Valsts meža dienesta un Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" speciālisti brīdina par salnsprīžmešu savairošanos bērzu audzēs. Kaitēklis grauž lapas, un patlaban vairākās vietās Latgalē var novērot bērzus ar skraju lapu vainagu vai vispār bez lapām.

Reklāma

Šo organizāciju speciālisti bērzu audzēs Līvānu, Jēkabpils, Preiļu un Rēzeknes novadā konstatējuši vairākas salnsprīžmešu sugas. Visbiežāk sastapts bērzu mazais salnsprīžmetis (Operophtera fagata)

Bērzu mazā salnsprīžmeša kāpuri.

Mazākā skaitā konstatētas citas kaitēkļu sugas: mazais salnsprīžmetis (Operophtera brumata), lielais salnsprīžmetis (Erannis defoliaria) un kārklu bālganais lapsprīžmetis (Epirrita autumnata).

Kārklu bālganais lapsprīžmetis ('Epirrita autumnata').

Visiem šiem kaitēkļiem raksturīga līdzīga attīstības gaita. Patlaban ēdelīgie kāpuri jau gandrīz pilnībā ir izauguši un iekūņosies zemsegā. Tikai vēlu rudenī – septembrī, oktobrī, pat novembrī – izšķilsies tauriņi, kas dēs olas bērzu un arī citu koku mizas krokās.

Speciālisti uzsver, ja koki iepriekš nav novājināti, pat pēc pilnīga lapu zuduma tie spēs atjaunot lapotni jau jūnijā, jūlijā. Tomēr atkārtotas nograušanas gadījumā atsevišķi koki var arī nokalst.

Lielais salnsprīžmetis ('Erannis defoliaria').

Salnsprīžmeši apdraud ne tikai bērzus, bet arī augļukokus un pat mellenājus un dzērvenājus. Ja šie kaitēkļi novēroti augļudārzos, ieteicams tūlīt rīkoties. 

Septembrī, oktobrī uz augļukoku stumbriem aptuveni 50 cm augstumā no zemes jāizvieto līmes jostas – ar tām varēs noķert kukaiņu mātītes, kas centīsies nokļūt koku vainagos, līdz ar to nākamajā pavasarī jaunās paaudzes veidošanās nenotiks.

Augļudārzos salnsprīžmeša apkarošanai var izmantot arī bakteriālos augu aizsardzības līdzekļus, kas satur augsnē mītošās baktērijas Bacillus thuringiensis

Izmantojami arī ķīmiskie insekticīdi, bet tas nav videi draudzīgs risinājums.

Mazais salnsprīžmetis ('Operophtera brumata').

Interesanti

  • Salnsprīžmešu mātītes, lai arī ir tauriņi, ir bez spārniem un pārvietojas rāpojot. Tēviņiem ir pilnībā attīstīti spārni, un tie meklē mātītes lidojot.
  • Uz jaunām audzēm parasti izplatās tikko izšķīlušies kāpuri. Izlaižot smalku pavedienu, kas kalpo kā bura, tie ar vēju tiek aiznesti kilometriem tālu.