Pārlūkojot, kas pēdējos trīs gadus izskanējis Latvijas mediju telpā par Gruziju, ja atskaita brīnišķīgus tūrisma piedāvājumus, bijusi gandrīz tikai kritiska informācija.
Gruzija atsakās ieviest sankcijas pret Krieviju. Bijušo Gruzijas prezidentu – rietumniecisko reformatoru Mihailu Saakašvili ieliek cietumā. Pieņem ārzemju aģentu un pretminoritāšu likumu. Gruzija pavēršas ar seju pret Krieviju, Moldova – pret Eiropu. Sasalušas reformas. Opozīcijai trūkst līderu. Nestabila politiska situācija. Jaunatne grib dzīvot "Eiropas sapnī", ne "Gruzijas sapnī". Protesti Abhāzijā. Vēlēšanu nemieri. Prezidente negrib atstāt amatu. Mītiņi un protesti pēc vēlēšanām. Pret mītiņotājiem policija ir vardarbīga, daudzus ieliek cietumā. Premjerministrs Iraklijs Kobahidze aptur valsts virzību uz Eiropas Savienību un draud izskaust liberālfašistisko opozīciju. ASV aptur stratēģisko partnerību ar Gruziju. Apturēta Latvijas un Gruzijas parlamentu sadarbības grupa. Valdošās partijas "Gruzijas sapņa" līderis Bidzina Ivanišvilli cenšas iznīcināt demokrātiju un virza valsti uz Krieviju. Virknei Gruzijas amatpersonu nosaka sankcijas iebraukšanai Baltijas valstīs.
Janvārī Gruzija pazuda no ziņām Latvijā, kaut gan mītiņi un protesti joprojām turpinās.
29. janvārī Eiropas Padomes Parlamentārā asambleja pieņēma rezolūciju, kas aicina Gruziju rīkot jaunas parlamenta vēlēšanas, atbrīvot visus politieslodzītos un nekavējoties veikt pasākumus, lai atsāktu Gruzijas integrācijas procesu Eiropas Savienībā. Gruzija, reaģējot uz šādu asamblejas rezolūciju, atsaukusi savu delegāciju no asamblejas. Izskatās, ka Gruzija nudien nevēlas Eiropas Savienību, pagriezusi tai muguru.
Tilts uz Austrumiem
"Jums nav pilnīgas informācijas, nemaz nerunājot par objektivitāti. Daudz kas izrauts no konteksta. Gruzija nav pagriezusies ar muguru pret Eiropu," man saka Suhumi Valsts universitātes rektors un Gruzijas Izglītojošo zinātņu akadēmijas prezidents, profesors Zurabs Honelidze. "Jā, Gruzijas balsi pienācīgi nedzird, bet tam ir iemesli. Tie nav vienkārši. Problēma ir mūsos, jo neesam mācējuši paskaidrot savu nostāju. Mūsu izvēle nav Eiropa, kā daudzi politiķi saka ārzemēs un pie mums. Eiropa ir kas daudz vairāk: mūsu liktenis. Mēs neko neizvēlamies. Izvēlēties var tikai jaudīga un liela valsts. To daudzi nesaprot ne pie mums, ne ārzemēs, nesaprot, ka Gruzija ir ne tikai Eiropas daļa, bet daudz kas vairāk. Un tā nav tikai ģeogrāfija, bet arī vērtības."
Rektors man stāsta, ka nepieciešamas pasaules uzskatu filozofiskas un argumentāciju izmaiņas, jādomājot stratēģiski un jāredzot pasaules kopaina, kas vispār notiek un kas ir globalizācija. Jācīnoties nevis ar sekām, bet ar cēloņiem.
"Personīgi man galvenā vērtība ir brīvība. Gan sava, gan tautas un valsts. Pēc tam taisnība un mīlestība – šā vārda plašākā nozīmē. Ticība intelektuālām vērtībām, kas apvieno cilvēkus, kam svarīgas manis iepriekš nosauktās vērtības. Un, lai tas notiktu, ģeogrāfija nav svarīga. Mēs esam vairāk nekā Eiropas daļa – civilizācijas šūpulis. Eiropas pamatā ir reliģija un izglītība. Kristietības un izglītības centri Gruzijā radās gadsimtiem agrāk nekā daudz kur citur Eiropā. Tas nenozīmē, ka mēs esam izcilāki par citām Eiropas tautām. Tas nav Gruzijas komforts, bet smaga nasta un liela atbildība civilizācijas priekšā.
Esam kā Eiropas tilts, nevis koridors uz Austrumiem – Eiropai jābūt interesei pirmām kārtām par šo. Līdzīgi kā jūs.
Kāpēc PSRS laikā vistuvākās attiecības bija mūsu – toreiz republiku – starpā? Mēs sapratām viens otru. Nevajag to zaudēt," turpina Z. Honelidze.
Ielās droši, krievu valodu nemīl
Janvāra pēdējās dienās pie parlamenta novēroju mierīgus mītiņus. Policistu daudz, automobiļi ar ieslēgtām bākugunīm arī blakusielās, bet bez skaļiem ekscesiem. Mītiņotāji svilpa un pat netraucēti spēlēja marseljēzu starp policijas automobiļiem ielas vidū. Neloloju pārliekas ilūzijas par Gruzijas demokrātiju, bet netālu no parlamenta skatlogos netraucēti eksponēja premjera un valdošās partijas līdera karikatūras. Diez vai Vecrīgā logos ilgi stāvētu mūsu premjeres izķēmots portrets...