ASV Kalifornijas pavalsts pētnieki no Tehnoloģiskā institūta izgudrojuši superātru filmēšanas kameru, kas spēj uzņemt video ar ātrumu līdz vienam triljonam kadru sekundē (!), kur galvenie figuranti ir caurspīdīgi objekti.

Reklāma

Šīs kameras darbības principu dēvē par fāzjutīgu saspiesto superātro fotouzņemšanu (angļu saīs. – pCUP), un to varot uzskatīt par tālāku risinājumu tam uzņemšanas principam, kas izstrādāts pirms aptuveni desmit gadiem un ko jau plaši izmanto gaismas fiksēšanai palēninātā režīmā.

Tehnoloģijas pCUP un tā dēvētās kontrasta fāzu mikroskopijas apvienošana piešķir filmēšanas kamerai iespēju veikt ļoti lielā ātrumā ne tikai caurspīdīgu objektu uzņēmumus, bet tā spēj fiksēt arī “efemēras” parādības, piemēram, triecienviļņu izplatīšanos gāzes vidē un kristālu iekšienē, signālu virzīšanos nervu audu neironos un daudz ko tamlīdzīgu. Kontrasta fāzu mikroskopija savulaik izstrādāta speciāli tieši nolūkā uzlabot caurspīdīgu un puscaurspīdīgu objektu, piemēram, dzīvu šūnu uzņemšanas kvalitāti.

Un speciāli ar jauno superātro filmēšanas kameru veikto datu uzglabāšanai izstrādāta arī superātra kodēšanas un saspiešanas tehnoloģija LLE–CUP, kas principā izslēdz jebkādus datu un to kvalitātes zudumus. Šajā tehnoloģijā parasti ņem vienu vienīgo pamata attēlu un tālāk apraksta visas kustības, kas fiksētas filmēšanas laikā. Pēc pamata attēla paņemšanas tehnoloģija LLE–CUP darbojas tik ātri, ka tā dod iespēju fiksēt gaismas izplatīšanās procesu, kas paliek neiespējams tad, ja izmanto ne tik superātras uzņemšanas un datu kodēšanas metodes.

Piebilsts, ka šī tehnoloģija gan vēl atrodas tikai pašā savas attīstības sākumstadijā, taču tā jau tagad ir spējīga sniegt pietiekami lielu ieguldījumu daudzās zinātnes jomās, ieskaitot fiziku, ķīmiju un bioloģiju. Kamera pCUP dos iespēju pētniekiem reālā laika režīmā novērot signālus starp neironiem, liesmas frontes izplatīšanos dzinēja sadegšanas kamerā un daudz ko tamlīdzīgu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.