Overcast 1.2 °C
T. 22.01
Austris
SEKO MUMS
Reklāma
Mājas energoefektivitāti un apkures patēriņu ietekmē iemītnieku paradumi, to skaitā telpu vēdināšanas ilgums un biežums.
Mājas energoefektivitāti un apkures patēriņu ietekmē iemītnieku paradumi, to skaitā telpu vēdināšanas ilgums un biežums.
Foto: Shutterstock / Latvijas Mediji

Daudzi topošie saimnieki, izvēloties sapņu mājas būvnieku, pastiprinātu uzmanību pievērš norādītajiem energoefektivitātes parametriem. Lai arī tie sniedz ieskatu par potenciālā mājokļa taupību, rēķina kopsummu sastāda iemītnieki. Konsultē SIA "Līvas grupa" īpašnieks Agris Smelteris.

Reklāma

Energoefektivitātes loģiskais pamatojums

Ēkas energoefektivitāti ietekmē ne tikai konstrukcija, bet arī tās novietojums, atrašanās vieta un laika apstākļi. Agris Smelteris uzsver, ka energoefektivitāti ietekmē arī ēkas iemītnieki un viņu paradumi, piemēram, karstā ūdens patēriņš, vēlamā gaisa temperatūra, telpu ventilēšanas biežums un intensitāte, pārvietošanās, durvju un logu atvēršanas, aizvēršanas biežums. Mājas projektēšanai piesaista arhitektu, kas ļoti rūpīgi izvērtē īpašuma īpatnības un ņem vērā ģimenes paradumus.

Mājas ražotājam vajadzētu savai produkcijai noteikt loģisko energoefektivitātes slieksni, ko nodrošina ar konkrēta biezuma materiālu kombināciju, kurā sastopas mājas būvniecības izmaksas ar ekonomiskumu. Ja sienu siltumizolāciju palielina, ēkas apsildīšanai tiek patērēts mazāk enerģijas, samazinot pamatojumu tās siltināt papildus, – ietaupījums ir pārāk mazs. 

Piemēram, ja rēķinu apmaksai nepieciešami 100 eiro mēnesī un māju padara par 25 procentiem siltāku, ietaupījums mēnesī ir aptuveni 25 eiro (300 eiro gadā), bet šāda ietaupījuma nodrošināšanai tiek iztērēti vairāki tūkstoši eiro papildu siltumizolācijai.

Ēkas konstrukciju var izveidot ar vēlamo siltumizolāciju, taču ar ietaupītās enerģijas starpību nav iespējams nosegt siltināšanas procesā iztērētos līdzekļus un kopējās ēkas izmaksas, ja būvniecībai nav piešķirts valsts vai pašvaldības finansējums, kā tas ir māju īpašniekiem Austrijā, Vācijā un citās valstīs. Jāņem vērā, ka atsevišķos gadījumos mājas būvniecība var sagādāt zaudējumus, nevis dot ieguvumus, piemēram, ja projektu īsteno pa bankas kredīta finansējumu.

Energoefektivitāti nodrošina, kombinējot dažādus celtniecības materiālus.

Priekšroka – energoefektīvai mājai

Pasīvās mājas patērē mazāk enerģijas, bet to uzbūvēšanai jāiegulda vairāk līdzekļu, piemēram, palielināta sienu, griestu un grīdas siltumizolācija, siltāki logi un durvis, ventilācijas sistēmas ierīkošana. Kvalitatīva ventilācijas sistēma ar rekuperāciju ir diezgan dārga. Arī tās uzturēšana saistīta ar zināmām izmaksām, kā arī tās remonts vai nomaiņa var būt sarežģīta. Var gadīties, ka konkrētās sistēmas modelim rezerves daļas pēc nokalpošanas vairs nav pieejamas, un var nākties to pilnībā nomainīt.

Energoefektīvās ēkas risinājumi vairāk piemēroti lielām platībām un sabiedriskā lietojuma ēkām, piemēram, izglītības iestādēm, kurās ir lielāks kopējās enerģijas patēriņš. Privātmājām priekšroka tiek dota energoefektivitātei.

Izvēloties apkures risinājumu, jānovērtē ģimenes finansiālais stāvoklis un vidējā nepieciešamo rēķinu nomaksas summa, un to izvēlas atbilstīgi enerģijas patēriņam un apsildāmajai platībai.

