Eiropas Parlaments (EP) apstiprinājis pirmos Eiropas Savienības (ES) noteikumus par kriptoaktīvu, piemēram, bitkoinu un e-naudas žetonu, izsekojamību, nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas novēršanu, kā arī kopīgus uzraudzības un klientu aizsardzības noteikumus. Šis tiesību akts ļaus arī bloķēt aizdomīgus darījumus, tāpat kā tas iespējams ar citām finanšu operācijām.

Reklāma

Tā sauktais "informācijas nodošanas noteikums", ko jau piemēro tradicionālajās finansēs, turpmāk attieksies arī uz kriptoaktīvu pārskaitījumiem. Proti, informācijai par aktīva avotu un tā saņēmēju būs "jāceļo" kopā ar darījumu, un tā būs jāglabā abās pārskaitījuma pusēs. Likums attieksies arī uz darījumiem virs 1000 eiro no tā sauktajiem neuzturētajiem elektroniskajiem makiem, kad tie mijiedarbosies ar makiem, ko pārvalda kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzēji. Tomēr šie noteikumi neattieksies uz pārskaitījumiem starp privātpersonām, kas tiek veikti bez pakalpojumu sniedzēja starpniecības, nedz arī uz pārskaitījumiem starp pakalpojumu sniedzējiem, kuri darbojas paši savā labā. Tāpat kriptoaktīvu uzraudzības pasākumu regula attieksies uz kriptoaktīviem, kurus neregulē spēkā esošie finanšu pakalpojumu tiesību akti. 

Uzņēmumiem, kas emitē un tirgo kriptoaktīvus, būs jāievēro noteikumi par pārredzamību, informācijas atklāšanu, atļauju izsniegšanu un darījumu uzraudzību.

Tiek paredzēts, ka jauno noteikumu rezultātā patērētāji būs labāk informēti par riskiem, izmaksām un cenām, kas saistīti ar to veiktajiem darījumiem. Jaunais tiesiskais regulējums arī regulēs kriptoaktīvu publiskos piedāvājumus, tādējādi palīdzot saglabāt tirgus vienotību un finanšu stabilitāti. Tiesību aktā ir iekļauti pasākumi pret tirgus manipulācijām un nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, teroristu finansēšanu un citām noziedzīgām darbībām. Starp citu – lai mazinātu kriptovalūtu ietekmi uz oglekļa dioksīda emisijām, lielākajiem pakalpojumu sniedzējiem būs jāatklāj informācija arī par savu enerģijas patēriņu. Tāpat jaunajā tiesību aktā ir iekļauti pasākumi tirgus manipulāciju novēršanai un nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanai, teroristu finansēšanu un citām noziedzīgām darbībām. Lai novērstu nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas riskus, Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādei (EVTI) būs jāizveido publisks reģistrs neatbilstīgiem kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem, kas darbojas ES bez atļaujas. 

Noteikumi pirms publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī vēl oficiāli jāapstiprina ES Padomē. Tie stāsies spēkā pēc 20 dienām.