēva uzvārdu.

Zuargusa Zarmasa lieta

Fragmenti no LR Augstākās tiesas (AT) sprieduma 2018. gada 16. aprīlī saistībā ar Viestura Dūles vēlmi mainīt vārdu un uzvārdu uz Zuarguss Zarmass un viņa tiesāšanos ar Tieslietu ministriju. Administratīvā apgabaltiesa bija noraidījusi Dūles prasību, bet Augstākā tiesa to atcēla.

"Administratīvā apgabaltiesa konstatēja, ka pieteicēja minētie apstākļi – profesijas, darba maiņa un jauns pasaules redzējums – nav spēkā esošajās tiesību normās paredzēts pamats personai prasīt vārda un uzvārda maiņu. 

No lietas faktiskajiem apstākļiem izriet, ka pieteicējs nav mainījis savus dzīves apstākļus tādā veidā, ka viņam būtu mainījusies sabiedrība, kurā būtu grūtības iekļauties esošā vārda un uzvārda dēļ."

Apgabaltiesa uzskatīja, ka minētās personas tiesību ierobežojums ir samērīgs ar sabiedrības interesi saglabāt tai raksturīgo kultūrvidi un kultūrvēsturiskās vērtības, kas attiecas arī uz personas vārdu un uzvārdu. "Turklāt vārds un uzvārds, kuru pieteicējs vēlas reģistrēt, ir Latvijas kultūrvidei neraksturīgs, jo tas ir unikāls skaņu virknējums, kas vērsts uz atšķirīgo jeb distancēšanos, nevis uz iekļaušanos sabiedrībā," bija uzskatījusi Administratīvā apgabaltiesa.

V. Dūle uzskatīja, ka Administratīvā apgabaltiesa nepamatoti šauri iztulkojusi normu "apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā", analizējot to vienīgi no sabiedrības skatpunkta. Tāpat tiesa neesot ņēmusi vērā apstākļus, ka personas dzīvesveids ir mainījies. Viņš uzskatīja, ka nesamērīgi tiek ierobežotas Satversmes 96. pantā garantētās tiesības. ("Ikvienam ir tiesības uz privātās dzīves, mājokļa un korespondences neaizskaramību.")

Tieslietu ministrijas viens no pretargumentiem bija: "Nav pamata uzskatīt, ka cilvēka psihē notiekošo procesu darbības rezultāts (cits paštēls) pats par sevi kā objektīvs apstāklis var apgrūtināt personas iekļaušanos sabiedrībā, kā dēļ personai būtu jāmaina vārds un uzvārds kā personiskās identifikācijas un ģimeniskās saiknes apliecināšanas līdzeklis. [..] 

Personvārds ir viens no cilvēka privātuma kodola elementiem, bet, no otras puses, vārdu un uzvārdu lieto ne tikai pats tā īpašnieks. Tiem sabiedrībā ir arī svarīga sociālā funkcija – tie dod iespēju personu identificēt. 

Tādēļ sabiedrībai ir svarīgi, lai iegūto vārdu un uzvārdu patvaļīgi negrozītu ne pati persona, ne arī valsts institūcijas."

Lietā iesaistītajām pusēm un dažādām tiesu instancēm bija vēl daudz un dažādi argumenti un pretargumenti uz vairākām lappusēm, kuras te vietas trūkuma dēļ neuzskaitīt. Bet, citstarp, AT spriedumu motīvu daļā, piemēram, secināja, ka personas identitātes izjūta dažādu apstākļu dēļ var mainīties, tāpēc pret šo personai nozīmīgo un sensitīvo jautājumu jāizturas ar cieņu. "Par personas identitātes maiņu liecina personas dzīvesveida, profesijas, reliģiskās piederības, sociālā statusa maiņa, kā arī citi apstākļi. Lai konstatētu to, vai personai ir pamats mainīt vārdu un uzvārdu, jānoskaidro tas, kādas izmaiņas personas dzīvē notikušas, tomēr personai nav jāpierāda tas, ka šo izmaiņu rezultātā viņa sevi izjūt citādi. Ja no personas sniegtajiem apsvērumiem nav gūstams apstiprinājums tam, ka ir apstākļi, kas mainījuši personas identitātes izjūtu, tad jālūdz tos precizēt, jo cilvēka cieņa prasa neapšaubīt personas pārliecību par savu paštēlu. [..] Izjūta par identitāti vienmēr būs pamatota ar subjektīviem apsvērumiem, [..] līdz ar to personai nav jāpierāda ar konkrētiem pierādījumiem, ka viņas identitāte ir mainījusies, bet jāsniedz apsvērumi par apstākļiem, kuri mainījuši identitātes izjūtu un paštēlu. [..] Primārs ir personas viedoklis par viņas identitāti un apsvērumi par nepieciešamību mainīt vārdu un uzvārdu nolūkā izkopt savu identitāti."

Tiesvedības gaitā pieminētas arī personas tiesības sadzīvē un publiskajā telpā lietot gan iesaukas, gan skatuves vārdus vai pseidonīmus. 

AT spriedumā raksta: "Administratīvā apgabaltiesa kļūdaini salīdzinājusi personas vārda un uzvārda maiņu ar pseidonīma lietošanu, jo pseidonīma izmantošana ir saistīta ar vēlmi distancēties no savas identitātes, nodalot radošo un personisko jomu. Minētā ideja ietverta Autortiesību likumā, kas piešķir autoram tiesības pieprasīt pseidonīma lietošanu vai anonimitāti. Pseidonīma izvēle normatīvajos aktos netiek regulēta, jo tas ir veids, kādā darba autors raksturo savas tiesības tikt atzītam par autoru (autorību)."

 

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.

Līdzfinansē LR Kultūras ministrija.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma