Nosaukums “ledus zivs” bieži tiek lietots kā dzimtas nosaukums visai baltasiņu zivju saimei. Ledus zivis nereti sauc arī par “baltasiņu līdakām”. Šīs zivs galvenā iezīme ir baltas, gandrīz caurspīdīgas un bezkrāsainas asinis. Tas ir saistīts ar faktu, ka zivju asinīs gandrīz pilnībā nav sarkano asins šūnu. Šīs zivis dzīvo tikai aukstos ūdeņos.

Reklāma
Ledus zivs.

Fakts nr. 1 

Ledus zivis sastopamas tikai Dienvidu okeāna aukstajos ūdeņos, kas apskalo Antarktīdas krastus. Arktikā, kur klimatiskie apstākļi ir līdzīgi, šo zivju nav vispār. Zoologi par ledus zivīm dēvē tikai baltasiņu līdakas, bet nereti praksē šis termins apzīmē visas baltasiņu zivis.

Fakts nr. 2 

Pirmās ziņas par ledus zivīm ir datētas ar 19. gadsimtu. Tolaik zvejnieki un vaļu mednieki sāka ziņot par dīvainiem jūras radījumiem, kuru asinis nav sarkanas kā visiem citiem, bet gan bezkrāsainas. Sākumā viņiem neticēja, šī informācija tika pieņemta kā vienkārša makšķerēšanas pasaka. Viņi sāka pētīt šīs radības tikai simts gadus vēlāk, 20. gadsimta 50. gados.

Fakts nr. 3 

Ledus zivju gaļu īpaši novērtē gardēži. Tas ir saistīts ar faktu, ka tai pilnībā trūkst raksturīgās nepatīkamās “zivju smakas”. Tomēr ķīmiskā sastāva ziņā tas ir noderīgāks par citu zivju gaļu un satur daudz vērtīgu elementu.

Mūsdienās ledus zivis ir diezgan dārgas. Tas saistīts ar nozvejas apjoma samazināšanos un to, ka tā tiek nozvejota tikai Antarktīdas piekrastē.

Fakts nr. 4 

Ja paņem šo zivi rokās un paskatās caur tās ķermeni uz gaismas avotu, var redzēt skeletu un iekšējo orgānu aprises. Kā jau minēts, šo zivju asinis ir bezkrāsainas, bet arī to gaļa šķiet gandrīz caurspīdīga.

Vēl viens iemesls, lai novērtētu ledus zivis, ir mazo asaku trūkums, tāpat kā lielākajai daļai citu zivju. To ir diezgan viegli notīrīt.

Fakts nr. 5 

Ledus zivis jeb baltasiņu līdakas ir ārkārtīgi jutīgas pret ekoloģiskajiem apstākļiem, tāpēc tās ir sastopamas tikai Antarktīdas piekrastē. Tas ir saistīts ar faktu, ka tās vienkārši neizdzīvo piesārņotā ūdenī.

Šāda ekoloģija pozitīvi ietekmē ledus zivju dzīvi. Jums nevajag uztraukties par kaitīgo vielu, kancerogēnu saturu šīs zivs gaļā.

Fakts nr. 6 

Ledus zivs Japānā galvenokārt tiek izmantota klasiskā sašimi pagatavošanai, to ēd tikai neapstrādātu. Iespējams, eiropiešiem šāda virtuve nepatiks, jo viņiem ir daudz citu recepšu, kas ietver dažādas termiskās apstrādes metodes. Gardēži stāsta, ka ledus zivs garša ir piesātinātāka nekā zandartam.

Fakts nr. 7 

Starp visu veidu zivīm baltasiņu līdaka ne velti tiek patstāvīgi piemeklēta, it sevišķi, ja raugāmies no kulinārijas viedokļa. Ledus zivīs ir ļoti maz tauku, aptuveni tikai 2%, bet tās ir piesātinātas ar lietderīgām olbaltumvielām, jo to ir vairāk nekā 17%. Šis rādītājs ir nedaudz augstāks kā citos zivju produktos.

Fakts nr. 8 

Zivīs ir ļoti maz asaku. Tām nav ribu un citu mazu asaku, kas neprasa papildu laiku zivs dalīšanai. Var teikt, ka vienīgā asaka ledus zivs ķermenī ir mugurkauls. Termiskās apstrādes laikā tās pietiekami mīkstina, tāpēc daudzi apēd arī tās.

Fakts nr. 9 

Ledus zivju gaļa ir barības vielu krātuve. Tā satur kāliju, dzelzi, magniju, fluoru, jodu, fosforu.

Šajās zivīs ir arī liels daudzums vitamīnu. Ēdot ledus zivju gaļu, cilvēks papildina savu organismu ar C, B2, B1, B9 un B6 vitamīniem.

Fakts nr. 10

Ledus zivis nav lielas, tās izaug aptuveni līdz 50–60 cm garumam, bet to svars sasniedz ne vairāk kā 1,2 kilogrami. Mūsdienās pārdošanā ir vēl pieticīgāki eksemplāri, kuru maksimālais svars ir tikai 250–400 gramu.

Bet ir zivju rekordisti. Netālu no Antarktikas piekrastes noķerta milzu ledus zivs, kas svēra 3 kg 200 g un sasniedza 70 cm garumu. Tas ir patiesi iespaidīgs ledus zivs eksemplārs.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.