Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ceturtdien apstiprināja, ka Krievijas karaspēks Kurskas apgabalā ir sācis pretuzbrukuma darbības.

Reklāma

"Krievi ir sākuši pretuzbrukuma darbības. Tas notiek saskaņā ar mūsu, Ukrainas, plānu," ceturtdien preses konferencē Kijivā sacīja Zelenskis.

ASV Kara studiju institūts (ISW) ziņo, ka Krievijas spēki uzsākušu pretuzbrukumus gar Ukrainas spēku ieņemtā Kurskas apgabala rajona rietumu malu un pēdējās divās dienās ieņēmuši vairākas apdzīvotās vietas.

Pieejamie vizuālie pierādījumi liecina, ka Krievijas spēki, kas uzbrūk Kurskas apgabalā, izmanto rotas lieluma vienībās un pretuzbrukumu veikšanai var izmantot kaujas pieredzes bagātāku vienību elementus. Krievijas bruņotie spēki var paļauties uz salīdzinoši kaujas pieredzes bagātām vienībām, lai veiktu uzbrukuma operācijas Kurskā, lai gan nav skaidrs, cik efektīvas būtu šīs operācijas, jo īpaši ņemot vērā, ka šīs vienības, piemēram, 155. jūras kājnieku brigāde, ir stipri degradētas un vairākkārt atjaunotas.

Nav arī skaidrs, vai Krievijas armijai ir pietiekami daudz spēku, lai pilnībā izstumtu Ukrainas spēkus no Kurskas apgabala vai aizsargātos pret paredzamajiem Ukrainas pretuzbrukumiem, jo Krievijas militārie komandieri, visticamāk, ir pārvietojuši uz Kurskas apgabalu vienību daļas, nevis veselus formējumus, tāpēc ir pāragri novērtēt Ukrainas iebrukuma ilgtermiņa stratēģiskās sekas, norāda ISW.

"Joprojām nav skaidrs, vai Krievijas varasiestādes, reaģējot uz iebrukumu Kurskā, novērtē, ka pašreizējais Krievijas spēku grupējums Kurskas apgabalā, ko lielākoties veido iesauktie karavīri, neregulārie Krievijas spēki un nelieli regulāro un elitārāko Krievijas vienību elementi, var veiksmīgi izspiest Ukrainas spēkus no apgabala. Krievija varētu arī plānot pārvietot no Ukrainas papildu, kaujasspējīgākas Krievijas vienības, lai atvairītu Ukrainas iebrukumu Kurskas apgabalā, lai gan nav skaidrs, kad Krievijas varasiestādes varētu veikt šādu pārdislokāciju," teikts ISW ziņojumā.

Krievu raķete Melnajā jūrā trāpījusi labības kuģim

Melnajā jūrā ceturtdien Krievijas karaspēka raķete trāpījusi kuģim, kas no Ukrainas uz Ēģipti veda kviešus, pavēstīja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

"Šodien notikušais trieciens Melnajā jūrā bija parastam civilajam kuģim uzreiz pēc tā iziešanas no Ukrainas teritoriālajiem ūdeņiem," 

platformā "Telegram" pauda Zelenskis. 

"Atbilstoši provizoriskajai informācijai, par laimi, šoreiz nebija upuru cilvēku vidū." 

Prezidents sociālajā tīklā arī publicējis triecienā cietušā kuģa fotogrāfijas.

"Gaidām pasaules reakciju. Kvieši un pārtikas drošība nekad nedrīkst būt raķešu mērķis," viņš piebilda, atgādinot, ka Ukraina ir viens galvenajiem pārtikas drošības globālajiem donoriem.

Aptauja

Kāds ir Ukrainas armijas mērķis, veicot militāru operāciju Krievijas teritorijā?

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.