Mist 13.2 °C
C. 19.09
Muntis, Verners
SEKO MUMS
Reklāma
Sigita Barkova: "Esmu makšķerniece ar lielo burtu."
Sigita Barkova: "Esmu makšķerniece ar lielo burtu."
Foto: No personiskā arhīva / Latvijas Mediji

Ja kāds man pirms desmit gadiem teiktu, ka sēdēšu stundām upes, dīķa, ezera vai jūras malā ar makšķeri, es teiktu, ka viņš nav īsti normāls. Bet tas notika! Jau tagad varu pateikt, ka esmu makšķerniece ar lielo burtu.

Sigitas Barkovas loms.
Sigitas Barkovas lielais loms
Reklāma

Makšķernieka gaitas sākās ar vīru Kasparu, viņš ir tas, kas mani “saslimdināja”. Vienmēr čīkstēju, ka viņš brauc makšķerēt un mājās ir vēlu. Citreiz pat neatnesa nevienu zivi, bet, kā runā tajās anekdotēs, tad labs makšķernieks ir tas, kas mājās zivi neatnes, jo tīrīt tās grib retā sieva. Šobrīd pašai tas šķiet smieklīgi, ka kādreiz tā domāju. Nu jau makšķerēju kopā ar vīru, un tas izveidojies kā kopīgs hobijs. Bieži vien copēšana tiek apvienota ar atpūtu kopā arī ar meitām, bet tā makšķerēšana viena atpūta un labu emociju deva vien ir.

Sākumā man nebija nevienas makšķeres, baltos tārpus baidījos likt uz āķa, visu manā vietā sēja vīrs. 

To, ka makšķerauklas biezumam un veidam, arī pārējām lietām ir liela nozīme copē, nezināju, bet, laikam ejot, jau ļoti daudz apgūts. Protams, lielākais padomdevējs un pamācītājs ir vīrs Kaspars. Tāpat daudz zināšanu smeļos no profesionālākiem makšķerniekiem un internetā esošās informācijas.

Šobrīd ekipējums noteikti ir audzis līdzi laikam un zināšanām. Ir iegādātas makšķeres plekstes ķeršanai, spiningi plēsējzivīm, makšķeres karpu ķeršanai, makšķeres ziemas zvejai, makšķere jūras grunduļiem, fīdermakšķeres vimbām un brekšiem, pludiņmakšķere, vēžu ķeramais tīkls. Šogad, pievēršoties nopietnākai karpu copēšanai, arī tika iegādāts karpu šūpulis, svēršanas un uzglabāšanas maiss, uztvērējtīkliņš. Un, lai uzskaitītu visu, kas šobrīd iegādāts, teikšu tā – pusi no skapja istabā aizņem makšķerlietas un trešdaļu no balkona ieņēmušas makšķeres. Viss pa divi – puse vīram un puse man. Iegādājāmies arī kūpinātavu, jo kur tad bez tās. Pirmie šogad tika nokūpināti jūras asari – nu dikti garšīgi.

Labprātāk pirkumus veicu veikalos Salmo, NGT Latvia, Decathlon, mazāko inventāru un barības iegādājos vietējos makšķernieku un mednieku veikalos Dobelē un arī interneta veikalos. Bet noteikti varu teikt, ka mana makšķere cenas ziņā nepārsniegs vairākus simtus eiro, jo man ir dikti bail salauzt makšķerkātu, kas maksātu vairākus simtus. Noteikti nepirkšu arī lētāko, jo makšķerkātam ir liela nozīme copēšanā.

Ja man jāsaka, kura ir mana mīļākā cope, – tā noteikti ir karpu makšķerēšana. Bet kopumā ķeru dažādas zivis, noteikti apvienojot šo procesu ar kādu pasākumu.

Gads sākas ar bļitkošanu. Parasti bļitkoju vietējās ūdenstilpēs Dobeles novadā, bet tālākā vieta ir bijusi Engures ezerā. Pavasarī dodos uz Mangaļsalas molu Rīgā. Tur tiek ķertas reņģes. Interesanti, ka zivs spēj ķerties uz plika āķa, galvenais, lai kaut kas spīd. Tā svaigo reņģu garša ir pavisam citādāka un labāka nekā tirgū pirktajām. Tālāk pavasarī dodos uz Liepāju, Ziemeļu molu, kur tiek ķerti jūras grunduļi. Šogad ķerot izmantoju pavisam citu taktiku, kuras rezultātā saķēru vairāk. Parāpoju pa mola akmeņiem un ķēru starp tiem, jo no malas īsti neķērās. Mazākā meita parasti pieprasa papildporciju jūras grunduļiem, tā viņas mīļākā zivs.

Tālākie makšķerēšanas ceļi ved uz Kuldīgas novadu, kur Ventā tiek ķertas vimbas. Ir ķertas arī Jelgavas novadā, Lielupē, bet tuvāka sirdij ir Venta. Šogad pavisam veiksmīga vimbu ķeršana, laikam trāpīju īstajā dienā! Saulainā vasarā izvēle liela. Vasara parasti ir karpu laiks, kad tiek meklētas jaunas karpu ķeršanas vietas. Rudenī arī mēģinu ķert asarus Ventā, bet nozīmīgākā rudens makšķerēšana ir plekstes. Mana mīļākā zivs ir plekste. Kādreiz šķita, ka nekas gardāks nevar būt par kūpinātu pleksti, bet tagad, kad pati ķeru un gatavoju zivis, varu teikt noteikti – nav nekas garšīgāks par cepeškrāsnī ceptu pleksti ar sviestu, tā ir mana delikatese.