Reklāma
Reklāma

Ja mājsaimniecībā enerģiju patērē daudz, jāraugās, lai konkrētais risinājums to varētu saražot iespējami lētāk. Tam var izraudzīties dārgāku energoierīci, piemēram, zemes siltumsūkni, kas atbilstīgā jaudā izmaksā dārgi, toties enerģiju saražo lētāk. Mājsaimniecībām ar mazu enerģijas patēriņu var izraudzīties lētāku energoierīci, piemēram, gaisa–ūdens siltumsūkni, gāzes apkuri.

Lielāku dzīvojamo māju īpašniekiem ar augstu enerģijas patēriņu pastiprināta uzmanība jāpievērš energosistēmai un energoresursu cenai.

Jebkurš apkures veids sniegs vēlamos energoefektivitātes rezultātus, ja ierīces jauda izraudzīta atbilstīgi apsildāmajai platībai, korekti uzstādīta un iestatīta. Par populārāko izvēli kļuvuši siltumsūkņi, retāk tiek uzstādīti gāzes apkures katli.

Apkures risinājumu izvēlas finansiālo iespēju robežās, ņemot vērā apsildāmo platību.

Svarīgākā – pareiza materiālu iestrāde

Māja var būt kvalitatīva neatkarīgi no izmantotās tehnoloģijas. Piemēram, karkasa mājas ir ļoti kvalitatīvas un pārbaudītas dažādās pasaules valstīs, bet problēmas ar ēkas ilgtspējību un energoefektivitāti var rasties cilvēciskā faktora dēļ.

Vēlamos rezultātus var iegūt ar dažādiem materiāliem, ja vien tos pareizi kombinē un iestrādā. Ēkām raksturīgās problēmas, piemēram, pelējuma veidošanās un paaugstināts gaisa mitrums, nav saistītas tikai ar materiālu izvēli, bet gan ar to izmantošanu un iestrādi.

Uzņēmumi piedāvā dažādus risinājumus, jo materiālu kombinācija konstrukcijās gadu laikā tiek pārbaudīta un uzlabota. Jebkurš risinājums uzticami kalpos, kamēr mājas ražotājs ievēro materiālu tehnoloģiskās prasības: saskarsmi ar mitrumu un saules UV stariem, citus faktorus. Agris Smelteris aicina pievērst uzmanību ražotāja attieksmei pret mājas būvniecību un sekot līdzi būvniecības procesam.

Atbilstīgi ēkas izmēram, svaram un grunts sastāvam izvēlas piemērotus pamatus. Uzņēmējs stāsta, ka, piemēram, Līvas grupa izmanto plātņveida pamatus – tie rada nelielu slodzi uz grunti, atvieglojot ēkas būvniecību dažādos apstākļos. Šādos pamatos ierīko siltās grīdas, ļaujot īpašniekiem lietderīgi izmantot visu dzīvojamo platību. Pamatos izmantotajam betonam ir liela siltuma inerce – tas lēni atdziest un darbojas kā siltuma akumulators, uzturot vienmērīgu temperatūru vieglā ēkā ar nelielu siltuma inerci.

Savlaikus izvērtē īpašuma vietai raksturīgos laika apstākļus.

Pagrabs ir sarežģīta inženiertehniska būve, un tā izbūvēšana ir apgrūtināta vietās ar augstu gruntsūdens līmeni. Tā izbūve ir dārga un atsevišķos gadījumos pat var tuvoties mājas izmaksām, tāpēc pieprasījums pēc pagrabiem nav liels. Ja topošās mājas saimniekiem būs vajadzīgs pagrabs, ieteicams to izbūvēt atsevišķi – nostāk no ēkas.

Ierīkojot pagalmu, Agris Smelteris iesaka saimniecības ēku un garāžu izbūvēt atsevišķi no dzīvojamās ēkas – tas sniedz iespēju pagalmam veidot interesantu arhitektūru. Vairākas funkcionālās ēkas apvienot vienā, piemēram, dzīvojamo ēku ar garāžu, ieteicamāk nelielā zemesgabalā, piemēram, pilsētā.

Ņem vērā!

  • Mājas būvnieka norādītie energoefektivitātes mērījumu rezultāti ir aptuveni, ar ko jārēķinās, veicot tirgus izpēti. Tie pielīdzināmi automašīnas degvielas patēriņam – to var sasniegt tikai konkrētos apstākļos.
  • Pagrabu neizbūvē zem mājas, kuras apsildīšanai paredzētas siltās grīdas, kas telpu uzsilda ražas ilgstošai uzglabāšanai nepiemērotā temperatūrā.
Sava enerģija

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Mediji".

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma