Domājot gan par Eiropas Zaļo kursu, gan klimata izmaiņu mazināšanas iespējām, kā arī par nozares attīstību un ņemot vērā AS "Latvijas valsts meži" (LVM) stratēģiskos mērķus, LVM, piesaistot zinātniskās institūcijas, veic dažādus zinātniskus pētījumus, tostarp pētījumu "Padziļinātā izpēte iespējai ražot lapkoku (bērza un apses) kokšķiedru masu".
Pētījumu īstenoja Latvijas valsts Koksnes ķīmijas institūts un Latvijas Lauksaimniecības universitāte (tagad Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte), kā ekspertiem piedaloties arī LVM, AS "Latvenergo" un AS "Latvijas finieris" pārstāvjiem.
Pētījuma nozīmīgums un mērķis
Pētījuma mērķis – padziļināti izpētīt un izvērtēt iespējas Latvijā ražot apses un/vai bērza kokšķiedru masu, kas ir augstas pievienotās vērtības nišas produkts, kas izmantojams kā piedeva papīra produktu ražošanai, īpaši attiecībā uz kartona iepakojumu. Izveidojot šādu ražotni, tā atbilstu gan bioekonomikas, gan aprites ekonomikas principiem. Vienlaikus jāatzīst, ka pētījuma nodevumi ir konfidenciāli, savukārt lēmums par ražotnes izveidi nav pieņemts.
Pētījums ilga vairāk nekā gadu un sastāvēja no deviņu galveno darbu uzdevumu izpildes, kas saistīti gan ar kokšķiedru masas ražotnes iespējamās izveides perspektīvu Latvijā no Latvijas un Eiropas Savienības plānošanas dokumentu un politikas viedokļa, gan par koksnes resursu pieejamību, ražošanas tehnoloģijām, ražotnes ietekmi uz vidi, kā arī vērtējot ražotnes izveides ietekmi uz Latvijas mežsaimniecību un tautsaimniecību kopumā, jo Latvijā uz vietas tiktu pārstrādāti (nevis eksportēti!) tievo dimensiju apaļie kokmateriāli jeb papīrmalka.
Politikas plānošanas dokumenti un normatīvie akti
Pētījumā analizēti politikas plānošanas un normatīvie akti. Analizētas saistošās stratēģiskā līmeņa politikas, pievēršot uzmanību ANO Ilgtspējīgas attīstības jautājumiem, ES un Latvijas politikām un attīstības plānošanas dokumentiem izaugsmes jomā, klimata politikai, aprites ekonomikas un bioekonomikas jautājumiem, kā arī citiem saistošajiem dokumentiem. Aplūkoti šo politiku mērķi, kuru sasniegšanu varētu veicināt izveidotā apses un bērza kokšķiedru masas ražotne Latvijā.
Sagatavots normatīvās vides raksturojums kokšķiedru masas ražošanas izveides kontekstā. Apskatīts ietekmes uz vidi novērtējuma (IVN) process kokšķiedru masas ražotnes izveidei.
Koksnes resursu pieejamības analīze
Ražotnei nepieciešami koksnes resursi, tāpēc pētījumā nozīmīgs uzdevums bija apses un bērza koksnes resursu analīze Latvijā ar nosacījumu, ka netiek palielināti koku ciršanas apjomi.
Sagatavojot izvērtējumu par pieejamo apses un bērza papīrmalkas apjomu un tās kvalitāti, analizētas apses un bērza papīrmalkas eksporta tendences, kā arī identificēti papīrmalkas apjomi, kas potenciāli būtu piesaistāmi ražotnes pārstrādes jaudu nodrošināšanai. Izvērtētas sertificētas apses un bērza papīrmalkas piegādes iespējas un līdzīgu ražotņu pieredze šajā jautājumā.