Reklāma
Reklāma

Makšķerējot apceļota liela daļa Latvijas. Mērķi ir nostādīti arī ārpus Latvijas, bet tie vēl procesā. Zinu, ka noteikti kaut kad nākotnē braukšu uz Norvēģiju ķert lašus.

Šis gads ir bijis rekordu gads. Kādreiz papriecājos par lielo zivi, un viss, bet nu jau ar vīru uzturam sacensību garu, kurš tad izvilks pirmais, kuram būs lielāka zivs un tā tālāk. Šogad pēc ilgiem pūliņiem beidzot noķēru līdaku. Gadiem ilgi to centos izdarīt, bet bez panākuma. Bija mokoši redzēt, kā vīrs iemet un ar pirmo izvelk līdaku. Šogad viņš to izdarīja divas reizes, man nervi beigti! Kalna Spuļļu dīķos šogad noķēru savu smagāko karpu – 4550 grami, bet vēl ir uz ko tiekties. Šī makšķerēšana izvērtās ar lauztu un norautu ekipējumu, kas lika novērtēt esošo un iegādāt labāku. Bet karpu ķeršana noteikti ir mana mīļākā nodarbe.

Nu jau kā obligāta makšķerēšanas sastāvdaļa ir sacensību apmeklēšana. 

Sākumā baidījos, jo šķita, ka uz mani skatīsies, ka kaut ko nemāku vai nezinu, ka ekipējums nav tik labs, bet šobrīd esmu sapratusi, ka tas dod iespēju satikt zinošākus makšķerniekus un no viņiem var daudz ko mācīties. Jau trešo gadu apmeklējām Jūrkalnes makšķerēšanas sacensības plekstes ķeršanā. Šogad pirmo reizi piedalījāmies BAM streetfishing līgas spiningošanā no krasta trīs posmos. Šogad Vipēdes ezerā, Dobeles novadā, izmēģināju spēkus pludiņmakšķerēšanā un 28. oktobrī došos uz Kolkas makšķernieku kluba kausa 2023 izcīņu jūras makšķerēšanā no krasta.

Makšķerēšana ir izvērtusies visādi. Piesmeltas kājas un salauzti priekšmeti, tā ir pierasta lieta, bet vienreiz, iedvesmojoties no makšķerniekiem, devāmies uz Aizkraukli copēt no HES malas uz divām dienām. Ūdens uz remonta laiku bija pazemināts. Ieradāmies ar mērķi ķert brekšus un samus. Uzcēlām HES malā telti uz ūdens pazeminātās vietas un makšķerēšanas laikā nevarējām saprast, ko tie cilvēki, garām ejot, tā skatās uz mums. Nākamajā makšķerēšanas dienā ziņkārīgāks copmanis pienāca klāt paskatīties un aprunāties un saka, ka mēs tādi drosmīgi, ja telts uzcelta uz malas, jo rīt līmenis tiks paaugstināts. Ar vīru saskatījāmies un sapratām – šitā vairs nedarīsim. Nebijām noskaidrojuši HES ūdens līmeņa pacelšanas dienu! Loms ir vajadzīgs, bet drošība svarīgāka.

Vienreiz Ogrē karpu dīķī ar pludiņu ķērām karpas. Ēdot vakariņas, vīram saku – klau, tava makšķere ievilkta ūdenī. Pieskrienot pie dīķa malas, konstatējām, ka pludiņš norauts un aukla pušu. Kamēr vīrs sēja jaunu pludiņu, es, vērojot savu pludiņu, ieraudzīju, ka pēkšņi dīķa malā uzpeld pludiņš. Sākumā nevarēju saprast, kas notiek. Teicu vīram, ka pludiņš uzpeld un nogrimst. Beigās sapratām, ka karpa pludiņu velk sev līdzi. Lai glābtu situāciju un zivtiņa nemocītos, vīrs kāpa dīķī ķert karpu ar rokām. Aptuveni 15 minūtes peldēšana pa dīķi rezultējās ar to, ka zivtiņa tika atbrīvota no pludiņa un peldēja tālāk. Es, stāvot krastā, uzņēmu lielu devu smieklu, jo bez tiem nu nekādi nevarēja. Šī bija amizantākā zivs ķeršana.

Šogad arī esmu uzsākusi makšķerēšanas filmēšanu un video ievietoju YouTube. Šis ir jauns izaicinājums, jo mācos gan filmēt, gan montēt. Daļu video fragmentu ievietoju arī savā TikTok.

Ne vienmēr var noķert zivi, un tad šķiet – viss, es vairs nebraukšu un neko neķeršu, bet nāk nākamā reize, makšķeres somā, un uz priekšu. Makšķerēšanai nekad nebūs šķērslis piecelties trijos naktī un braukt uz otru Latvijas malu, lai noķertu kādu gardu zivi. Bieži vien ar vīru sēžam istabā un aši izlemjam, ka jābrauc makšķerēt, nav ko mājās sēdēt.

Noteikti zinu, ka šobrīd neesmu spiningošanas piekritēja, bet, kas to zina, kas būs pēc desmit gadiem.

Ne asakas!

  • Lasi žurnālā "Makšķernieka gads 2024":
     
  • Knifi, kā dažādos gadalaikos noķert asari
  • Par drošību uz ūdens un ledus
  • Fakti, kas obligāti jāzina par līdakām
  • Zivīgākās dienas gada griezumā
  • Ekspertu ieteikumi

Abonē žurnālu šeit

"Makšķernieka gads 2024".

 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
PAR SVARĪGO
Reklāma