Raksta pirmajā daļā 11. februāra numurā divi vienas augstskolas – Suhumi Valsts universitātes – mācībspēki katrs no atšķirīga skatpunkta vērtēja notiekošo Gruzijā.
Lasi rakstu šeit.
"Gruzijas sapņa" rezervētais atbalstītājs rektors, profesors Zurabs Honelidze uzskata, ka Gruzijas neatkarību un okupētās teritorijas var atgūt tikai sadarbībā ar Krieviju un ka tagad mērķtiecīgi tiek radīts kontrolējamais haoss. Savukārt opozīcijā stāvošais vēstures doktors un profesors Zurabs Papaskiri pārliecināts, ka "Gruzijas sapnis" atnācis ar padomju domāšanu, bet tikai pēc inerces saglabājis virzību uz Rietumiem.
Gruziju arvien vairāk izolēšot no Rietumiem
Kas notiks, ja nekas nemainīsies? Suhumi Valsts universitātes Zinātniskās izpētes un attīstības departamenta vadītājs, vēstures doktors un profesors Zurabs Papaskiri uzskata, ka Gruziju starptautiski arvien vairāk izolēs no Rietumu pasaules politiskajiem procesiem: "Procesi jau sākušies dažādās institūcijās, tiek ieviestas sankcijas, apturēti projekti. Kam Rietumos vajadzīga valsts, kuras parlamentā reāli strādā viena partija un kurā ir politieslodzītie? Un mēs lepojāmies, ka reģionā esam visproeiropeiskākā valsts... Tagad par tādu kļūst Armēnija, kura sākusi sadarboties ar ASV – Maskavā tagad par to ir ļoti satraukti.
Man liekas, ka "Gruzijas sapnis" grib pašreizējo situāciju noturēt līdz maijam, lai izsludinātu jaunas parlamenta vēlēšanas rudenī.
Pašreizējais parlaments nav spējīgs pilnvērtīgi darboties, tas ir klibs, nespējīgs savākt konstitucionālo vairākumu, nodarbojas ar ikdienas jautājumiem, jo opozīcija nolēmusi tajā nestrādāt. 2020. gadā bija līdzīga situācija, bet Eiropa piespieda opozīciju strādāt parlamentā. Tagad tomēr ir cita situācija un Rietumu pasaule norāda pretējo. Kopumā jau Rietumu pasaule ne parlamentu, ne tā ievēlēto prezidentu nav atzinusi. Paldies Baltijas valstīm, Polijai, Čehijai, kas aktīvi atbalsta Gruzijas opozīciju, – tas jau nav brīnums, jo tieši jūs vislabāk zināt, kas ir Krievijas spiediens," komentē Z. Papaskiri.
Profesors darbā nekad neesot izjutis spiedienu no varas par savu politisko nostāju. Viņa dēls, arī profesors, bijis deputātu kandidāts no opozīcijas, parlamentā nav iekļuvis, bezmaz katru vakaru uzstājoties televīzijā un kritizējot "Gruzijas sapni". Cita lieta, ka policija bieži pārkāpusi savas pilnvaras, piemēram, bez iemesla situsi mītiņos nokritušus cilvēkus, kas atzīti par cietušajiem, bet notiesāts neesot neviens.
Z. Papaskiri atceras, ka Saakašvili savulaik godīgi zaudēja vēlēšanās tieši tāpēc: bija pieradis pie varas, policija pārāk daudz nesodīti atļāvusies, jo zināja, ka vara piesedz. "Biju Saakašvili atbalstītājs, bet, kad viņš 2012. gadā zaudēja vēlēšanās, nodomāju: tas ir labi, jau pārāk iesēdējies, zaudējis paškritiku...
Varai demokrātijā ir regulāri jāmainās, pretējā gadījumā mūs gaida Baltkrievijas liktenis. Gruzīni to nevēlas. Mūsu paraugs ir Baltijas valstis,"
intervijas beigās man saka Z. Papaskiri.
Žurnālistam savs viedoklis jāpatur pie sevis
Revazs ir pazīstams Gruzijas sabiedrisko mediju žurnālists. Viņa darbavietas redakcionālā politika: žurnālistiem jādodot vārds politiķiem, bet savs viedoklis pēc iespējas jāpietur pie sevis. Vienojamies, ka, lai saruna būtu brīvāka un viņam nebūtu jāuztraucas par katru vārdu, viņa īsto vārdu un konkrēto mediju neminēšu. Kā viņš raksturotu pašreizējo politisko situāciju?
"Kad 28. novembrī premjerministrs pateica, ka Gruzija aptur virzību uz Eiropas Savienību, sākās masveida ielu protesti. Tas arī saprotams, jo aptaujas rāda, ka 80% Gruzijas iedzīvotāji ir par Eiropas Savienību. Tas bija stulbs premjerministra gājiens – kad viņš pēc tam taisnojās, ka pārprasts, neviens vairs neklausījās. Divas dienas pēc mītiņiem uzreiz pēc vēlēšanām ielas jau bija tukšas, bet tad ar lielu joni nemieri sākās no jauna. Mums tas ir jūtīgs jautājums. Nekad ne par ko nav tik lieli protesti kā pret virzību uz Eiropas Savienību: ne par pensijām, mazām algām, kādiem jūtīgiem sociāliem jautājumiem. Policisti maskās bija ļoti agresīvi, sita cilvēkus, tajā skaitā žurnālistus, bez pamatojuma savāca uz ielas un arestēja.