Mediķu protestā pie Saeimas ceturtdienas rītā pulcējās vairāki simti dalībnieku, aicinot meklēt risinājumus finansējuma palielināšanai veselības aprūpei. Latvijas Jauno ārstu asociācijas prezidents Artūrs Šilovs piketā teica, ka "līdz vakaram šodien nomirs 79 cilvēki. 13 no tiem nāve būtu novēršama, ja būtu kvalitatīva veselības aprūpe". Pēc tam tika ieturēts klusuma brīdis.

Mediķu protests pie Saeimas.
Mediķu protests pie Saeimas

Vairākas Latvijas pacientu organizācijas un medicīnas darbiniekus pārstāvošās asociācijas ir nosūtījušas atklātu vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, pieprasot iepriekš uzņemto saistību un solījumu izpildi attiecībā uz veselības aprūpes finansējumu, informēja Latvijas Jauno ārstu asociācija. Mediķi aicina Saeimas pārstāvjus un valdības locekļus steidzami meklēt risinājumus, lai šī gada budžeta ietvaros veselības aprūpes izdevumi tiktu palielināti, sasniedzot 12% no valsts budžeta izdevumiem, kas ir papildus aptuveni 140 miljoni eiro. Tāpat tās aicina nākamā gada budžeta ietvaros nodrošināt veselības aprūpes finansējumu pieaugumu atbilstoši sabiedrības veselības pamatnostādnēm, papildus piešķirot aptuveni 310 miljonus eiro, kā arī mazināt pieaugošos pacientu līdzmaksājumus un gaidīšanas rindas uz medicīnas pakalpojumiem.

Lai arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš intervijā TV3 šonedēļ atzinis, ka līdz šim neviena ministrija vēl nav pieteikusies pārdalīt savus budžeta līdzekļus par labu veselības aprūpei, veselības ministre Līga Meņģelsone ir pārliecināta, ka līdz 26. maijam vēl ir visas iespējas finansējumu atrast.

Mediķu protests pie Saeimas.

Tikmēr Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) onkoloģe ķīmijterapeite Sigita Hasnere aģentūrai LETA sacīja, ka situācija Latvijā ir kritiska. Šobrīd Latvijā esot tikai 22 onkologi ķīmijterapeiti, kas var pilnībā nodrošināt visu veidu ārstēšanu. 

Savukārt pašā slimnīcā pacienti rindā gaida 92 dienas, lai tiktu pie šiem speciālistiem, gaidīšanas rindas uz terapijas sākšanu ir viens divi mēneši. 

"Jaunie ārsti domā par to, ka varētu pamest darbu. Pārslodze ir neiedomājama, mēs strādājam pēc sava darba laika, lai kaut cik mazinātu šīs rindas, bet tas nav mūsu spēkos. Šajā mēnesī darbu PSKUS Onkoloģijas klīnikā pametuši divi klientu cilvēki, medmāsa atalgojuma un pārslodzes dēļ. Pašlaik mēs neredzam izeju, kā to varētu atrisināt, jo, pat ja būtu lielāks finansējums, cilvēkresursi ir ierobežoti," viņa atzina.